REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Gry
  3. Filmy

Nie żyje James McCaffrey, gwiazdor "Maxa Panye'a" i "Alana Wake'a". Ten głos towarzyszył nam od dekad

Nie żyje James McCaffrey, aktor, który przez wiele, wiele lat współpracował ze studiem Remedy Entertainment. Artysta, którego mogliśmy usłyszeć w niedawnym hicie „Alan Wake 2”, nie powróci w remake’ach „Maxa Payne’a”.

18.12.2023
19:01
Nie żyje James McCaffrey, gwiazdor Maxa Panye'a i Alana Wake'a. Ten głos towarzyszył nam od dekad
REKLAMA

James McCaffrey nie żyje - miał zaledwie 65 lat. Ktokolwiek na przestrzeni ostatnich dekad zetknął się z gamingiem, powinien kojarzyć jego głos. Aktor udzielał go bowiem tytułowemu bohaterowi kultowej trzecioosobowej strzelanki „Max Payne”, która doczekała się trzech odsłon - pierwsza, najbardziej znana, była wydana w 2001 przez Take-Two Interactive. Trzecia część, osadzona w Sao Paulo, pojawiła się dopiero w 2012 roku. Każdorazowo postaci podążającego za zemstą agenta twarzy udzielał Sam Lake, scenarzysta.

REKLAMA

James McCaffrey. Nie usłyszymy go w remake'ach Maxa Payne'a

W 2022 roku Remedy potwierdziło nawiązanie współpracy z Rockstar Games, dzięki której firma może wciąż rozwijać remake przygód agenta DEA. Biorąc pod uwagę, że projekt znajduje się we wczesnej fazie (w końcu deweloperzy rozwijają teraz „Control 2”, a dopiero co kończyli pracę nad „Alanem Wake 2”), nie możemy liczyć na powrót znanego głosu. James McCaffrey zmarł po walce z rakiem w niedzielę wieczorem, w otoczeniu najbliższych. U aktora zdiagnozowano szpiczaka mnogiego, czyli nowotwór układu krwiotwórczego. 

Mogliśmy go zobaczyć w wielu filmach („One Fall”, „Miłość w ciemności”, „Siła perswazji”, „Miasto mafii”, „Zamieniona tożsamość”); jego największą rolą telewizyjną okazał się Jimmy Keefe z „Wołania o pomoc”. Przede wszystkim kojarzymy go ze związkiem z grami Remedy. Poza opowieścią o agencie, słyszeliśmy go też w „Control” (postać Zachariah Trencha), „Alan Wake” (Tom Dane, Alex Casey i jeden z kierowców) oraz „Alan Wake 2” (ponownie Alex Casey - odpowiednik Maksa, którego trzeba było nazwać inaczej ze względu na to, że Payne to własność Rockstar Games). 

Aktor pochodził z Albany w stanie Nowy Jork. Swoją karierę aktorską rozpoczął pod koniec lat 80.

Max Payne
REKLAMA

Czytaj więcej o aktorach na łamach Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA