REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Kogo w "Diunie 2" zagrała Anya-Taylor Joy? To kluczowa postać

Premiera filmu "Diuna: Część druga" za nami. Kolejny epizod adaptacji prozy Franka Herberta w reżyserii Denisa Villeneuve'a zachwycił widzów, którzy tłumnie ruszyli do kin. Okazało się, że Kanadyjczyk przygotował dla nich kilka niespodzianek - jedną z nich jest występ Anyi Taylor-Joy, rozchwytywanej aktorki. Póki co była to niewielka rola, ale w przyszłości (to znaczy: w kolejnej odsłonie) okaże się znacznie istotniejsza. Kim jest Alia Atryda?

04.03.2024
20:20
diuna 2 anya taylor joy alia atryda
REKLAMA

Właściwie aż do czasu oficjalnej premiery „Diuny 2”, kiedy to sieć obiegły zdjęcia obsady, większość świata nie miała pojęcia o udziale Anyi Taylor-Joy w tym projekcie. Sam Villeneuve powiedział później, że chciał się przekonać, jak długo uda się utrzymać tego typu tajemnicę dotyczącą tak wyczekiwanej hollywoodzkiej superprodukcji. Okazuje się, że długo, skoro pojawienie się Taylor-Joy na czerwonym dywanie w Londynie było tak dużym zaskoczeniem. Ta rola miała być niespodzianką dla fanów, dlatego też dotyczące jej ujęcia realizowano w sekrecie. Udało się. Entuzjastyczne reakcje zalały internet, choć przecież występ aktorki ograniczył się do zaledwie kilku sekund. Nie zmienia to jednak faktu, ze nienarodzona jeszcze Alia Atryda jest postacią kluczową dla rozwoju całej historii.

Czytaj więcej o DIUNIE na łamach Spider's Web:

REKLAMA

Diuna 2: kogo gra Anya Taylor-Joy? Kim jest Alia Atryda?

Alia Atryda jest córką nieżyjącego już księcia Leta Atrydy i jego konkubiny, lady Jessiki, kobiety wychowanej prze Bene Gesserit, która z czasem staje się Matką Wielebną Fremenów. Jessica urodziła Alię osiem miesięcy po śmierci księcia, jednak tego w 2. filmie nie widzimy. Przed swoimi narodzinami, dziewczynka zetknęła się z Wodą Życia, czyli narkotykiem rozszerzonej świadomości - na skutek tego stała się „przednarodzoną”, czyli zyskała świadomość, a co więcej: doświadczenia swoich przodków oraz zdolność jasnowidzenia.

Również w filmie Alia zyskuje świadomość przed narodzinami - choć nie przyszła jeszcze na świat, posiada świadomość, kontakt z przodkami oraz może komunikować się z matką. Anya pojawia się na ekranie w krótkim ujęciu będącym wizją głównego bohatera - Paul również wypił Wodę Życia, która uświadomiła mu dziedzictwo rodu. Dowiedział się wówczas, że Vladimir Harkonnen jest z nim związany więzami krwi: to jego dziadek.

W oryginale Alia rodzi się już podczas pobytu Paula i Jessiki wśród Fremenów - w filmie wciąż jeszcze do tego nie doszło. W przeciwieństwie do książki nie mogliśmy zatem zobaczyć młodej Alii ze świadomością dorosłej kobiety, choć w filmie odgrywa podobną rolę - pozostaje w bezpośrednim kontakcie z Jessiką. 

REKLAMA
Diuna: Część druga

Co ciekawe, w powieści Herberta Alia brała udział w bitwie pod Arrakin, gdzie dobijała rannych i oznaczała ciała dla wodmistrzów. Pod koniec potyczki została pojmana - Imperator Szaddam IV i Harkonnenowie wzięli ją jako zakładniczkę. Ostatecznie jednak to właśnie ona - zwana później „Świętą Alią od Noża” - zabija barona Vladimira Harkonnena przy pomocy gom dżabbar. W filmie robi to Paul.

W późniejszych książkowych wydarzeniach Alia została regentką, jednak nie radziła sobie z władzą, dręczona ego swoich przodków. Pozwoliła opętać się Vladimirowi Harkonnenowi, który - korzystając z nowego ciała - spiskował przeciw pozostałym przy życiu Atrydom. Wnuczka była dla niego narzędziem do odzyskania władzy zza grobu. Ostatecznie dziewczyna zdecydowała się popełnić samobójstwo - wybrała skok z pałacowego balkonu, po które zginęła na miejscu. 

„Diuna 2” jest emitowana w kinach. Pierwszą część filmu znajdziecie w ofercie HBO Max.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA