REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Czarno-biały nie znaczy nudny. 7 najlepszych współczesnych filmów w czerni i bieli

Czarno-białe filmy przestały kojarzyć się z dawnym kinem. Ograniczenie się tylko do tych dwóch kolorów nie przeszkadza, a nawet pomaga w wyeksponowanej historii. Mimo ograniczonej palety barw, czarno-białe filmy mają wciągającą fabułę, barwnych bohaterów, a momentami ogląda się je z jeszcze większym napięciem, niż kolorowe obrazy z wieloma efektami. Oto najlepsze współczesne czarno-białe filmy.

05.05.2024
14:49
Czarno-białe filmy
REKLAMA

Czarno-białe filmy urzekają klimatem i wciągającą historią. Potrafią być minimalistyczne, gdzie obsada ogranicza się jedynie do dwóch osób. Czarno-białe filmy dzięki m.in. ograniczonej palecie barw mogą znakomicie oddać opowiadaną historię i skupić się na najważniejszych detalach czy zachowaniach bohaterów. Bywają przejmujące, jak "Zielona granica" czy zachwycające, nie tylko warstwą wizualną, ale też ścieżką dźwiękową, jak "Zimna wojna".

REKLAMA

Więcej o nagradzanych filmach przeczytasz w Spider's Web:

Czarno-białe produkcje zdobywają najważniejsze nagrody i cieszą się ogromną sympatią widzów. Przypomnijmy sobie te najpopularniejsze, o których było głośno w ciągu ostatnich lat.

To najlepsze czarno-białe współczesne filmy. Jeśli jeszcze ich nie widzieliście, koniecznie nadróbcie zaległości.

Niektóre z tych produkcji zgarnęły Oscary, inne z kolei choć mogą wydawać się niszowe, zdobyły ogromną sympatię widzów i krytyków, sprawiając, że film nie musi posiadać ogromnego budżetu, by wciągnąć widzów w ciekawą historię.

Spis treści:

Zimna wojna

"Zimna wojna" to melodramat w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, który był wielokrotnie nagradzany. To historia bardzo trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią żyć bez siebie, lecz równocześnie nie potrafią razem być. Wydarzenia, które zostały pokazane w "Zimnej wojnie" rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce, ale też w Europie. "Zimna wojna" jest wciągającą, pełną pasji historią miłości kobiety i mężczyzny, którzy poznali się w powojennej Polski. Dzieli ich niemal wszystko, szczególnie temperament oraz pochodzenie, lecz mimo ogromnych różnic oraz przeciwności losu, są na siebie skazani i w żaden sposób nie potrafią się rozstać.

Tłem dla tej miłosnej historii jest Berlin, Jugosławia i Paryż lat 50. Ogromne wrażenie, poza oczywiście aktorstwem; w rolach głównych wystąpili Joanna Kulig oraz Tomasz Kot wywiera piękna ścieżka dźwiękowa, która jest połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem oraz piosenkami rodem z paryskich barów minionego wieku. "Zimna wojna" to film, który odniósł ogromny artystyczny sukces i spotkał się z pozytywnymi recenzjami krytyków. Podczas Festiwalu Filmowego w Cannes Paweł Pawlikowski odebrał statuetkę dla najlepszego reżysera, natomiast film otrzymał pięć Europejskich Nagród Filmowych ( dla najlepszego filmu, za scenariusz, reżyserię, montaż oraz rolę Joanny Kulig.

"Zimna wojna" była też trzykrotnie nominowana do Oscara, dla filmu nieanglojęzycznego, za najlepszą reżyserię i najlepsze zdjęcia. Z kolei w Polsce zdobyła Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i siedem statuetek podczas rozdania Polskich Nagród Filmowych.

Film dostępny jest m. in. na Prime Video i w serwisie Netflix.

"Zimna wojna"

Zielona granica

"Zielona granica" to kolejny, bardzo ważny polski film w czarno-białych barwach. Kolor widoczny jest jedynie w początkowych fragmentach filmu, natomiast potem wygasa. Produkcja w reżyserii Agnieszki Holland jest filmem, skupiającym się na kryzysie uchodźczym na granicy polsko-białoruskiej. Niedawno obraz Holland był krytykowany przez władze, jeszcze przed pojawieniem się go w kinach. Krytycy nazywali "Zieloną granicę" filmem antypolskim, zarzucając twórcom, iż ci w negatywnym kontekście przedstawili polskie służby mundurowe oraz ich działania.

"Zielona granica" skupia się na historii psycholożki Julii (Maja Ostaszewska), która staje się świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom. Na ekranie widzimy też historię uciekającej przed wojną domową syryjską rodzinę oraz nauczycielkę z Afganistanu. Los styka ich z m.in. młodym pogranicznikiem Janem. Rozgrywające się dookoła wydarzenia zmuszają wszystkich do postawienia sobie ważnego pytania, co to jest i czym jest człowieczeństwo. Obraz Agnieszki Holland zdobył cztery nagrody - na Biennale Cinema w Wenecji.

Film dostępny jest m. in. w serwisach Rakuten i Polsat Box.

"Zielona granica"

Blue Jay

"Blue Jay" to czarno-biały, bardzo minimalistyczny film z gatunku mumblecore. To gatunek kina niezależnego, posiadający w dużej mierze improwizowane dialogi i dość skromny budżet. Film z 2016 roku w reżyserii Alexa Lechmanna skupia się na Jimie oraz Amandzie, parze byłych zakochanych z licealnych czasów. Jim powraca do rodzinnego miasteczka, aby uporządkować sprawy po śmierci mamy. Amanda z kolei odwiedza swoją ciężarną siostrą.

Przypadkowe spotkanie w sklepie zamienia się w pełen nostalgii wieczór z bardzo naturalnymi rolami głównych aktorów, którzy ujęli widzów poczuciem humoru, spontanicznością i bezpretensjonalnością. Sielankowo jest jednak do pewnego momentu, gdy padają pewne słowa wypowiedziane przez Jima. Wtedy też widzowie dowiadują się, dlaczego tej dwójce nie wyszło. Film porusza temat odpowiedzialności, ale też dojrzałości i tego, jak niektóre decyzje wpływają na dalsze życie. "Blue Jay" to film o miłości, który niewiele ma wspólnego z komediami romantycznymi. Historia Amandy i Jima spokojnie mogłaby wydarzyć się naprawdę.

Film dostępny jest między innymi w serwisie Netflix.

"Blue Jay"

Roma

"Roma" to obraz wyreżyserowany przez Alfonso Cuarona w 2018 roku. Film zdobył wiele nagród, w tym trzy Oscary. "Roma" to obraz, który głęboko wchodzi w relacje międzyklasowe i międzyrasowe, ukazując życie rodziny w Meksyku w latach 70. Film koncentruje się na Cleo, służącej pochodzącej z indiańskiego ludu Misteków, pracującej dla rodziny z klasy średniej w dzielnicy Meksyku o nazwie Roma. Historia filmu ukazuje nie tylko konflikty rodzinne, ale również społeczną hierarchię i napięcia polityczne tamtego czasu.

Cleo staje się centralną postacią, a jej relacje z rodziną, zwłaszcza z matką dzieci, Sofią, to główny punkt fabuły. "Roma" skupia się na takich tematach jak miłość, solidarność, walka z życiowymi trudnościami, w kontekście podziałów społecznych czy też konfliktów politycznych. "Roma" doceniona została również przez krytyków i widzów za warstwę estetyczną oraz piękne zdjęcia. Ujęcia do filmu nakręcono w Meksyku.

Produkcja dostępna jest na Netfliksie.

"Roma"

Ida

"Ida" to film w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, doceniony m.in. na ceremonii rozdania Oscarów. Fabuła "Idy" osadzona jest w Polsce lat 60. Skupia się na historii młodej zakonnicy o imieniu Anna. Film rozpoczynają ujęcia w klasztorze, gdzie Anna, młoda nowicjuszka i sierota, przygotowuje się do złożenia ślubów zakonnych. Zanim to nastąpi, matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją jedyną żyjącą krewną, ciotkę Wandę. To zadanie stawia przed Anną pytania dotyczące jej własnej tożsamości i historii rodziny. Obraz polskiego reżysera zdobył Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny oraz nagrodę BAFTA. W rolach głównych wystąpili m.in. Agata Kulesza, Agata Trzebuchowska, Dawid Ogrodnik oraz Jerzy Trela.

"Ida" dostępna jest w Canal+ Online.

"Ida"

Frances Ha

"Frances Ha" to obraz, o którym mówiło się, że jest portretem współczesnych dwudziestokilkulatków. Frances to młoda kobieta pełna pasji do tańca. Mimo swojego artystycznego zacięcia, Frances boryka się z trudnościami w osiągnięciu stabilności życiowej. Nie stać jej na własne mieszkanie, a utrzymanie stałej pracy staje się wyzwaniem. W dodatku, życie osobiste Frances także nie układa się po jej myśli. W wieku, w którym wielu jej znajomych zakłada rodziny lub angażuje się w poważne związki, Frances trzyma się swojego unikalnego podejścia do życia. Mimo przeciwności losu, zachowuje optymizm i wiarę w to, że wszystko się ułoży. Jest marzycielką, żyjącą w świecie pełnym nadziei i alternatywnych zasad. Niechętnie poddaje się konwencjom społecznym, unikając presji do wejścia w dorosłe życie. Frances, grana przez Gretę Gerwig to postać, która nie chce podążać za tym, co schematyczne i nie zgadza się na kompromisy. Choć może być postrzegana jako niezaradna czy nieprzystosowana do życia, jej podejście do wielu spraw niesie pewną świeżość i autentyczność. "Frances Ha" bada konflikt między oczekiwaniami społecznymi, a pragnieniem życia zgodnie z własnymi zasadami, pokazując uroki, ale też wyzwania dorastania w dzisiejszym świecie.

Film dostępny jest iTunes Store.

"Frances Ha"

Lighthouse

"Ligthouse" to obraz w reżyserii Roberta Eggersa, gdzie dwóch mężczyzn spędza czas w opuszczonej, tajemniczej latarni morskiej na odludziu. Tom, doświadczony i twardy człowiek morza z bolesną kontuzją nogi, oraz Ephraim, młodszy i delikatniejszy, zdecydowali się, by spędzić tam cztery długie tygodnie. Do ich zadań należy zadbanie o sprawność latarni morskiej i dobre utrzymanie światła. Tom, choć wydaje się nieustępliwy, kryje w sobie historię bólu i straty. Ephraim, mimo młodego wieku, przynosi ze sobą tajemnicę, która skłoniła go do wybrania izolacji nad zwykłym życiem społecznym.

REKLAMA

W miarę jak obaj mężczyźni zanurzają się w samotności latarni, stają przed swoimi własnymi demonami, konfrontując się z przeszłością i bieżącymi dylematami. Izolacja od reszty świata oraz surrealistyczna atmosfera stopniowo pogrążają mężczyzn w głębokie rozważania nad życiem, losem i samym sobą. To intensywna podróż przez psychologiczne zakamarki obu postaci, rozgrywająca się w izolacji na krańcu świata. "Lighthouse" zdobył liczne nominacje i nagrody, m.in. nagrodę na festiwalu filmowym w Cannes. W rolach głównych wystąpili Willem Dafoe oraz Robert Pattinson.

Film dostępny jest m. in. na Prime Video.

"Lighthouse"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA