REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Cillian Murphy: filmy i seriale. "Oppenheimer" i inne najlepsze role

Cillian Murphy pierwszy raz w swojej karierze doczekał się nominacji do Oscara. Według typowań bukmacherów miał duże szanse, by zdobyć pierwszą w życiu statuetkę w kategorii najlepszy aktor za rolę "Oppenheimerze" - i rzeczywiście mu się to udał. To oczywiście niejedyna wyrazista rola 46-letniego aktora. Jeśli macie ochotę nadrobić filmografię irlandzkiego gwiazdora, to polecamy przyjrzeć się tym oto filmom z jego udziałem.

17.03.2024
15:12
Cillian Murphy najlepsze filmy
REKLAMA

Cillian Murphy został nagrodzony Oscarem za rolę naukowca J. Roberta Oppenheimera, który był jednym z głównych naukowców zaangażowanych w projekt Manhattan podczas II wojny światowej. Projekt ten miał na celu opracowanie pierwszej bomby atomowej. Po zakończeniu wojny, Oppenheimer kontynuował swoją karierę naukową i działał jako doradca w dziedzinie broni jądrowej. Jego zaangażowanie w ruch pokojowy i działalność na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania broni jądrowej doprowadziły do tego, że był podejrzewany o sympatie komunistyczne przez amerykańskie władze w okresie zimnej wojny. W 1954 roku został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów, a jego bezpieczeństwo było poddawane w wątpliwość. Późniejsza rehabilitacja Oppenheimera, zwłaszcza za czasów prezydenta Kennedy'ego, miała na celu przywrócenie mu jego reputacji i miejsca w historii jako wybitnego fizyka oraz symbolu pacyfizmu i sprzeciwu wobec broni atomowej.

J. Robert Oppenheimer jest uznawany za jednego z najważniejszych naukowców XX wieku, a jego wkład w rozwój fizyki jądrowej i roli w projekt Manhattan są szeroko doceniane, podobnie jak jego zaangażowanie w późniejszą walkę o kontrolę nad bronią jądrową.

Tymczasem zapomnijmy na moment o tym obrazie i pochylmy się nad innymi fenomenalnymi występami Murphy'ego.

REKLAMA

Więcej o Oppenheimerze czytaj w Spider's Web:

Cillian Murphy - filmy i seriale. TOP najlepszych ról

Na jakie produkcje z udziałem Cilliana Murphy'ego warto jeszcze zwrócić uwagę?

28 dni później

"28 dni później" to produkcja w reżyserii Dany'ego Boyle'a, której światowa premiera odbyła się 1 listopada 2002 r. Do polskich kin film wszedł 30 maja 2003. Za rolę wychudzonego Jima walczącego z zombie i zbuntowanymi żołnierzami w apokaliptycznym horrorze Murphy otrzymał nominację do nagrody MTV Movie Awards i Stowarzyszenia Krytyków Sieciowych.

Jeśli ktoś nie oglądał, przypominamy fabułę "28 dni później". Grupa angielskich bojowników o prawa zwierząt postanawia się włamać do pilnie strzeżonego laboratorium, w którym przeprowadza się eksperymenty na zwierzętach. Grupa uwalnia przetrzymywane w klatce szympansy, mimo ostrzeżeń przerażonego naukowca, że zwierzęta są nosicielami śmiercionośnego wirusa. I tak rozszalałe małpy atakują swoich wybawców. Z kolei 28 dni później Jim (w tej roli Cillian Murphy) budzi się ze śpiączki na opuszczonym oddziale intensywnej terapii jednego ze szpitali w Londynie. Bohater grany przez Murphy'ego błądzi ulicami miasta, które jest całkowicie wyludnione. Mężczyznę atakują ofiary tajemniczej epidemii. Wirusem zarażeni są ludzie, których jedynym celem stało się tylko zabijanie. W pewnym momencie Jima ratują z opresji Selina oraz Mark, którzy zabierają go w bezpieczne miejsce, wyjaśniając mu przyczyny epidemii. Ta trójka postanawia opuścić Londyn i poszukać bezpiecznego miejsca na prowincji. Wszystko jednak wskazuje na to, że epidemia pochłonęła całą Anglię. Produkcja z Cillianem Murphym w roli głównej zdobyła nagrodę Saturn w 2004 r.

Film nie jest dostępny w streamingu.

28 dni później/ zwiastun

Intermission

"Intermission" to kolejny film z udziałem irlandzkiego aktora, w którym zagrał jedną z głównych ról. to historia, gdzie bohaterowie wielu przeplatających się ze sobą historii na różne sposoby usiłują znaleźć w swoim życiu miłość. Wśród nich mamy do czynienia z marzycielami, policjantami, złodziejami, kochankami czy wrogami. Wszystkie rzeczy, które ich spotykają, bywają komiczne, romantyczne, niepokojące czy zaskakujące. Cała historia rozpoczyna się od rozstania pewnej pary. John, grany przez Cilliana Murphy'ego chce się przekonać, czy jego dziewczyna Deirde naprawdę go kocha. Pewien misterny plan obraca się jednak przeciwko niemu, a dziewczyna zostawia go bardzo mocno wściekłego, ale też ze złamanym sercem. Rozstanie pary odpala mnóstwo powiązanych ze sobą zdarzeń, dotykając też wiele przypadkowych osób. O filmie mówi się, że jest to czarna komedia w duchu "Pulp Fiction". Poza Cillianem Murphym w pozostałych rolach wystąpili m.in. Shirley Henderson oraz Collin Farrell.

Film nie jest dostępny w streamingu.

Intermission zwiastun

Śniadanie na plutonie

"Śniadanie na plutonie" to produkcja w reżyserii Neila Jordana z rolą główną Cilliana Murphy'ego. Historia rozgrywa się w latach 70. gdzie Patrick Brade lub Kitty, grany przez Cilliana Muprhy'ego jest transseksualistką, porzuconą przez swoją matkę. Od zawsze kitty zdawała sobie sprawę z tego, że urodziła się "w niewłaściwym ciele". I tak bohaterka wystarczająco dużo musi znosić kąśliwe uwagi raczej nieprzychylnego społeczeństwa. Dzięki urokowi osobistemu oraz sprytowi, potrafi poradzić sobie, mając do dyspozycji tak mało sprzyjające warunki, kierując się pragnieniem odnalezienia swojej mamy, Kitty przeprowadza się więc do Londynu. Film z irlandzkim aktorem w roli głównej został pozytywnie oceniony przez widzów oraz krytyków. Obraz zdobył Europejską Nagrodę Filmową oraz kilka nagród IFTA.

Film nie jest dostępny w streamingu.

Śniadanie na plutonie

Peaky Blinders

A teraz nie będzie film, a serial z rolą główną Cilliana Murphy'ego. Mowa oczywiście o "Peaky Blinders". Serial ten został stworzony przez Stevena Knighta i rozgrywa się w Birmingham w latach 1919-1929, koncentrując się na fikcyjnej rodzinie mafijnej Shelby'ego, w tej roli Cillian Murphy, który chce przekształcić swoje działania z przestępczych na legalne. Fabuła skupia się na życiu Tommy'ego Shelby'ego, jego starszego brata Arthura (grany przez Paula Andersona) oraz ciotki Polly (grana przez Helen McCrory), którzy są liderami gangu "Peaky Blinders". Nazwa gangu pochodzi od legendy o wszytych w czapkach żyletkach, które nosili członkowie gangu.

Główny wątek koncentruje się na ambicjach Tommy'ego, który chce podnieść pozycję swojego gangu w Birmingham poprzez legalne interesy. Jego plany komplikują się, gdy zdobywa transport broni, który skradziono z fabryki. To przyciąga uwagę konkurencyjnych gangów, w tym komunistów i Irlandzkiego Bractwa Republikańskiego. W międzyczasie sekretarz stanu Winston Churchill wysyła bezwzględnego komisarza policji Chestera Campbella (grany przez Sama Neilla), aby oczyścił miasto z gangów i odzyskał skradzioną broń. Na drodze Tommy'ego staje także Billy Kimber (grany przez Charliego Creed-Milesa), który kontroluje monopol na zakłady bukmacherskie, które Tommy chce przejąć. "Peaky Blinders" jest pełnym intryg i emocji serialem, który zdobył duże uznanie za wybitne aktorstwo, scenariusz i atmosferę. Serial zdobył m.in. kilka nagród BAFTA.

Peaky Blinders obejrzycie na Netfliksie.

Peaky Blinders

Operacja Anthropoid

Kolejny film z udziałem Muprhy'ego to "Operacja Anthropoid" z rolą główną Cilliana Murphy'ego, ale również z polskim akcentem, w postaci udziału Marcina Dorocińskiego. Historia operacji "Anthropoid" oparta jest na prawdziwych wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Operacja ta była jedną z najważniejszych akcji ruchu oporu w Czechosłowacji, mającą na celu zlikwidowanie Reinharda Heydricha, jednego z głównych architektów Holocaustu oraz protektora Rzeszy dla Protektoratu Czech i Moraw.

Jan Kubiš i Jozef Gabčik byli dwoma zrzuconymi na spadochronach cichociemnymi, którzy przeprowadzili zamach na Heydricha 27 maja 1942 roku w Pradze. Mimo że operacja zakończyła się sukcesem z punktu widzenia eliminacji Heydricha, to miała tragiczne konsekwencje dla Czechosłowacji. Po zamachu Niemcy przeprowadzili krwawą pacyfikację, a także wysiedlenia i egzekucje Czechów. Sam Heydrich zmarł na skutek odniesionych obrażeń kilka dni po zamachu. Film zdobył nagrodę Czeskie Lwy.

Film nie jest dostępny w streamingu.

Operacja Anthropoid zwiastun

Wiatr buszujący w jęczmieniu

"Wiatr buszujący w jęczmieniu" to kolejny film z Cillianem Muprhy w roli głównej. To też laureat Złotej Palny w Cannes w 2006 r. "Wiatr buszujący w jęczmieniu" to historia dwóch braci Damiena (Cillian Murphy) oraz Teddy'ego (Pedraic Delaney), którzy w imię wielkich idei oraz walki o równość i sprawiedliwość zostają zmuszeni, by stanąć przeciwko sobie. Damien porzuca swoją karierę lekarską i podobnie jak brat wstępuje do partyzantki IRA. Jako lekarz będzie musiał zabijać ludzi. Będzie to zarówno niebezpieczna, jak i również pełna przemocy walka o wolność. W Teddym, pozornie milczącym i zamkniętym w sobie, wszyscy widzą przywódcę. Władza, którą mu powierzono utwierdza go słuszności jego przekonań. Damien ze szlachetnego idealisty zamienia się w dość bezwzględnego fanatyka i mordercę. W końcu drogi obydwu braci rozchodzą się. Damien pogardzaTeddym, widząc w nim zdrajcę ojczyzny. Film "Wiatr buszujący w jęczmieniu" jest próbą rozliczenia się z przeszłością, ale też hołdem złożonym walk o niepodległość Irlandii. Oprócz Złotej Palmy w Cannes film otrzymał też Europejską Nagrodę Filmową za najlepsze zdjęcia.

Film nie jest dostępny w streamingu.

Wiatr buszujący jęczmieniu

Czerwone światła

"Czerwone światła" zamykają zestawienie najlepszych ról w filmach z udziałem Cilliana Murphy'ego. To film grozy Rodrigo Cortesa - hiszpańskiego reżysera i scenarzysty. W tym obrazie Robert De Niro wciela się w światowej sławy medium, które rzuca wyzwanie renomowanej pogromczyni hochsztaplerów ze świata zjawisk paranormalnych. Mowa o psycholog Margaret Matheson (Sigourney Weaver).Podejmowane przez Matheson działania mają na celu zdemaskować Silvera. Mimo wsparcia błyskotliwego fizyka badającego zjawiska nadprzyrodzone - w tej roli Cillian Murphy mogą zakończyć się fiaskiem. Niezwykle genialny przeciwnik wykorzystuje całą swoją ogromną moc, by ujawnić skryte lęki, ale też słabości psycholożki.

Film obejrzycie m.in. w Playerze i Play Now.

REKLAMA
Czerwone światła zwiastun


REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA