REKLAMA

"Gdzie śpiewają raki": różnice między książką a filmem

"Gdzie śpiewają raki" to filmowa adaptacja powieści Delii Owens, która od jakiegoś czasu jest chętnie oglądana przez widzów serwisu Netflix. Niektóre wątki przedstawione w produkcji różnią się jednak o tych, które wcześniej poznali czytelnicy powieści. Czym różni się film od książki? Sprawdzamy.

gdzie spiewaja raki roznice miedzy ksiazka a filmem
REKLAMA

Powieść Delii Owens zadebiutowała na rynku wydawniczym w sierpniu 2018 r., natomiast w Polsce pojawiła się nieco ponad rok później. Akcja książki "Gdzie śpiewają raki" rozpoczyna się się w 1969 r., kiedy na mokradłach zostaje znalezione ciało Chase'a Andrewsa. Tragiczne wydarzenie sprawia, że mieszkańcy sennego miasteczka Barkley Cove położonego u wybrzeży Karoliny Północnej zwracają się przeciwko Kyi Clark, Dziewczynie z Bagien. Wrażliwa i inteligentna bohaterka jest zupełnym przeciwieństwem tego, co myślą o niej ludzie - Kya przez wiele lat zdołała przetrwać na bagnach, które nazwała swoim domem, szukając przyjaźni u mew i czerpiąc wiedzę z natury.

REKLAMA

"Gdzie śpiewają raki": film a książka. Różnice

Film w reżyserii Olivii Newman z 2022 r. zasadniczo nie różni się od książki w wielu aspektach. Została zachowana chronologia, jeśli chodzi o czas i miejsce akcji - zarówno produkcja, jak i powieść rozpoczynają się w 1969 r. śmiercią Chase'a Andrewsa, a ciało zostaje odnalezione przez przypadkowych chłopców, którzy przyjechali do lasu na rowerach. Niektóre wątki z książki Delii Owens zostały jednak pominięte, a kilka z nich - nieco zmodyfikowane lub zmienione kolejnością.

Jedyną główną różnicą jest fakt, że produkcja Olivii Newman z Daisy Edgar-Jones w roli głównej skacze między narracjami - historia rozgrywa się naprzemiennie albo w sali sądowej, gdzie dowiadujemy się o szczegółach śledztwa w sprawie śmierci Chase'a Andrewsa, albo w przeszłości Kyi Clark. Powieść Delii Owens skupia się natomiast dodatkowo na dochodzeniu poza salą sądową, a proces ma miejsce na samym końcu książki. Pozostałe zmiany w historii Dziewczyny z Bagien są raczej drobne.

Zarówno film, jak i powieść rozpoczynają się odkryciem ciała Chase'a Andrewsa. W obrazie Olivii Newman w dalszej części Kya zostaje zatrzymana w areszcie, natomiast na samym początku powieści dowiadujemy się, że matka Kyi i jej rodzeństwo - dwie starsze siostry oraz dwóch starszych braci - odchodzi z domu na bagnach. W powieści Jodie, jeden z braci głównej bohaterki, żegna się z siostrą na plaży, natomiast w filmie - chłopiec po raz ostatni widzi się z nią w ich chatce.

Zwiastun filmu "Gdzie śpiewają raki"

Kya, która nie uczęszcza do szkoły, w filmie zostaje zachęcona do edukacji przez właścicielkę sklepu, Mabel (w tej roli Michael Hyatt). W książce to inspekcja szkolna odwiedza dziewczynkę w domu, aby poinformować ją, że powinna udać się do placówki. Bosa i brudna Kya zostaje postawiona na środku klasy przed innymi uczniami, gdzie nauczycielka prosi ją o przeliterowanie słowa (w filmie - "DOG", w książce - "KOT"). Dziewczynka popełnia błąd, co w produkcji skutkuje ucieczką ze szkoły już po pierwszych zajęciach, natomiast w książce - mieszkanka bagien decyduje się później na obiad w stołówce.

Powieść Delii Owens jest bardziej szczegółowa pod względem krajobrazu, który został opisany z dbałością o każdy detal. Poznajemy także rozwijającą się od początku relację Kyi i Tate'a, motyw wyjazdu na studia chłopaka, aż w końcu pracę w wydawnictwie, której podjęła się Kya (kontakt do wydawnictwa otrzymała od Tate'a w dniu jego pożegnania, natomiast w książce odbyło się to nieco później, co również miało związek z tym, dlaczego zdecydowała się na przyjęcie propozycji). Zagłębiamy się w życie codzienne dziewczyny - przygotowywanie posiłków, realizowanie obowiązków oraz wkraczanie w okres dojrzewania (z tego ostatniego reżyserka zdecydowała się zrezygnować).

W filmie Kya nie wychodzi zbytnio poza mokradła - widzimy jej codziennie życie poza miastem. W książce natomiast Tate zabiera ją do restauracji, a jej pierwsze współżycie z Chasem odbywa się w hotelu, a nie na plaży. Wszystkie opisy miejsc i przyrody są bardzo bogate i pozwalają na zatopienie się w tej pięknej historii. Jeśli zatem obejrzeliście film i chcecie wrócić na tam, gdzie śpiewają raki, sięgnijcie po książkę Delii Owens, bo naprawdę warto!

Film "Gdzie śpiewają raki" jest dostępny w serwisie Netflix. Książkę Delii Owens można zakupić w sklepie Empik, na Ceneo lub w serwisie Allegro.

REKLAMA

O książkach przeczytasz więcej na łamach Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA