REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

"Zakłamane życie dorosłych" pięknie pokazuje tęsknotę za latami 90. Na taki serial czekałam

"Zakłamane życie dorosłych" to nowy włoski serial, którego główną bohaterką jest 15-letnia Giovanna, poznająca nie tylko ciemne strony swojego rodzinnego miasta - Neapolu, ale również swojej rodziny. Serial powstał na podstawie książki Eleny Ferrante o takim samym tytule. Co ciekawe, to już druga serialowa pozycja na podstawie twórczości uwielbianej zarówno przez Włochów, jak i Polaków tajemniczej pisarki. Tajemniczej dlatego, że nikt tak naprawdę nie wie, kim ona jest.

16.01.2023
21:35
"Zakłamane życie dorosłych"
REKLAMA

Seriale młodzieżowe cieszą się ogromną popularnością na Netfliksie i są równie chętnie oglądane nie tylko przez młodzież, ale też przez dorosłych. Przykładem jest chociażby bijąca rekordy popularności "Wednesday" Tima Burtona, którą uwielbiają nastolatki i dorośli. Na początku stycznia na Netfliksie pojawiła się kolejna pozycja, której choć główną bohaterką jest 15-latka, to jej losy i sposób, w jaki zostały pokazane, wciągną niejednego dorosłego.

REKLAMA

"Zakłamane życie dorosłych" to historia, w której możemy się sami przejrzeć.

"Zakłamane życie dorosłych" to włoski serial w reżyserii Edoardo De Angelis na podstawie książki Eleny Ferrante o takim samym tytule. Ten jest naprawdę dosłowny, gdyż główna bohaterka Giovanna (Giordana Marengo) poznaje absolutnie zakłamane życie dorosłych, gdzie niemal każdy z nich skrywa tajemnice i grzeszki. Giovanna mieszka razem z rodzicami w Neapolu. Jak to typowa nastolatka, często nie dogaduje się z nimi. Gdy ojciec dziewczyny rzuca uwagę, że Giovanna za bardzo przypomina swoją ciotkę, a jego siostrę i robi się "brzydka", 15-latka natychmiast chce poznać ciotkę Vittorię (Valeria Golino). Nastolatka odkrywa nie tylko, kim jest ciocia Vittoria, ale też zupełnie inną stronę rodzinnego miasta - Neapolu i jego dzielnic, gdzie jest bieda i zupełnie inne życie, jakie zna Giovanna.

Przez sześć odcinków wyruszamy z Giovanną przez podróż po Neapolu, nastoletnich radościach, troskach, ale też przyglądamy się rodzinnym tajemnicom i poznajemy historię pewnej bransoletki. Mimo że dynamika serialu niekiedy kuleje, sceny są przydługie, a główna bohaterka zbyt poważna, jak na swój wiek, to "Zakłamane życie dorosłych" jest serialem, w którym każdy z nas może się przejrzeć. Bo przecież też mieliśmy kiedyś 15 lat, poszukiwaliśmy własnej tożsamości, buntowaliśmy się, kłóciliśmy się z rodzicami. To serial inny, niż młodzieżówki dostępne na platformie. Nawet młodzieńcze zauroczenia czy pierwszy seks jest pokazany zupełnie inaczej, niż w młodzieżowych produkcjach. Nie ma tam żadnego romantyzmu, a bohaterowie nie żyją razem długo i szczęśliwie. Nowa pozycja Netfliksa jest takim trochę powrotem do przeszłości lat szkolnych, z tym że akcja dzieje się nie w Polsce, a we Włoszech, gdzie podglądamy świetnie zresztą portretowane przez Elenę Ferrante włoskie społeczeństwo: komunistów, religijnych Włochów, elity oraz społeczność żyjącą na granicy marginesu społecznego. Dużym plusem serialu jest świetna ścieżka dźwiękowa. Usłyszymy wielkie hity lat 90. jak m.in. "All That She Wants" Ace of Base" i włoskie szlagiery. Ci, którzy dorastali w latach 90. na pewno spojrzą na ten serial z olbrzymią nostalgią.

Kim jest Elena Ferrante? Na podstawie jej książek powstają serialowe hity

Choć "Zakłamane życie dorosłych" wyreżyserował Edoardo De Angelis, to stoi za nim również wspomniana już Elena Ferrante, która jest scenarzystką produkcji. Warto podkreślić, że to już drugi raz, kiedy filmowcy biorą się za twórczość Ferrante. Kilka lat temu na platformę HBO trafił serial na podstawie jej książki "Genialna przyjaciółka". Akcja serialu, tak jak w książce rozgrywa się w Neapolu i opisuje historię trwającej 60 lat przyjaźni dwóch kobiet Eleny Greco i Raffaelli Cerullo. Zresztą warto też dodać, że w ubiegłym roku w polskich kinach gościł film "Córka" w reżyserii Maggie Gyllenhaal, również na podstawie książki Ferrante o takim samym tytule. Co takiego jest w historiach Ferrante, że filmowcy tak chętnie się za nie biorą i przenoszą je na ekran?

Niewykluczone, że chodzi o uniwersalność. Ferrante pisze o relacjach między ludźmi, miłości, przyjaźni, poszukiwaniu siebie, więzach rodzinnych i zderzeniu biedy i bogactwa. Sprawia, że obyczajowe historie, jakich wiele, są po prostu wciągające i łatwo się z nimi utożsamić. Ja sama dałam się porwać w książkową podróż do Neapolu kilka lat temu, czytając tzw. cykl neapolitański Ferrante, do którego wchodzi wspomniana "Genialna przyjaciółka". Pamiętam, jak wielki szał był wtedy na jej twórczość. Zresztą na ogromną popularność włoskiej pisarki wpływa fakt, że jej tożsamość nie jest znana. Nie wiadomo, czy za pseudonimem Ferrante kryje się też kobieta, czy mężczyzna.

REKLAMA

Choć oczywiście włoscy dziennikarze nie byliby sobą, gdyby nie próbowali rozwikłać zagadki i odpowiedzieć na pytanie, kim jest Elena Ferrante. Kilka lat temu Claudio Gatti, włoski dziennikarz śledczy na łamach NYR Daily napisał, że wie, kim jest słynna pisarka. Według jego śledztwa miała to być Anita Raja, włoska tłumaczka mieszkająca w Rzymie, której matka pochodziła z Niemiec, a urodziła się w rodzinie polskich Żydów z Wadowic. Ani Raja, ani osoby z wydawnictwa reprezentującego Ferrante nie potwierdzili tych doniesień. Hipotez na temat jej tożsamości jest więcej. Jedna z nich głosi, że za pseudonimem Ferrante kryje się pochodzący z Neapolu pisarz - Dominico Starnone. Inna z kolei mówi, że Ferrante to grupa pisarzy, jednak możliwe, że tak nie jest, gdyż styl książek Eleny jest bardzo spójny.

Sama Ferrante zapowiedziała wydawcy, że nie ma zamiaru nikomu się pokazywać, ani udzielać wywiadów. Udaje się jej to od początku swojej kariery, czyli 2014 roku. Bycie anonimowym opłaca się, gdyż w 2016 roku Ferrante znalazła się na liście tygodnika "Time", gdzie została zaliczona do setki najbardziej wpływowych osób na świecie. Lata mijają, jej tożsamość nie została zidentyfikowana, lecz co by nie mówić osoba ukrywająca się pod pseudonimem Elena Ferrante, fantastycznie wykonuje swoją robotę, czego efektem są kolejne produkcje filmowe na podstawie jej książek.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA