REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Millie Bobby Brown podbija branżę filmową. Grała Jedenastkę, Enolę Holmes i księżniczkę Elodie

Millie Bobby Brown to jedna z najbardziej rozpoznawalnych aktorek młodego pokolenia. Wszystko za sprawą roli Jedenastki w serialu "Stranger Things", która otworzyła jej drzwi do hollywoodzkiej kariery. Filmografia 20-latki stale się jednak powiększa, a Millie Bobby Brown otrzymuje coraz to ciekawsze role, zdobywając coraz większe uznanie widzów i krytyków. Zainteresowaniem mediów cieszy się także jej związek z Jakiem Bongiovim, który oświadczył się aktorce w kwietniu minionego roku.

23.03.2024
18:03
millie bobby brown sylwetka
REKLAMA

"Kręcenie Stranger Things zajmuje dużo czasu i uniemożliwia mi tworzenie historii, które mnie pasjonują. Jestem więc gotowa powiedzieć: Dziękuję i do widzenia" - mówiła w październiku ubiegłego roku Millie Bobby Brown. Wiadomość zelektryzowała fanów młodej aktorki, choć trudno jej się dziwić - zadebiutowała na ekranie jako dziecko w wieku 12 lat, a kreacja Jedenastki towarzyszy jej aż do teraz. W międzyczasie Millie Bobby Brown pojawiła się jednak w innych produkcjach Netfliksa, wydała swoją debiutancką powieść i została narzeczoną. Aktorka jest zatem przyzwyczajona do zainteresowania mediów jej barwnym życiem - błysk fleszy towarzyszy jej bowiem od najmłodszych lat.

REKLAMA

Kim jest Millie Bobby Brown? Zadebiutowała na ekranie już jako 9-latka

Millie Bobby Brown urodziła się 19 lutego 2004 r. w miejscowości Marbella w Maladze jako trzecie dziecko Kelly i Roberta Brownów (oboje są Brytyjczykami). W wieku 4 lat Millie wraz z całą rodziną przeprowadziła się do Bournemouth w Anglii, a jako 8-latka zamieszkała w Orlando na Florydzie. Już rok później zadebiutowała na małym ekranie gościnnym występem w serialu ABC "Once Upon a Time in Wonderland", a w wieku 10-lat zagrała w produkcji BBC "Intruders", gdzie wcieliła się w Madison O'Donnell.

Przełom w karierze młodej aktorki nastąpił w 2016 r., kiedy została obsadzona w roli Jedenastki w serialu Netfliksa "Stranger Things", za co błyskawicznie zdobyła uznanie widzów i krytyków. W 2017 i 2018 r. została nominowana do nagrody Emmy w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu dramatycznym, a w 2017 r. wraz z całą obsadą zdobyła nagrodę Amerykańskiej Gildii Aktorów filmowych. Wśród jej wyróżnień za rolę w "Stranger Things" znajduje się także Saturn, statuetka People's Choice oraz Teen Choice, a także Złoty Popcorn MTV i liczne nominacje do najważniejszych nagród.

W międzyczasie Millie Bobby Brown zagrała także w innych głośnych tytułach Netfliksa.

Przed premierą 3. sezonu "Stranger Things" w 2019 r. Millie Bobby Brown zagrała rolę w filmie "Godzilla II: Król potworów", a następnie Netflix zainteresował się nią jeszcze bardziej. W 2020 r. 16-letnia wówczas aktorka wcieliła się w młodszą siostrę Sherlocka Holmesa w tytule "Enola Holmes", gdzie zagrała wraz z Henrym Cavillem, a w 2022 r. pojawiła się w tej samej roli w sequelu produkcji. Rok wcześniej ponownie wcieliła się w Madison Russell w filmie "Godzilla vs. Kong". W marcu 2024 r. zagrała księżniczkę Elodie w obrazie "Dama".

Dokonania Millie Bobby Brown nie zamykają się jednak w filmach i serialach - we wrześniu 2023 r. wydała swoją debiutancką powieść "19 stopni", a w 2016 r. zagrała w teledysku Sigmy - "Find Me". Aktorka spełnia się także jako modelka - w styczniu 2017 r. zadebiutowała w kampanii Calvina Kleina "By Apoointment", a już miesiąc później podpisała kontrakt z agencją IMG Models. Millie Bobby Brown pojawiła się także w kampanii Moncler oraz na okładce Vogue'a, a w 2019 r. przedstawiła swoją markę kosmetyczną Florence by Mills.

Lista jej osiągnięć w zasadzie się nie kończy, bo prócz dokonań w branży filmowej i modelingu Brown, która w 2018 r. została uznana przez magazyn "Time" za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie, została mianowana Ambasadorką dobrej woli UNICEF. Jest najmłodszą osobą w historii, która otrzymała ten tytuł. W ramach swojego członkostwa w funduszu Brown pracuje nad rozszerzeniem dostępu do opieki menstruacyjnej i edukcji:

Nie muszę robić czegoś wielkiego i zmieniać świata. Nie potrzebuję tego. Ale jeśli będę mogła robić małe rzeczy, które pomogą ludziom - ich sercu, umysłowi i duchowi - to właśnie to zrobię

- stwierdziła.

W 2023 r. została ponadto Kobietą Roku magazynu "Glamour". Pół roku wcześniej przyjęła oświadczyny swojego partnera, Jake'a Bongioviego.

Każdy zasługuje na miłość, czy to w przyjaźni, czy w związku romantycznym, czy po prostu w ramach innego rodzaju więzi - tego właśnie szukają ludzie. Jestem bardzo wdzięczna za miłość, jaką darzę w życiu moją rodzinę i przyjaciół oraz, oczywiście, mojego narzeczonego. Naprawdę nie byłbym w stanie robić tego, co robię bez nich i tego wsparcia, motywują mnie i czynią mnie lepszą osobą

- dodała.
REKLAMA

O Millie Bobby Brown przeczytasz więcej na łamach Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA