REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Kim jest Luna? To ona będzie reprezentować Polskę na Eurowizji 2024

Eurowizja 2024 zbliża się wielkimi krokami. Decyzją jury w tym roku Polskę reprezentować będzie Luna z utworem "The Tower". Kim jest młoda artystka?

20.02.2024
18:48
luna sylwetka eurowizja 2024
REKLAMA

Jury zadecydowało. W tym roku Michał Hanczak (dziennikarz muzyczny Radia ESKA), Kasia Moś (wokalistka), Konrad Szczęsny (dziennikarz serwisu Viva), Łukasz Pieter (dyrektor muzyczny Radia ZET) oraz Piotr Klatt (dziennikarz muzyczny Radia Dla Ciebie) wybrali reprezentantkę Polski na Eurowizji 2024, którą okazała się być Luna. Młoda artystka wyprzedziła Justynę Steczkowską zaledwie jednym punktem i już w maju pojedzie do Szwecji z utworem "The Tower", gdzie zawalczy o szklany mikrofon. Co wiemy o tegorocznej polskiej reprezentance?

REKLAMA

To ona będzie reprezentować Polskę na Eurowizji 2024. Kim jest Luna?

Luna, właściwie Aleksandra Wielgomas, to wokalistka urodzona w 1999 r. w Warszawie. Z muzyką związana była już od najmłodszych lat - w 2010 r. uczęszczała do dziecięcego chóru Artos im. Władysława Skoraczewskiego w Teatrze Wielkim, a jako uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Bairda w Grodzisku Mazowieckim uczyła się grać na skrzypcach. Zainteresowania Luny nie ograniczają się jedynie do muzyki - artystka jest absolwentką profilu prawno-politologicznego Licuem Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, a w 2018 r. została studentką kierunku artes liberales na Uniwersytecie Warszawskim.

Eurowizja 2024: Luna - "The Tower"

W toku swojego kształcenia wyższego Luna zaczęła stawiać poważne kroki w branży muzycznej - dołączyła wówczas do wytwórni Kayah - Kayax - i jako jedna z twarzy projektu "My Name is New" wydała swój debiutancki singiel "Na wzgórzach niepokoju". W 2020 r. artystka rozpoczęła współpracę z Michałem "Foxem" Królem, producentem polskiej sceny elektronicznej, i wraz z nim stworzyła singiel "Luna", który był zapowiedzią jej nowego kierunku artystycznego. Obecnie wokalistka współpracuje z wytwórnią Universal Music Polska.

Piosenkarka nie bez powodu przyjęła pseudonim artystyczny "Luna".

Okazuje się, że księżyc (łac. Luna) ma na artystkę bardzo duży wpływ, co jest również związane z jej lunatykowaniem. W wywiadzie dla magazynu K-Mag wyjaśniła, że pseudonim pasuje do niej za względu na kontrasty: "Księżyc ma też dwie strony - jasną i ciemną - a ja bardzo lubię kontrasty, nie tylko w muzyce, więc myślę, że ten pseudonim po prostu do mnie pasuje" - stwierdziła.

Astrologia to, obok filozofii, ekologii czy sztuki, to jedna z wielu dziedzin, którymi interesuje się piosenkarka. Inspiracją Luny jest twórczość Nicka Cave'a oraz Bjork, dzięki czemu jej twórczość jest tajemniczna i klimatyczna. Sama wokalistka określą ją jako "kosmiczny pop", czym z pewnością charakteryzuje się jej debiutancki album studyjny "Nocne zmory" wydany w 2022 r. Do osiągnięć Luny zaliczyć można koncert na Pol'n'Rock Festiwal, występ w ramach Ogniska Teatralnego u Machulskich oraz udział w projekcie "Equal Spotify", dzięki któremu jej zdjęcie jako pierwszej Polki pojawiło się na Times Square.

REKLAMA

O Eurowizji przeczytasz więcej na łamach Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA