REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Nie żyje Andy Rourke, basista legendarnych The Smiths. Miał 59 lat

Andy Rourke z The Smiths nie żyje - członek kultowej formacji zmarł na raka trzustki w wieku zaledwie 59 lat.

19.05.2023
9:26
andy rourke nie żyje the smiths śmierć
REKLAMA

O śmierci Andy'ego Rourke poinformował w social mediach Johnny Marr, gitarzysta i kompozytor rozwiązanego w 1987 roku zespołu The Smiths. Basista dołączył do Morrisseya po pierwszym koncercie ekipy w 1982 i pozostał w niej przez większość czasu jej istnienia. W związku z uzależnieniem od heroiny został wydalony z grupy na początku 1986 roku, ale powrócił doń już dwa tygodnie później, tuż przed wydaniem "The Queen is Dead". Wspomniany Marr opisał wkład Rourke'a w ten album słowami "coś, czemu żaden inny basista nie mógłby dorównać". W 1987 The Smiths rozstali się ostatecznie.

REKLAMA
The Smiths

Później Rourke i perkusista Smithsów, ile Joyce, zagrali z Sinead O’Connor; basista pojawił się w albumie "I Do Not Want What I Haven’t Got". Wraz z Craigiem Ganione zapewnił sekcję rytmiczną do dwóch singli Morrisseya; basista współpracował z wokalistą jeszcze kilkukrotnie. Występował i nagrywał z The Pretenders, Killing Jake, Badly Drawn Boy, Aziz Ibrahim i wieloma innymi. Co ciekawe, Rourke i Joyce wszczęli postępowanie przeciw Morrisseyowi i Marrowi w sprawie tantiem. Basista miał problemy finansowe w związku z uzależnieniem. Doszło do porozumienia.

Rourke urodził się 17 stycznia 1964 roku w Manchesterze. Odszedł w wieku 59 lat.

The Smiths: Andy Rourke nie żyje

REKLAMA

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że Andy Rourke odszedł po długiej walce z chorobą. Zmarł na raka trzustki. Andy zostanie zapamiętany jako miła i piękna dusza przez tych, którzy go znali, a przez fanów - jako niezwykle utalentowany muzyk przez fanów. Prosimy poszanowanie prywatności w tym smutnym czasie

- napisał Marr w social mediach.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA