REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Uncategorized

Sapkowski zgłaszał własne pomysły do serialu o wiedźminie. Co się z nimi stało?

Do sieci trafiają kolejne wypowiedzi Andrzeja Sapkowskiego, które padły podczas ComicConu w Wiedniu. Autor wspomniał tam między innymi o współpracy z Netfliksem i producentami serialowego "Wiedźmina". Jak to często bywa, jako jako konsultant był dla reszty ekipy właściwie niewidoczny.

22.11.2023
8:49
Sapkowski zgłaszał własne pomysły do serialu o wiedźminie. Co się z nimi stało?
REKLAMA

Andrzej Sapkowski pojawił się na ComicConie w Wiedniu, gdzie m.in. poinformował o przybliżonej dacie premiery nowej książki o wiedźminie. Teraz do sieci trafiają kolejne wypowiedzi polskiego autora, który został zapytany m.in. o współpracę z Netfliksem i swój wkład w serialową adaptację. Związane z tą kwestią pytanie zadał naszemu rodzimemu twórcy przedstawiciel bloga CerealKillerz. Co na to AS?

REKLAMA

Andrzej Sapkowski o serialu Wiedźmin

Może podrzucałem im jakieś pomysły, ale nigdy mnie nie słuchali. Nigdy nie słuchali. Ale to normalne. "Kto to?" - "To tylko pisarz, nikt ważny" 

- odparł rozbawiony Sapkowski.

Ta wypowiedź okaże się zapewne wodą na młyn dla przeciwników odcinkowej produkcji - w końcu wiele osób zarzuca jej zbyt duże odstępstwa od materiału źródłowego. Po 2. sezonie, który miał już niewiele wspólnego oryginałem, Netflix powrócił jednak na wyznaczone przez pisarza ścieżki i dał fanom znacznie wierniejszy sezon 3. Tytuł wciąż polaryzuje widownię, nie da się jednak ukryć, że znacząco podrasował rozpoznawalność i popularność Geralta z Rivii na całym świecie, a Sapkowskiego wypchnął na zagraniczne szczyty list bestsellerów. Koniec końców autor sporo zawdzięcza streamimngowemu gigantowi.

Andrzej Sapkowski

Nie wiemy, jakich porad udzielał twórcom Sapkowski i na ile wpłynęłyby one na ostateczny kształt serialu - faktem jest, że o ile nikt nie ma do nich konkretnych pytań, konsultanci i ich sugestie często bywają lekceważone czy wręcz niewidoczne na planach ekranizacji. Warto pamiętać, że uwagi pisarzy, którzy zazwyczaj nie potrafią myśleć językiem innego medium i nie biorą pod uwagę trudów przekładu, rzeczywiście bywają nieprzydatne. Tym bardziej, że kluczowe elementy realizacji zostały już ustalone na etapie preprodukcji i trzeba było się ich trzymać. Wygląda jednak na to, że jeden z najbardziej cenionych polskich fantastów jest absolutnie przyzwyczajony do podobnych doświadczeń na planach filmowych.

Andrzej Sapkowski konsultował się z twórcami również wcześniej - spotykał się z nimi, rozmawiał i dyskutował. Można przypuszczać, że to wówczas udzielił wiele odpowiedzi na nurtujące producentów pytania. Trudno powiedzieć, jak wiele z jego porad wzięli sobie wówczas do serca. 

Czytaj więcej o wiedźminie na łamach Spider's Web:

REKLAMA

Zdjęcie główne: screen z YouTube z kanału Cerealkillerz.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA