REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Allegro podsumowuje rok w kategorii książek. Co i w jakich ilościach kupowali Polacy?

Allegro podsumowuje kolejny rok. Jak wyglądały trendy książkowe w 2023 r.? Ile książek sprzedano? Co kupowali Polacy? Sprawdźmy.

23.04.2024
16:03
allegro książki podsumowanie 2023 young adult rodzina monet
REKLAMA

Przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową badania wskazują, że w 2023 r. 43 proc. Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę. I choć „kupić” nie jest tożsame z „przeczytać”, to podsumowania Allegro również prezentują się całkiem imponująco. Okazuje się bowiem, że w ubiegłym roku książki za pośrednictwem platformy kupiło aż 3,9 mln osób. Łącznie sprzedano ponad 24 mln książek, a to oznacza zawrotne 46 egzemplarzy na minutę. Jak podaje serwis, rekordzista zrobił tam zakupy za niemal 106 tys. zł.

REKLAMA

Allegro: książki. Roczne podsumowanie kategorii

Co najbardziej interesowało konsumentów? Klienci najczęściej wybierali propozycje z kategorii takich jak literatura dla dzieci i młodzieży, beletrystyka oraz podręczniki szkolne. Zainteresowanie pozycjami „Young Adult”, o których często piszemy, przekłada się na zakupy na Allegro: ten trend rośnie w siłę, podobnie jak fascynacja komiksami dla młodszych odbiorców.

Nie dziwi, że i tym razem książki znacznie częściej kupowały kobiety; co ciekawe, w przypadku obu płci najchętniej wybierano właśnie tytuły dla młodzieży. Panie i panowie licznie kupowali też literaturę piękną i szkolne podręczniki; edukacyjne pozycje częściej zgarniała pierwsza grupa. 

  • Najchętniej czytane autorki: Anita Głowińska, Weronika Marczak, Agnieszka Bator.
  • Najpopularniejsze rodzime wydawnictwa: Media Rodzina, Nasza Księgarnia, Egmont (a biorąc pod uwagę segment podręczników: również Wydawnictwo Greg i Nowa Era).
  • Preferowany dzień i pora zakupów: poniedziałek między 20:00 a 21:00.
  • Urządzenie: smartfony (63 proc.)
  • Peak zakupowy: 6 września (co ciekawe - to Dzień Czytania Książek).
  • 3/4 książek dostarczono w ramach pakietu Smart!.
  • NAJPOPULARNIEJSZE KSIĄŻKI (nie licząc podręczników): "Rodzina Monet. Skarb", "Opowieści o tym, co w życiu ważne", "Chłopki. Opowieść o naszych babkach".

Nie da się ukryć, że Allegro to w istocie świetne miejsce dla miłośników książek. Możemy tam znaleźć naprawdę szeroki przekrój propozycji, od nówek z księgarń aż po trudne do zdobycia, wiekowe egzemplarze. Zresztą - czytelnicy bardzo chętnie sięgają po literaturę z tzw. drugiej ręki, dostępnej w ramach Allegro Lokalnie. Sami też dają książką drugie życie, wystawiając liczne oferty na platformie. Jak podaje serwis, rekordzista sprzedał w zeszłym roku aż 2103 książki!

allegro książki podsumowanie 2023 young adult rodzina monet
Allegro: książki

Czytaj więcej o książkach w Spider's Web:

Średnia liczba ogłoszeń wystawionych w kategorii Książki i komiksy wynosiła niemal 12 egzemplarzy na 1 klienta. Najpopularniejszymi autorami byli Remigiusz Mróz, Stephen King, Andrzej Sapkowski.

Rośnie również (co bardzo mnie cieszy) zainteresowanie komiksami. Oby tak dalej! Jak podaje Allegro:

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także komiksy z drugiej ręki. Tylko w tej podkategorii na Allegro Lokalnie sprzedano ponad 30 tysięcy ofert, a wartość sprzedanych ofert osiągnęła ponad 2,3 mln zł. Niewątpliwie można tam znaleźć również kolekcjonerskie perełki - w 2023 roku kolekcja komiksów Marvela została sprzedana za kwotę 4999 zł. Wśród polskich tytułów rekordową cenę osiągnął “Kapitan Żbik. Salto śmierci” - został sprzedany za 3490 zł na Allegro Lokalnie. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA