REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Seriale

Najwyższy czas sprawdzić, kto pozostał na liście celów Aryi Stark

Arya Stark to postać, która przebyła długą drogę. Rozpoczynając od zawadiackiej dziewczynki, bohaterka przeszła bolesną ścieżkę w kierunku profesjonalnej morderczyni, która potrafi uśmiechać się od ucha do ucha, widząc konających wrogów.

29.06.2016
13:03
Arya Stark - sprawdzamy, kto pozostał na jej liście celów
REKLAMA
REKLAMA

Moim zdaniem Arya Stark nigdy nie będzie już w stanie prowadzić normalnego życia. Nie powróci do Winterfell i nie zazna spokoju w bezpiecznych murach rodowej twierdzy, razem z resztą rodzeństwa. Zbyt wiele zmieniło się w jej życiu. W zbyt wielu mrocznych miejscach była ta dziewczyna, aby teraz bez żadnego problemu powrócić w stronę światła.

Napiszę to wprost - nie jestem pewien, czy Arya Stark to jeszcze pozytywna bohaterka.

Gdy patrzę na jej poczynania w szóstym sezonie, młodej dziewczynie bliżej do niezrównoważonej zabójczyni, która z zimną krwią pozbawia życia, niżeli do reszty jej rodziny. Chociaż Arya nie zatraciła swojego nazwiska, stała się zimną socjopatką. To postać, która przeszła gigantyczną przemianę. Być może największą w całej Grze o tron.

Arya nie chce wracać do rodziny. Nie chce odwiedzić Winterfell. Zabójczyni koncentruje się na eliminowaniu celów ze swojej listy, czyniąc z tego priorytet numer jeden. Najpierw krew, śmierć i morderstwa. Może potem chwila wytchnienia. Z tej perspektywy panna Stark to jedna z najmroczniejszych postaci serialu HBO.

gra o tron arya stark class="wp-image-71407"

W tym momencie Arya Stark to najniebezpieczniejszy zabójca w całym Westeros. Warto więc wrócić do jej „listy śmierci”.

Poniżej znajdziecie wszystkie nazwiska, które pojawiają się w serialu. Osoby, które istnieją tylko w książkach Martina, nie znajdują się na poniższej liście, bo nie miałoby to większego sensu.

 • Joffrey Baratheon - zginął otruty na własnym weselu. Odhaczony z listy.
 • Tywin Lannister - zamordowany w wychodku przez własnego syna. Odhaczony z listy.
 • Meryn Trant - zabity przez Aryę podczas wizyty w burdelu Bravoos. To ten ze skłonnościami do młodszych dziewczyn. Odhaczony z listy.
 • Walder Frey - zamordowany przez Aryę w jego własnej siedzibie. Odhaczony z listy.
 • Ogar - bardzo kłopotliwy element listy. Arya myśli, że go zabiła. W dodatku wydaje się, że nie żywi do niego już takiej nienawiści, co kiedyś.
 • Góra - zabity przez Żmiję z Dorn. Przywrócony do życia niewiadomymi technikami. Znajduje się w Królewskiej Przystani.
 • Czerwona Kapłanka - Melisandre została wygnana z Winterfell i nakazano jej opuścić Północ. Kieruje się konno na południe.
 • Thoros z Myr - znajduje się w kompanii Berica Dondarriona, razem z Ogarem.
 • Beric Dondarrion - przywódca kompanii, do której należy Thoros z Myr, a także Ogar.
 • Ilyn Payne - w serialu postać marginalna. Ściął Neda Starka. Położenie nieznane (zapewne Królewska Przystań).
 • Cersei Lannister - nowa królowa Westeros. Zasiada na Żelaznym Tronie w Królewskiej Przystani.

Patrząc na lokalizację celów Aryi, widzimy dwa kluczowe miejsca. W Królewskiej Przystani znajduje się Góra, Ilyn Payne oraz Cersei Lannister. Z kolei na ogarniętych wojną terenach na północ od stolicy działa Beric Dondarrion, jego towarzysz Thoros z Myr oraz najnowszy nabytek drużyny - Ogar.

Mamy więc dwie trzyosobowe grupy celów, zgromadzone w zaledwie dwóch miejscach. Z perspektywy Aryi i jej listy to bardzo dogodna sytuacja. Szczerze wątpię, aby to był scenariuszowy przypadek. Panna Stark uda się za jedną, a następnie drugą grupą celów. Pytanie - kto jako pierwszy padnie jej ofiarą?

gra o tron arya stark 4 class="wp-image-71405"
REKLAMA

Myślę, że najpierw dojdzie do potyczki z grupą Berica Dondarriona. Cersei Lannister oraz jej przerażający Góra to postaci zbyt ważne, aby uśmiercać je już w siódmym sezonie serialu. Arya najpierw zajmie się więc kompanią, być może później dopadnie Melisandre, a dopiero na końcu skieruje się do Królewskiej Przystani.

Nie zdziwię się, jeżeli to właśnie tam po raz pierwszy spotka swoją rodzinę. Zapewne oblegającą stolicę razem z siłami Daenerys. Obstawiam właśnie taki scenariusz.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA