REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Najlepsze playlisty na Spotify #2

W tym cyklu przyglądamy się wyjątkowo godnym uwagi playlistom, jakie znaleźć można w serwisie Spotify. Tym razem zajmiemy się zarówno muzyką współczesną w mniej lub bardziej komercyjnym wydaniu, ale też poświęcimy sporo miejsca bardziej klasycznym brzmieniom.

28.02.2013
22:50
Najlepsze playlisty na Spotify #2
REKLAMA


Na sam początek coś dla miłośników muzyki indie. Playlista Fresh indiepoprockdancefolk March (updated weekly) to około 20 utworów, zebranych z głównie nowych wydawnictw z pogranicza muzyki alternatywnej i niemainstreamowego popu. Jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów dobrego indie popu, którzy chcą być na czasie z najlepszymi nowymi singlami, bowiem playlista jest aktualizowana co tydzień (dorzucane są do niej 2-3 nowe utwory). Czego posłuchamy w marcu? Aktualnie na liście znaleźć można m.in. nowe kawałki Jamiego Lidella, Born Ruffians, Foxygen, Local Natives czy innych popularnych w alternatywnych kręgach artystów. Fresh indiepoprockdancefolk pomaga trzymać rękę na pulsie, a w dziedzinie odkrywania nowych artystów sprawdza się nawet lepiej niż wbudowane w Spotify radio.

REKLAMA

Kolejną listą godną polecenia jest przygotowana przez serwis Pitchfork The 200 Greatest Songs of the 1960s, czyli jak sama nazwa wskazuje, wybór dwustu największych i najważniejszych przebojów lat sześćdziesiątych. Znajdziemy tu takie ikony muzyki, jak The Beach Boys, Jackson 5, David Bowie, Johnny Cash, The Who, The Rolling Stones, The Kinks i wielu, wielu innych w najwyższej formie i u szczytu sławy. Jest to esencjalna pigułka naprawdę wybitnej muzyki - wszystko zebrane w jednym miejscu i gotowe do słuchania przez długie godziny. Nie ma więc na co czekać - klikajcie play koniecznie.

Niedawno mieliśmy okazję śledzić ceremonię rozdania Oscarów - i pewnie każdy z was doskonale kojarzy utwór "Skyfall" w wykonaniu Adele - tegorocznego zwycięzcę w kategorii Najlepsza piosenka. Do tej pory jednak Akademia nagrodziła złotymi statuetkami całkiem sporą ilość filmowych piosenek - i warto je poznać, ponieważ to nie tylko konkretna dawka kapitalnej muzyki, ale i interesująca wędrówka po zmieniających się trendach i gustach jurorów. Na szczęście są od tego odpowiednie playlisty, np. The Oscars, Best Original Song, gdzie zebrano piosenki nagrodzone Oscarami z lat 1934-2011. Są tu m.in. Frank Sinatra, Bob Dylan, Elton John, ale i Eminem czy Madonna. Krótko mówiąc, interesujący przekrój przez rozmaite gatunki, stylistykę i nastrój, nie tylko dla fanów kina.

A jeśli już przy filmowej muzyce jesteśmy, jeśli chcecie trochę dobrej filmowej muzyki, a jednocześnie nie ufacie gustom Akademii, magazyn NME przygotował playlistę NME's 50 greatest movie soundtracks - gdzie kilka kawałków co prawda się powtarza z poprzednią listą, ale większość to niedostrzeżone przez oscarowe jury, ale naprawdę warte odsłuchania utwory, pochodzące z bardzo różnych filmów, od różnorodnych artystów. Pełen przekrój, od glamrockowych komediantów ze Spinal Tap, po Karen O w kooperacji z chórkiem dzieciaków. Od Davida Bowie w ekscentrycznym, kosmicznym wydaniu, po romantyków z Grizzly Bear. I tak dalej.

Ostatnia playlista w tym zestawieniu to nieco inne klimaty, bowiem Party Anthem 2013 to zestawienie idealne na podkład do tanecznej imprezy. Są to wszystkie największe radiowe i klubowe hity - od "Gangnam Style" (brrrr....), przez popowe single Ke$hy, Nicki Minaj czy Flo Ridy, aż po typowo taneczną muzykę Skrilleksa, Knife Party albo Deadmau5a. Party Anthem to regularnie uaktualniane największe nazwiska i najpopularniejsze utwory, czyli dobra opcja dla organizujących imprezę, którzy nie mają czasu na szukanie odpowiedniej muzyki.

REKLAMA

***

Tyle na dziś, do tematu wartych uwagi playlist jeszcze wrócimy, tymczasem zachęcam do szukania ich także na własną rękę, a przede wszystkim tworzenia własnych. Nie zapomnijcie tylko się nimi pochwalić!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA