REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. Dzieje się

Reżyser nowego „Wykidajły” bojkotuje własny film i oskarża Amazona o kłamstwa

„Wykidajło” to nadchodzący remake kultowego filmu z Patrickiem Swayze, w którym ten wcielał się w ochroniarza baru - jego Dalton, filozof i mistrz sztuk walki, wymierzał sprawiedliwość ludziom lokalnego gangstera, by wreszcie doprowadzić do ostatecznej konfrontacji z nim. W nowej wersji, która trafi do streamingu w 2024 roku, Daltona sportretował Jake Gyllenhaal. Do sieci wpadł właśnie pierwszy zwiastun, a jego reżyser - Doug Liman - właśnie wszczął bojkot własnego filmu. O co chodzi?

26.01.2024
8:38
wykidajlo-2024-trailer-zwiastun-bojkot-rezyser-amazon-prime-video-road-house
REKLAMA

„Wykidajło” (tyt. oryg. „Road House”) to remake filmu z 1989 roku w reżyserii Rowdy Herringtona pod tym samym tytułem. Obraz Amazona właśnie doczekał się pierwszego zwiastuna, a swoją premierę będzie mieć na festiwalu SXSW w Austin. Co ciekawe, na imprezie zabraknie jego twórcy. Doug Liman postanowił zbojkotować własną produkcję i iść na wojnę z Amazonem, który to miał go oszukać.

Więcej o filmowych nowościach przeczytacie na Spider's Web:

REKLAMA

Wykidajło: zwiastun filmu. Reżyser kontra Amazon

Powodem konfliktu na linii Liman-Amazon jest decyzja firmy o tym, by obraz jednak nie trafił do kin, a od razu na platformę koncernu: Prime Video. Liman przekonuje, że został oszukany; w felietonie dla serwisu „Deadline” opowiedział nawet, że pierwotnie zgodził się wyreżyserować „Wykidajłę” dla MGM, które to potem zostało przejęte przez firmę Jeffa Bezzosa. 

Wtedy jeszcze Liman nie widział powodów do większych zmartwień, bowiem Amazon zapowiadał wprowadzanie 12 filmów rocznie do kin właśnie poprzez MGM. Z czasem jednak twórca odkrył, że firmie wcale nie zależy na kinach - jest natomiast zdania, iż jej przedstawiciele kłamali w żywe oczy. Reżyser podkreśla przy okazji, że „Road House” może być jego najlepszym dziełem (które było kręcone z myślą o kinowym doświadczeniu), a Gyllenhaal zagrał w nim rolę życia - tym bardziej boli go decyzja Amazona, który nie dał się przekonać do zmiany zdania.

Wykidajło

Choć z początku Liman planował przemilczeć tę sprawę, w końcu zmienił zdanie i postanowił wszcząć protest. Nie chce w ten sposób walczyć jedynie o siebie, lecz także o innych oszukanych przez wielki koncern twórców. Dlatego też - choć nie jest to dla niego proste - zamierza zbojkotować światową premierę własnego remake’u. Ta będzie miała miejsce przy okazji otwarcia wspomnianego festiwalu SXSW. 

Na koniec jednak dodaje:

REKLAMA

Rzeczywistość może być taka, że to nie ludzie są złoczyńcami w tej sytuacji. Może nim być po prostu algorytm Amazona. Amazon sprzeda więcej tosterów jeśli będzie mieć więcej subskrybentów, a więcej subskrybentów będzie mieć wtedy, gdy nie będzie rywalizować z kinami. To komputer mógł wpaść na tak eleganckie rozwiązanie; tak samo jak globalne ocieplenie naprawiłby zabiciem całej ludzkości.

W nowej wersji „Wykidajły” Gyllenhaal wciela się w dawnego zawodnika MMA, który pracuje obecnie jako bramkarz w zaniedbanym zajeździe. Tam szybko odkrywa, że tropikalny raj to tylko pozory - i czeka go tam sporo roboty.

Wykidajło: premiera już 21 marca na Amazon Prime Video. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA