REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Altered Carbon od Netfliksa opowiada o nieśmiertelności, ale trzyma stronę katolików

Pierwsze minuty w spędzone z Altered Carbon i już wiemy, że coś poszło nie tak. Niby technologia się rozwinęła i człowiek pokonał śmierć, ale nie widać, aby tamtejszy świat był miejscem szczęśliwym. 

05.02.2018
22:04
Altered Carbon staje po stronie neo-katolików i ma rację
REKLAMA
REKLAMA

Uwaga, poniższy tekst zawiera spoilery z serialu Altered Carbon.

W świecie przyszłości, który w swojej książce wykreował Richard Morgan, śmierć mogłaby nie istnieć. Udało się pokonać odwieczny problem ludzkości, który spędzał sen z powiek nie tylko biologom, lekarzom, ofiarom wypadków, rodzicom, którzy wysłali swoje dzieci na wojnę, dzieciom, które musiały chować swoich rodziców. Śmierć to również temat nieobcy artystom i filozofom. A teraz zabrał się za nią Netflix.

Bo Altered Carbon opowiada o śmierci.

Altered Carbon kinnaman class="wp-image-130849"

Takeshi Kovacs zostaje uwolniony z więzienia tylko po to, aby wyjaśnić zagadkę zamordowania Laurensa Bancrofta. Człowieka tak bogatego, iż jest on w stanie w nieskończoność umykać śmierci. W trakcie swojego śledztwa główny bohater pozna świat blichtru i przepychu, w jakim żyją elity, a następnie będzie musiał nurzać się w morzu biedoty, którą bawią nielegalne walki i brudny nastrój tanich burdeli. Świat Altered Carbon będzie kusił bohatera nieśmiertelnością, która na pierwszy rzut oka odsuwa większość problemów doczesnego świata. To jednak tylko pozory.

Bo Altered Carbon mówi nam jasno, że śmierć jest ważną częścią człowieczeństwa.

Aby pozostać człowiekiem, trzeba być śmiertelnym - to główna myśl serialu. Początkowo może się wydawać, że idea wymiennych powłok to spełnienie marzeń ludzkości. To również absolutne zmarginalizowanie groźnych chorób, zminimalizowanie konsekwencji niebezpiecznych wypadków i ucieczka przed starością. Okazuje się jednak, iż twórcy Altered Carbon każą nam stawać po stronie katolików, których początkowo widzimy jako protestujący tłum. Ich argumentów możemy jednak wysłuchać, gdy Ortega kłóci się z matką. Ta ostatnia tłumaczy jej, że bez "religijnego kodowania" córka będzie mogła zostać wybudzona po śmierci. A to przecież jest sprzeczne z zasadami wiary.

altered carbon netflix modyfikowany wegiel serial data premiery trailer 4 class="wp-image-113478"

Początkowo ta idea jawi się jako definitywne i nierozsądne odrzucenie tego, co przyniósł rozwój nauki i technologii.

Jednak znacznie później dowiadujemy się, że matka Ortegi mogła mieć rację, a przynajmniej jej opinie zbieżne są z tym, co swoim życiem reprezentuje Kovacs. Jego związek z Quell i rewolucja, w której brał udział, to chyba najważniejszy punkt zwrotny serialu. Okazuje się bowiem, że początek konfliktu między nim i jego siostrą wyniknął z różnego spojrzenia na kwestie śmierci. Kovacs z miłości - ale zakładam, że nie tylko dlatego – decyduje się wziąć udział w misji, która ma położyć kres nieśmiertelności.

"Nie powinniśmy żyć wiecznie, to deprawuje nawet najlepszych" - mówi Quell przed rozpoczęciem zadania.

I trudno się z nią nie zgodzić, jeśli spojrzymy na to, jak przedstawiani są ci, którzy korzystają z dobrodziejstw wiecznego życia. Laurens Bancroft – i jemu podobni - organizują walki na śmierć, gdzie ściera się ze sobą mąż i żona. Nie gardzą uciechami, które wykraczają znacznie dalej niż brutalny seks w wirtualnej rzeczywistości. Gdy Kovacs i jego grupa docierają do domu publicznego dla bogaczy, okazuje się, że nie ma chyba granicy, której nie sforsowali by Matowie w poszukiwaniu coraz to mocniejszych wrażeń i podniet.

uniwersum altered carbon class="wp-image-130810"

Z tej perspektywy walka Kovacsa i ostateczny bunt przeciwko Bancroftowi i własnej siostrze staje się walką z zaprzeczeniem naturalnego rytmu życia. W nieśmiertelności upatrując źródła zepsucia moralnego świata. Ostatecznie jednak okazuje się, że to, z czym Kovacs do samego końca walczył, może stać się źródłem nadziei, że uda mu się odzyskać ukochaną.

To trochę spłaszcza ostateczną wymowę Altered Carbon, bo wychodzi na to, iż to nie ludzkie wady - zachłanność, zazdrość, miłość, nienawiść - są największym zagrożeniem dla ludzkości i to nie z ich konsekwencjami będzie mierzył się główny bohater w kolejnych odsłonach tej historii.

REKLAMA

Czy Kovacsowi uda się obalić najistotniejszy element tego świata? Jeśli Netflix zdecyduje się na kontynuowanie tej historii, to nie mam najmniejszej wątpliwości, że Takeshi - w zupełnie innym ciele - spróbuje kontynuować misję Quell.

Serial Altered Carbon możecie oglądać w serwisie Netflix.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA