REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

10 hitów, bez których święta się nie liczą

Święta Bożego Narodzenia bez muzyki nie miałyby najmniejszego sensu. My Polacy mamy to szczęście, że do dzielenia się opłatkiem mamy pełen zestaw naszych kolęd, którymi możemy chwalić się na cały świat. Tyle, że kolędy zarezerwowane są na specjalny czas, a ich klimat nie pozwala na wałkowanie w stacjach radiowych od listopada. Dlatego "skazani" jesteśmy na piosenki świąteczne, hity, które towarzyszą nam każdego roku. 10 z nich z pewnością dobrze znacie i chociaż jeden wers potraficie zaśpiewać albo przynajmniej zanucić.

23.12.2014
20:00
10 hitów, bez których święta się nie liczą
REKLAMA
REKLAMA

 Last Christmas

Święta bez Last Christmas od Wham!? Wolne żarty! Równie dobrze mogłoby nie być choinki, św. Mikołaja, śpiewania kolęd i dzielenia się opłatkiem. Centra handlowe i rozgłośnie radiowe najchętniej puszczałyby ten utwór już od października. Wszyscy na nadmiar Last Christmas narzekamy co roku, ale prawda jest taka, że bez przeboju Wham! Święta Bożego Narodzenia nie byłyby takie same. A na pewno byłyby o wiele smutniejsze. Ten przebój brytyjskiego duetu w składzie George Michael i Andrew Ridgeley został wydany w 1984 roku i od 30 lat nie daje o sobie zapomnieć.

Jingle Bell Rock

Jingle Bell Rock w oryginalnej wersji rockabilly pochodzi z 1957 roku, kiedy to ten świąteczny przebój wypuścił Bobby Helms. Piosenka z wokalem Helmsa i gitarą Hanka Garlanda (z motywem z Jingle Bells) jest na pewno najmniej narzucającą się spośród wszystkich późniejszych coverów. Wydaje się też, że oryginał jest dosyć mało nachalną świąteczną piosenką, poza tym kojarzy się od razu z filmem "Kevin sam w Nowym Jorku".

White Christmas

W czasach, kiedy piosenki świąteczne miały duszę i nie były formą tortur stosowaną przez wywiad na całym świecie, powstało White Christmas. Pierwsze nagranie tej piosenki sięga 1942 roku, kiedy to po raz pierwszy wykonał je Bing Crosby. Od 70 lat ta piosenka była nagrywana prawdopodobnie przez każdego, kto uważał, że umie śpiewać. Trudno się dziwić, White Christmas jest niezwykle ciepłym utworem, którego tekst natychmiastowo kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia w rodzinnym domu. Dowodem na to jest fakt, że White Christmas w wersji Crosby'ego należy do najlepiej sprzedających się singli wszech czasów i jednocześnie do najstarszych utworów w tym zestawieniu.

Driving Home For Christmas

Każdego roku razem z Chrisem Rea jedziemy do domu na święta i przeklinamy korki. Driving Home For Christmas prawdopodobnie najlepiej oddaje nasz stosunek do tego, co nam siedzi w głowach podczas podróży na rodzinne świąteczne spotkanie. Na tle pozostałych przebojów, Driving Home For Christmas wydaje się najnudniejszym utworem, na co bez wątpienia wpływa ma także monotonny głos Chrisa Rea. A jednak, co roku stacje radiowe puszczają ten hit, a my się z tego cieszymy.

Merry Xmas Everybody

Merry Xmas Everybody to  zdecydowanie jedna z najradośniejszych piosenek świątecznych, dzięki rockowej aranżacji i charyzmie wokalisty grupy Slade, która stworzyła ten utwór w 1973 roku. Można by nawet zaryzykować stwierdzenie, że Merry Xmas Everybody najlepiej oddaje klimat świąt, podczas których oprócz karpia na stole pojawiają się też wysokoprocentowe trunki.

All I Want For Christmas Is You

Na liście najbardziej irytujących piosenek, zaraz za Last Christmas Wham!, znajduje się All I Want For Christmas Is You, które w każde Święta Bożego Narodzenia "straszy" z głośników. Od 1994 roku wszyscy wiedzą doskonale, że Mariah Carey pod choinkę chce tylko swojego ukochanego i nie interesują ją żadne inne prezenty. Szkoda tylko, że po czterech latach od wydania, piosenka zdezaktualizowała się i Carey rozstała się z bohaterem piosenki.

Christmas Time (Don't Let the Bells End)

Nie będę ukrywać, że dla mnie absolutnie nie ma świąt, gdy Justin Hawkins nie wyśpiewa falsetem "Christmas time, don't let the bells end". Kiczowaty glam rock, kiczowaty, typowy dla świąt tekst i mocne, wpadające w ucho riffy - lepiej po prostu się nie da. Christmas Time od The Darkness pojawiło się po raz pierwszy w 2003 roku w świątecznej edycji "Permission to Land", debiutanckiego krążka grupy.

Let It Snow! Let It Snow!

Podobnie jak White Christmas, Let It Snow każdy chce coverować i usilnie tworzyć własną wariację na temat tego hitu z 1945 roku. Co ciekawe, ten kawałek absolutnie nie ma związku ze Świętami - powstał w czasie upałów w Kalifornii a warstwa liryczna nic nie mówi o Bożym Narodzeniu - ale często jest puszczany w okresie świątecznym ze względu na brzmienie i słowa "let it snow". Najsłynniejsza wersja tej piosenki została nagrana przez Franka Sinatrę w 1948 roku.

Do They Know It's Christmas?

W 1984 roku Bob Geldof zebrał śmietankę muzyczną i postanowił pomóc głodującym Etiopczykom nagrywając przebojowe Do They Know It's Christmas. Dochody ze sprzedaży singla miały być w całości przekazane potrzebującym. W tym roku powstała kolejna wersja przeboju, która miała pomóc zebrać pieniądze w walce szalejącym wirusem Ebola w Etiopii. Za najnowsze Do They Know It's Christmas odpowiedzialna jest grupa Band Aid 30. W nowym składzie można usłyszeć wokale od m.in. Christa Martina, Rity Ory, Sama Smitha, członków One Direction, Ellie Goulding, Eda Sheerana, Bono, Jessie Ware, Roberta Planta, Rogera Taylora, Sinead O’Connor, Bastille, Emile Sandé i Palomy Faith.

Merry Christmas Everyone

REKLAMA

Merry Christmas Everyone, kolejna piosenka bez której trudno wyobrazić sobie stanie w sklepowych kolejkach, kupowanie prezentów na ostatnią chwilę i rozplątywanie choinkowych lampek. Rock&rollowy beat od Shakin' Stevensa nawet po 29 latach od wypuszczenia, wciąż poprawia nastrój w świątecznej zawierusze.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA