REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Nie tylko "Red, White & Royal Blue". Oto pięć najciekawszych filmów o miłości LGBT, które warto zobaczyć

W ostatnim czasie Amazon Prime Video podbijała produkcja "Red, White & Royal Blue” (na podstawie książki Casey McQuiston), opowiadająca o rodzącym się uczuciu między Alexem, synem prezydentki USA i Henrym, angielskim księciem. Tytuł tak bardzo zachwycił odbiorców, że teraz wręcz domagają się bonusowego odcinka. Niestety, filmowa kontynuacja raczej nie powstanie. Fani, którym podobał się obraz Amazona, mogą sięgnąć po inne produkcje o miłości nieheteronormatywnej. Oto najciekawsze filmy o tej tematyce.

27.08.2023
7:30
filmy lgbt najlepsze red white royal blue brokeback mountain carol
REKLAMA

"Red, White & Royal Blue" zachwyciło niedawno subskrybentów Amazon Prime Video. Film o nieoczekiwanym uczuciu, rodzącym się między dwoma mężczyznami, tak bardzo spodobał się widzom, iż pojawiły się plotki o kontynuacji filmu, która raczej nie powstanie. Na szczęście "Red, White & Royal Blue" to niejedyny obraz o miłości nieheteronormatywnej, który powstał w ostatnim czasie. Jeśli podobała się wam produkcja Amazona, z pewnością możecie być zainteresowani pozostałymi filmami o podobnej tematyce. Oto one.

REKLAMA

Najciekawsze filmy LGBT. Co warto obejrzeć?

Tamte dni, tamte noce"

To oscarowy obraz wyreżyserowany przez Lukę Guadagnino. Produkcja dostała Oscara w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany. Akcja filmu rozgrywa się latem 1983 roku. Elio Perlman, błyskotliwy siedemnastolatek o amerykańsko-włoskim pochodzeniu, spędza wakacje w XVII-wiecznej willi, komponując i grając muzykę klasyczną, czytając i flirtując ze swą przyjaciółką, Marzią. Cieszy go każda chwila spędzona w willi, zwłaszcza że za kompana ma swego ojca, szanowanego profesora specjalizującego się w greko-romańskiej kulturze, oraz matkę Annellę, tłumaczkę, która uczy chłopaka rozkoszować się kulturą, pięknem oraz przyrodą Włoch. Pewnego dnia do willi przybywa Oliver, młody amerykański stypendysta, pracujący z ojcem Elia nad swym doktoratem. Pośród skąpanych w słońcu, przepięknych krajobrazów, Elio i Oliver odkrywają uderzające do głowy budzące się pożądanie między nimi, które na zawsze odmieni ich życie. To lato obaj zapamiętają na długo.

"Tamte dni, tamte noce"

Portret kobiety w ogniu

"Portret kobiety w ogniu" to historia dwóch kobiet. Jedna z nich to szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza, drugą jest pochodząca z Paryża malarka, Marianna, która ma namalować portret tej pierwszej - w sekrecie. Heloiza nie chce pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu. Marianna dyskretnie obserwuje swoją modelkę, intensywnie tworzy, a później niszczy kolejne wersje obrazu. Czuje, że nie pozna prawdziwego oblicza młodej kobiety tak długo, jak sama będzie ukrywać własne. Kobiety połączy wspólna tajemnica i miłość, która nie ma szansy na dobre zakończenie. Ta opowieść o intensywnej, zmysłowej miłości jest hołdem oddanym wszystkim zapomnianym artystkom, których twórczość od wieków skutecznie przemilcza kanon sztuki. Produkcja zdobyła nagrodę w Cannes, Palmę Queer dla najlepszego filmu pełnometrażowego. Role główne powierzone zostały m.in. Noemie Merlant oraz Adele Haenel.

"Portret kobiety w ogniu"

Tajemnica Brokeback Mountain

Kolejny, kultowy już zresztą film o tematyce LGBT. Akcja filmu rozgrywa się latem 1963 roku. Dwaj młodzi kowboje podejmują się dorywczej pracy, gdzie mają pilnować wypasającego się w górach stada owiec. Pierwszy z nich, Ennis Del Mar grany przez Heatha Ledgera jest sierotą. Przyjął tę prace, gdyż odkłada na ślub, który ma odbyć się lada moment. Z kolei Jake Twist woli pracę u obcych, niż u czepiającego się wszystkiego, ojca. Zarówno wspólna praca, ale również i samotność zbliży obu mężczyzn, którzy zostaną kochankami.

Mimo że Ennis i Jake nie potrafią i nie chcą zapomnieć o sobie, będą musieli stworzyć pozory zwykłego życia. Jednak choć mają swoje żony i dzieci, spotykają się ze sobą na krótko, jedynie kilka razy w roku. I tak ich związek, oparty nie tylko na fizyczności, lecz także na głębokiej przyjaźni, trwa aż 20 lat. Zresztą co jakiś czas Jake, mąż dziedziczki fortuny bogatych handlarzy sprzętem rolniczym, proponuje Ennisowi wspólne zamieszkanie na fermie. Ten, rozwiedziony ze skromną pracownicą sklepu, wciąż się waha, bojąc się presji środowiska. Nieszczęśliwy Jake zaplątuje się w przypadkowe romanse z innymi facetami.

Film jest adaptacją nagrodzonego Pulitzerem opowiadania Annie Proulx. Produkcja w reżyserii Anx Lee zdobyła deszcz nagród. Film doczekał się m.in. Oscara w kategorii najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz adaptowany oraz najlepsza muzyka oryginalna. "Tajemnica Brokeback Mountain" zgarnęła też cztery Złote Globy.

"Tajemnica Brokeback Mountain"

Samotny mężczyzna

Ten jeden dzień w "Samotnym mężczyźnie" może być najważniejszy dla Georga Falconera (Colin Firth), profesora uniwersyteckiego anglistyki. Na co dzień bohater grany przez Firtha wiedzie spokojne życie u boku swojego partnera. Tę trwającą sześć lat sielankę burzy telefon, który odbiera George. Okazuje się, że jego ukochany zginął w wypadku samochodowym. Początkowo mężczyzna popada w depresję. Tego dnia czas spędzony z dawną ukochaną (graną przez Julianne Moore) oraz pozornie nieistotne spotkania otworzą przed nim niespodziewanie szansę na nowe uczucie. Warto dodać, że choć Colin Firth zagrał fenomenalnie w "Samotnym mężczyźnie", początkowo w ogóle nie był przekonany do filmu. Planował nie brać w nim w ogóle udziału. Pisanie wiadomości do reżysera przerwało mu przybycie fachowca, który miał naprawić jego lodówkę, dzięki czemu Firth poświęcił więcej czasu na zastanowienie i zmienił zdanie. Odbierając w 2010 roku nagrodę BAFTA dla najlepszego aktora, podziękował publicznie "facetowi od lodówki".

"Samotny mężczyzna"

Carol

Historia Carol Aird (Cate Blanchett), która ma wszystko: pieniądze, ale też uznanie, ukochaną córkę i wpływowego męża. Jak się okazuje, szczęśliwe życie pary to tylko pozory. Carol od zawsze kocha kobiety, nie potrafiąc żyć bez ich miłości. Nieoczekiwanie, pewnego dnia spotyka młodziutką Therese (w tej roli Rooney Mara), sprzedawczynię w domu towarowym. Relacja obu kobiet szybko nabiera tempa, natomiast wzajemna fascynacja zaczyna przeradzać się w szczere uczucie. Sielanka nie potrwa długo, gdyż na drodze do szczęścia obu kobiet stanie mąż Carol. Będzie on szantażować Therese i zakaże jej kontaktów z córką. Film został doceniony przez krytyków i doczekał się nominacji do Oscara w kilku kategoriach. Zdobył też nagrodę specjalną w Cannes oraz nagrodę dla najlepszej aktorki, Rooney Mary.

REKLAMA
Zwiastun filmu "Carol"

 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA