REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD
  3. Media

Inni oszczędzają, a Amazon zwiększa wydatki. Netflix może się schować

Amazon nie bawi się w oszczędności i redukcje kosztów - w 2023 r. firma wydała na swoje seriale, filmy i muzykę ponad 2 mld dol. więcej niż w ubiegłym roku. Mowa o kwocie, której Netflix nie planuje przebić w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

05.02.2024
11:47
amazon-prime-video-wydatki-filmy-seriale-ceny-netflix
REKLAMA

Wydatki Amazona robią wrażenie. Okazało się, że w 2023 r. firma Jeffa Bezosa wydała na wideo (treści Prime Video) i muzykę aż 18,9 mld dol. Jest to suma m.in kosztów licencji, produkcji związanych z treściami Amazon Prime oraz wszystkie wydatki dotyczące sprzedawanych lub licencjonowanych treści i subskrypcji cyfrowych. 

Prawie 19 mld USD to aż 14 proc. więcej, niż firma wydała rok wcześniej (wówczas było to 16,6 mld). To może wydawać się zaskakujące - w końcu potężnie zwiększone wydatki miały miejsce również w obliczu długich strajków w Hollywood, które właściwie wstrzymały produkcje filmów i seriali.

Czytaj więcej o Amazonie w Spider's Web:

REKLAMA

Amazon królem wydatków. Nabywa więcej niż Netflix

Zgadza się: w efekcie firma stała się większym nabywcą treści niż najpopularniejszy streamingowy serwis świata - Netflix. Gigant wydał w ubiegłym roku 12,6 mld dol., czyli ponad 4 mld USD więcej, niż planowano (zapewne w związku ze wspomnianymi protestami). Przedsiębiorstwo z Los Gatos planuje zatem wydać o 2 mld baksów mniej, niż w ubiegłym roku zrobił to Amazon. A przecież spora szansa, że w tym przebije tę kwotę i zbliży się do 20 mld.

Firma ewidentnie jest przekonana o słuszności obranej drogi, a budżety mogą wkrótce się zwiększyć. 29 stycznia w Prime Video na głównych rynkach wystartowały domyślne reklamy, których będzie można się pozbyć za dodatkową opłatą - chodzi o zakup „wyższego” pakietu. Analizy wskazują, że ta decyzja może wygenerować 3 mld dol. dodatkowych przychodów w ciągu tego roku. Nie dziwi, że zdaniem Andy’ego Jassy’ego, dyrektora generalnego, Amazon będzie mógł z czasem inwestować w treści jeszcze bardziej znaczące sumy. W końcu koncern przebił najśmielsze oczekiwania Wall Street dotyczące 4. kwartału zeszłego roku - przychody z reklam zapewniły wzrost o aż 27 proc.

REKLAMA

Prime Video może samo w sobie być dużym i dochodowym biznesem, dlatego będziemy nadal inwestować w atrakcyjne, ekskluzywne treści dla członków Prime, takie jak „Thursday Night Football”, „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy”, „Reacher”, „Pan. & Mr. Smith”, „Cytadela” i nie tylko

- powiedział dyrektor.
Amazon - Wykidajło
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA