REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Najdroższe filmy w historii. Te tytuły kosztowały masę kasy

Niektóre produkcje wymagają sporych nakładów środków, a te pochłonęły ich najwięcej. Oto 10 najdroższych filmów w historii.

21.05.2023
12:10
Najdroższe filmy w historii. Te tytuły kosztowały masę kasy
REKLAMA

W zestawieniu najdroższych filmów w historii najciekawsze jest to, że ranking nie jest stały, a co jakiś czas ulega mniejszym lub większym zmianom. Wpływ ma na to inflacja, techniki filmowania, a także wzrastające zarobki obsady filmowej. Kiedyś w topce znajdował się film "Ben Hur" z 1925 roku, którego budżet wynosił niemal 4 miliony dolarów, a później "Kleopatra" z 1963 roku z budżetem lekko ponad 31 milionów dolarów. Progi budżetowe zostały mocno przebite pod koniec lat 90., a dokonały tego dwa filmy, co ciekawe, oba w reżyserii Jamesa Camerona. Pierwszy z nich, "Prawdziwe kłamstwa" z 1994 roku z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej kosztował 100 milionów dolarów, natomiast "Titanic" z 1997 roku - 200 milionów dolarów.

REKLAMA

Czytaj także:

Najdroższe filmy w historii

Obecnie filmy, których produkcja kosztowała tyle, co nakręcenie "Titanica", znajdują się najniżej w rankingu najdroższych filmów w historii. Film, który pochłonął najwięcej środków i znajduje się na 1. miejscu zestawienia, kosztował prawie pół miliarda dolarów, a najtańszy - 300 milionów dolarów.

10. Indiana Jones i artefakt przeznaczenia (2023) - około 300 milionów dolarów

Ostatnia część serii przygód słynnego archeologa i naukowca Indiany Jonesa, którego pokochał cały świat, czyli "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia", jeszcze nawet nie zdążyła zadebiutować na kinowych ekranach, a już została okrzyknięta jedną z najdroższych produkcji w historii. Film z Harrisonem Fordem w roli głównej kosztował około 300 milionów dolarów. Co miało wpływ na tak ogromny budżet? Jak podaje MovieWeb, chodziło przede wszystkim protokoły bezpieczeństwa związane z pandemią, która znacząco wydłużyła czas trwania zdjęć, a także kontuzja ręki Harrisona Forda.

Zwiastun filmu "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia" (2023)

9. Avengers: Wojna bez granic (2018) - 321 milionów dolarów

"Avengers: Wojna bez granic", gdzie drużyna superbohaterów próbuje powstrzymać Thanosa, zbierającego Kamienie Nieskończoności, by narzucić swoją woli wszystkim istotom we wszechświecie, prócz pierwszej części "Avengersów", kosztowała najmniej ze wszystkich, bo "tylko" 321 milionów dolarów, plasując się na końcu rankingu najdroższych filmów w historii.

Film "Avengers: Wojna bez granic" dostępny jest w serwisach Disney+, Canal+, Apple TV, Rakuten, Player i CHILI.

Zwiastun filmu "Avengers: Wojna bez granic" (2018)

8. Szybcy i wściekli 10 (2023) - 340 milionów dolarów

Prócz tegorocznej premiery ostatniej części "Indiany Jonesa", w zestawieniu najdroższych filmów w historii znalazł się jeszcze jeden debiut tego roku, mianowicie film "Szybcy i wściekli 10", gdzie Dom Toretto i jego rodzina będą musieli zmierzyć się z najgroźniejszym jak do tej pory przeciwnikiem. Produkcja pojawiła się na kinowych ekranach pod koniec maja, a jej budżet wyniósł 340 milionów dolarów, sprawiając, że kolejny film z 2023 roku trafił na listę najdroższych filmów, jakie kiedykolwiek wyprodukowano.

Zwiastun filmu "Szybcy i wściekli 10" (2023)

7. Avengers: Koniec gry (2019) - 356 milionów dolarów

"Avengers: Koniec gry", zwieńczenie podróży, jednoczące wszystkich superbohaterów w walce ze złem, plasuje się na drugim miejscu, jeśli chodzi o budżet filmów z serii "Avengers". Co miało wpływ na tak ogromną kwotę? Przede wszystkim znane nazwiska, które pojawiły się w filmie - mówi się, że Chris Evans, Mark Ruffalo czy Jeremy Renner za swoje role zarobili około 15 milionów dolarów, a Robert Downey Jr. nawet 75 milionów dolarów. Większość kosztów pochłonęły także efekty specjalne, które pojawiły się w ostatecznej bitwie z Thanosem.

Film "Avengers: Koniec gry" dostępny jest w serwisach Disney+, Canal+, Apple TV, Rakuten, Player i CHILI.

Zwiastun filmu "Avengers: Koniec gry" (2019)

6. Avengers: Czas Ultrona (2015) - 365 milionów dolarów

Koszt produkcji filmu "Avengers: Czas Ultrona", gdzie superbohaterowie postanawiają stawić czoła zagrażającemu światu robotowi Ultronowi, które pragnie przejąć władzę, wyniósł najwięcej w porównaniu do pozostałych części serii. Napompowany jednak w film budżet wcale nie miał przełożenia na przychód - patrząc na globalny ranking, "Czas Ultrona" znajduje się na ostatnim miejscu wśród filmów o Avengersach, przy budżecie w kwocie 365 milionów dolarów.

Film "Avengers: Czas Ultrona" dostępny jest w serwisach Disney+, Canal+, Apple TV, Rakuten, Player i CHILI.

Zwiastun filmu "Avengers: Czas Ultrona" (2015)

5. Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach (2011) - 379 milionów dolarów

Czwarta część z uniwersum "Piratów z Karaibów" była nie tylko najdroższą produkcją wśród wszystkich pięciu tytułów serii, ale uplasowała się na szczycie najdroższych produkcji w ogóle. W filmie "Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach" Jack Sparrow wraz z Czarnobrodym i tajemniczą pięknością z przeszłości rywalizują z Hiszpanami oraz Anglikami pod przywództwem byłego pirata Hectora Barbossy o dotarcie do wyjątkowej Fontanny Młodości. Nad produkcją filmu sprawowało pieczę 10 firm, które zaangażowane były w efekty wizualne, a te, w połączeniu z filmowaniem kamerą 3D, pochłonęły prawie 380 milionów dolarów.

Film "Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach" dostępny jest w serwisach Disney+, Canal+, Apple TV, Rakuten i CHILI.

Zwiastun filmu "Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach" (2011)

4. Avatar: Istota wody (2022) - około 400 milionów dolarów

Z początkowych doniesień wynikało, że film "Avatar: Istota wody" zmieścił się w budżecie 250 milionów dolarów. Pojawiły się jednak informacje, że produkcja mogła kosztować dużo więcej. The Hollywood Reporter podaje, że koszt produkcji filmu wyniósł od 350 do 400 milionów dolarów, a niektóre źródła podają, że druga część "Avatara" w reżyserii Jamesa Camerona, która toczy się dekadę później i skupia się na rodzinie Jake'a i Neytiri, mogła kosztować nawet 460 milionów dolarów. Na ten moment nie pojawiła się jeszcze oficjalna informacja na temat budżetu sequelu, choć reżyser przyznał, że kontynuacja była "cholernie droga".

Film "Avatar: Istota wody" w ramach kupna dostępny jest w serwisach Apple TV, Rakuten i Prime Video, natomiast do serwisu Disney+ trafi już 7 czerwca.

Zwiastun filmu "Avatar: Istota wody" (2022)

3. Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie (2019) - 416 milionów dolarów

Według wielu źródeł budżet filmu "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie" wahał się między 275 a 416 milionów dolarów, jednak Forbes, porównując koszty produkcji najdroższych filmów ze świata Star Wars, podał, że budżet finału sagi, w którym członkowie Ruchu Oporu postanawiają stawić czoła Najwyższemu Porządkowi, a Sithowie i Jedi wraz z Rey, ostatnią rycerką Jedi w galaktyce na czele, dążą do ostatecznego starcia, wyniósł 416 milionów dolarów i uplasował się w czołówce najdroższych filmów w historii.

Film "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie" dostępny jest w serwisach Disney+, Canal+, Apple TV, Rakuten i CHILI.

Zwiastun filmu "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie" (2019)

2. Jurassic World: Upadłe królestwo (2018) - mniej niż 447 milionów dolarów

Jak podaje serwis Forbes, Universal ujawnił, że koszt produkcji filmów "Jurassic World Dominion" oraz "Jurassic World: Upadłe królestwo" wyniósł łącznie niemal 855 milionów dolarów. Początkowo budżet sequelu "Jurassic World" szacowano na około 170 milionów dolarów, jednak finalnie pojawiła się informacja, że koszty filmu aż trzykrotnie przekroczyły planowany budżet, co oznacza, że film kosztował około 510 milionów dolarów. Forbes podaje także, że "Upadłe królestwo" plasuje się tuż za liderem w tabeli najdroższych filmów w historii, co oznacza, że w koszty wliczona jest nie tylko cena produkcji filmu, a tym samym budżet sequelu jest wciąż mniejszy niż zwycięzcy w rankingu.

Co ciekawe, "Jurassic World: Dominion", czyli najnowsza część z uniwersum Parku Jurajskiego z 2022 roku, pochłonęła nie mniejsze koszty, a spowodowała to kwarantanna, na którą musiała przejść obsada filmu. Jej członkowie ulokowani zostali w luksusowym hotelu Langley, gdzie doba kosztowała 600 dolarów. Aktorzy spędzili tam 5 miesięcy, a początkowy budżet filmu w kwocie 185 milionów dolarów został przekroczony niemal trzykrotnie.

Film "Jurassic World: Upadłe królestwo" dostępny jest w serwisach Canal+, Apple TV, Prime Video i Rakuten.

Zwiastun filmu "Jurassic World: Upadłe królestwo" (2018)

1. Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy (2015) - 447 milionów dolarów

Film z uniwersum Gwiezdnych Wojen, gdzie Imperium zastępuje dążący do zdobycia władzy nad galaktyką Najwyższy Porządek i tylko Ruch Oporu może pokrzyżować plany złowrogiej organizacji, okazał się być najdroższym w produkcji filmem, choć początkowo budżet filmu szacowano na zupełnie inną kwotę. Dopóki w 2023 roku nie ujawniono, że koszt produkcji filmu "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" wynosił około 447 milionów dolarów, przyjmowano, że budżet wynosił 259-306 milionów dolarów.

REKLAMA

Film "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" dostępny jest w serwisach Disney+, Canal+, Apple TV, Rakuten i CHILI.

Zwiastun filmu "Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy" (2015)
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA