REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Komiksy

Boga nie ma. Przynajmniej według Batmana

Wygląda na to, że Batman kieruje się tylko jednym systemem wartości. Swoim. DC Comics oficjalnie potwierdza, że Bruce Wayne jest ateistą. Mimo że był wychowywany na wzorowego chrześcijanina.

17.08.2018
19:25
batman ateista
REKLAMA
REKLAMA

Jeżeli z jakiegoś powodu jesteście członkami jakiejś religii, to być może liczyliście na to, że będziecie mogli się identyfikować z postacią mrocznego rycerza Gotham. Mam niestety dla was złe wieści. Batman nie wierzy w boga ani w żadne nadprzyrodzone bóstwo. Sprawa ta jest wyjaśniona w numerze 53. komiksu autorstwa Toma Kinga, co wychwycił Screenrant.

batman ateista class="wp-image-192601"

W komiksie Wayne obejmuje rolę jednego z ławników przysięgłych. Tłumaczy pozostałym ławnikom, że już nie wierzy w boga. Wiadomość ta może być dla niektórych zaskakująca – rodzice Batmana byli dość gorliwie wierzącymi chrześcijanami.

Batman to ateista. Choć nie zawsze tak było.

Młody Bruce Wayne był mocno zapatrzony w swoich kochających rodziców. Prawdopodobnie dopiero największa tragedia jego życia – a więc ich śmierć – spowodowała, że zaczął kwestionować otaczającą go rzeczywistość. Wayne stracił wiarę we wszystko i we wszystkich. W tym wiarę w boga.

REKLAMA

Nieco przewrotnie w tym samym komiksie Wayne oświadcza, że w coś jednak wierzy. A konkretniej, w Batmana. – Bóg jest nad nami. I nosi pelerynę – jak tłumaczy w komiksie. To pierwszy raz w historii całej serii komiksów, w którym jej główny bohater w jasny sposób deklaruje swój pogląd na wiarę. W poprzednich przypadkach stosowano pewne podpowiedzi dla czytelników sugerujące ateizm Wayne’a. Tym razem nie pozostawiono nam już żadnego pola do interpretacji.

Duchowość Wayne’a może oczywiście ulec zmianie. W numerze 53 postać ta cierpi po rozstaniu z Catwoman. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że Batman nawróci się na którąś z religii. Na razie jednak – zdaniem Mrocznego Rycerza – boga nie ma. Czy nam się to podoba, czy nie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA