REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Empik obiecuje, że pomoże ci wydać książkę. Sprawdzamy, na czym polega usługa Selfpublishing

Empik wystartował z bodaj najbardziej interesującą ze swoich usług - platformą dystrybucyjną skierowaną do niezależnych autorów i autorek, którzy marzą o dotarciu ze swoją twórczością do milionów czytelników. Trudno przewidzieć, jak to wszystko wyjdzie w praniu i czy faktycznie komuś uda się przebić w ten sposób do szerokiej publiki - warto jednak zapoznać się z ofertą Empik Selfpublishing, tym bardziej, jeśli samemu jest się twórcą.

18.05.2023
15:44
empik selfpublishing książki jak wydać
REKLAMA

Empik Selfpublishing to - jak nietrudno wywnioskować z nazwy - nowa platforma dla rozmaitych twórców, którzy są gotowi wydać swoją książkę samodzielnie. Znana i poważana marka Empik zdaje się być bardziej atrakcyjna, niż dziesiątki naciągających na kupę kasy i oferujących wątpliwej jakości usługi samopublikowania wydawnictw. O ile wielu artystom trudno dobić się do tradycyjnych firm, przez to tak wiele osób decyduje się wziąć sprawy we własne ręce, o tyle w zdecydowanej większości przypadków ta opcja niesie za sobą więcej strat niż zysków. Przytłaczające koszta i nakład pracy, brak zwrotów inwestycji, kiepska redakcja (lub jej brak), samodzielne ogarnianie marketingu i, już później, fakturowania, problemy ze składem, drukiem i dystrybucją. Czy jednak nowa platforma Empiku w istocie oferuje lepszą opcję?

REKLAMA

Empik Selfpublishing: jak to działa?

Napisałaś powieść, pracę naukową, komiks, zbiór opowiadań czy poradnik? W Empik Selfpublishing możesz wydać swoje tytuły w trzech formatach: ebooka, audiobooka i książki papierowej. Firma przekonuje, że to pierwsza platforma selfpublishingowa w Polsce oferująca tak szeroką, bezpośrednią dystrybucję.

Serwis umożliwia bowiem wprowadzenie dzieła do sprzedaży w ramach ekosystemu Grupy. Tym samym otwiera twórcom drzwi do milionów odbiorców w Polsce - klientów Empik.com (nawet 10 mln klientów w skali miesiąca) i użytkowników aplikacji Empik Go (niemal 350 tys. słuchaczy i czytelników co miesiąc). Warto dodać, że na nowej platformie autorzy znajdą również bezpłatne materiały eksperckie, które pomogą w całym procesie wydawniczym.

Proces przygotowawczy? Samodzielny, przynajmniej częściowo. Empik Selfpublishing oferuje różnorodne warianty publikacji, pozostawiając twórcom pełną swobodę w kwestiach takich jak wygląd okładki, forma, treść czy data wydania. Wydawcą książki jest sam autor, stąd cały proces, od strony kreatywnej po wydawniczą, a także prawa autorskie zostają po stronie twórcy. Rolą Empiku w tym procesie jest natomiast zapewnienie szerokiej dystrybucji i technologicznego wsparcia, a w przyszłości również możliwości promocji. Wybrane tytuły o wysokim potencjale będą miały także szansę trafić na półki stacjonarnych Empików. Promujemy również na własną rękę, choć warto nadmienić, że zapytani o to przedstawiciele firmy zapowiedzieli wprowadzenie dodatkowych możliwości promocji dla twórców w ramach ekosystemu Grupy Empik.

Aby opublikować swoje dzieło za pośrednictwem Empik Selfpublishing, wystarczy zarejestrować się na platformie, zaakceptować regulamin, a następnie gotową publikację w formacie pdf, epub lub mp3 wgrać w Panelu Autora. Co ważne, Empik zachęca twórców do wcześniejszego zadbania o redakcję, korektę i atrakcyjną okładkę. Zamieszczenie książki na platformie jest całkowicie darmowe.

Następnie książki dostarczone w formatach cyfrowych trafiają do sprzedaży. Jeśli autor zdecyduje się także na opcję dystrybucji książki papierowej, trafi ona do sprzedaży na Empik.com i będzie oferowana w modelu Druku na Życzenie (fizyczny egzemplarz zostanie wydrukowany bezpośrednio po
złożeniu zamówienia).

REKLAMA

Słowem: odpowiedzialność za każdy komponent jakości utworu spoczywa po stronie twórcy.

Empik przypomina jednak, że ich Selfpublishing to nie tylko platforma dystrybucyjna, ale także edukacyjna. Można na niej znaleźć materiały eksperckie czy usługi dodatkowe, które ułatwią twórcom pracę nad wydaniem książki, pozytywnie wpłyną na jej jakość i pozwolą uniknąć błędów wydawniczych. Takie usługi jak redakcja, korekta, projekt graficzny okładki, skład książki czy nagranie audiobooka już teraz oferowane są zarówno przez Empik, jak i przez Partnerów Zewnętrznych.

Platforma Empik Selfpublishing wystartowała 11 maja. Tego samego dnia do sprzedaży trafiła pierwsza książka dystrybuowana za jej pośrednictwem: "Piekielnice" Ani Chełminiak.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA