W niniejszej topce wyłaniamy najlepsze filmy od HBO, czyli subiektywnie ulubione produkcje HBO Films, które znajdziemy w HBO Max lub polskiej dystrybucji (zgadza się - nie wszystkie znajdziemy na platformie Warnera, ale, na szczęście, jest tam zdecydowana większość).

Wybieramy najlepsze filmy HBO! Lista produkcji powstałych pod kultowym szyldem dzieli się na te oryginalne oraz dystrybuowane przez studio - dziś skupię się na tych pierwszych, wyprodukowanych przez HBO Films, których jest znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać.
Spis treści:
Przeglądaj więcej topek na łamach Spider's Web:
HBO: najlepsze filmy. TOP 10
Poniżej znajdziecie listę TOP 10 subiektywnie najmocniejszych tytułów od HBO. Filmów tego studia powstało, rzecz jasna, znacznie, znacznie więcej; ich historia sięga początku lat 80. i obejmuje wiele, wiele tytułów. Być może nawet nie wiedzieliście, że kilka pozycji z niniejszego rankingu to właśnie dzieła HBO!
Deadwood: Film
Filmowe zamknięcie jednego z najwybitniejszych seriali HBO okazało się - na szczęście - godnym epilogiem, choć fanom przyszło na nie czekać blisko 13 lat. Jasne, można narzekać na nadmiar sentymentalizmu, który nie pasuje do tego cyklu, co nie zmienia faktu, że otrzymaliśmy poruszające pożegnanie, na który w pełni zasłużył. To solidny western, który zachował ducha oryginału, a to - umówmy się - najważniejsze.
Odruch serca
Dramat biograficzny z epidemią AIDS w tle. Mark Ruffalo w roli aktywisty Nada, który chce zainteresować rząd sytuacją i pozyskać środki na powstrzymanie sytuacji. W obsadzie również Matt Bomer, Julia Roberta i Taylor Kitsch. Wpadły Złote Globy - i słusznie, bowiem całość jest niezwykle poruszająca, choć nie sięga po tanią grę na emocjach. Rozbija na tysiące kawałków - to, jak wiele uczuć scenarzyści i aktorzy przelali w kolejne monologi, zasługuje na osobną nagrodę. Fenomenalny obraz.
Sunset Limited
Spektakl dwóch aktorów. Oto rozczarowany życiem profesor (Tommy Lee Jones) decyduje się popełnić samobójstwo - zostaje jednak uratowany przez pastora z kryminalną przeszłością (Samuel L. Jackson). Mężczyźni prowadzą długą konwersację, w trakcie której ten drugi stara się odwieść pierwszego od chęci targnięcia się na swoje życie. Wybitny, ściskający gardło scenariusz.
Test na przyjaźń
Opowieść o siedemnastoletniej Veronice, która zachodzi w ciążę - wówczas perspektywa obiecującej przyszłości na prestiżowej uczelni staje się bardzo odległa. Dziewczyna musi zmierzyć się z decyzją, przed którą miała nigdy nie stanąć. Wraz z przyjaciółką (dziewczęta różni niemal wszystko) wyrusza w podróż do Nowego Meksyku - jak można się domyślać, to naprawdę sprawne kino kumpelskie o bliskich koleżankach z dzieciństwa, które wspólna droga znów zbliża do siebie. To świetna komedia o przyjaźni z elementami dramatu, w której twórcy podejmują próby pochylenia się nad nieco bardziej doniosłymi sprawami.
Wszyscy święci New Jersey
Czemu Tony Soprano wylądował na kozetce? W prequelu kultowego serialu HBO "Rodzina Soprano" obserwujemy, jak wyglądały początki gangsterskiego życia wspomnianego bohatera. Co prawda Jamesa Gandolfiniego tu nie ma, ale schedę po ojcu dumnie przejmuje jego syn Michael. To solidna, choć schematyczna opowiastka gangsterska. Mruga okiem do fanów i sprawia niemało frajdy. Zwłaszcza klimatem.
Stuart: Spojrzenie w przeszłość
Oparta na faktach opowieść z życia pisarza, Alexandra Mastersa, angielskiego pisarza, scenarzysty i wolontariusza. Mężczyzna postanowił zbadać ciemne strony społecznych stosunków we współczesnej Anglii. Jego przewodnikiem po tym świecie został Stuart Shorter, trzydziestoletni bezdomny i awanturnik ciężko doświadczony przez los. Pisarz postanowił napisać o nim książkę - Stuart zgadza się, ale życzy sobie, by jego nowy przyjaciel pisał "od końca" - tak, by cała historia nabrała cech kryminału. W rolach głównych Benedict Cumberbatch i Tom Hardy.
Słoń
Najbliższa człowiekowi filmowa opowieść o szkolnej strzelaninie - a przy tym bodaj najbardziej intensywna i wstrząsająca. Surowa, niepsychologizująca forma (żadnej zabawy w empatię, ale też demonizowanie) wbija się w mózg. Musimy sami sobie poukładać ten temat w głowie. Potężne kino.
Obywatel X
Obraz oparty na prawdziwej historii seryjnego mordercy, który przez lata swojej działalności uśmiercił w Związku Radzieckim ponad 50 osób. Biurokracja, niekompetencja i brak profesjonalizmu długo uniemożliwiały odnalezienie i ukaranie zabójcy. Dopiero ogromne zaangażowanie w sprawę detektywa Burakova (Stephen Rea) i jego obsesyjne dążenie do osiągnięcia celu zaczęło przynosić rezultaty. Świetna telewizyjna robota. W rolach głównych Donald Sutherland, Max von Sydow i Stephen Rea.
Jack, jakiego nie znacie
Biografia kontrowersyjnego amerykańskiego lekarza, Jacka Kevorkiana, który od lat 80. publicznie opowiadał się za prawem do śmierci dla nieuleczalnie chorych pacjentów, będąc osobiście odpowiedzialnym za ponad 130 tzw. "samobójstw wspomaganych". Al Pacino, Susan Sarandon i John Goodman. Kontrowersyjnie, ale i potrzebnie. Złoty Glob na koncie.
Najlepsze filmy HBO: Nominacja
Nieoczekiwanie była współpracownica nominowanego przez prezydenta Busha kandydata na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego, Anita Hill (Kerry Washington), oskarża go o molestowanie seksualne. Waszyngton się dzieli - komentatorzy i dziennikarze kwestionują zarówno reputację sędziego Thomasa, jak i wiarygodność Anity Hill. Wzorowe polityczne kino - i wybitnie zagrane.