REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Tego aktora czeka wielka kariera. Pierwszą rolę zagrał w oscarowym filmie

Dominic Sessa portretuje jednego z głównych bohaterów filmu "Przesilenie zimowe" w reżyserii Alexandra Payne'a. Występujący u boku nominowanego do Oscara Paula Giamattiego młody i zdolny aktor świetnie poradził sobie z rolą zbuntowanego, lecz wrażliwego Angusa. Co o nim wiemy?

02.03.2024
16:40
Dominic Sessa Przesilenie zimowe
REKLAMA

"Przesilenie zimowe" jest jednym z nominowanych do Oscara filmów, obok takich obrazów jak m.in. "Oppenheimer", "Barbie" czy "Anatomia upadku". W rolach głównych wystąpili tu nominowany do Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy Paul Giamatti oraz partnerujący mu, 21-letni Dominic Sessa, który wcielił się w postać dość zbuntowanego, lecz wrażliwego ucznia. Między nauczycielem i Angusem rodzi się przyjaźń.

REKLAMA

Więcej o Oscarach czytaj w Spider's Web:

"Przesilenie zimowe". To pierwsza rola 21-letniego Dominica Sessy

Zanim jednak do tego dojdzie, bohater grany przez Dominica nieźle da w kość swojemu nauczycielowi, Paulowi. Paul i Angus tworzą na ekranie barwny duet, który kiedy trzeba potrafi sobie dowalić, ale potrafi też okazać sobie wzajemne wsparcie w trudnych chwilach. Choć to Paul Giamatti nominowany jest do Oscara, Dominic Sessa zebrał nie mniejsze pochwały od zagranicznych mediów. Tuż po występie w "Przesileniu zimowym" natychmiast obsypano go wywiadami oraz sesjami zdjęciowymi.

Sessa to amerykański aktor, który urodził się 25 października 2002 r. w Cherry Chill w stanie New Jersey. Mama młodego artysty jest nauczycielką. Dominic stracił swojego tatę, gdy miał zaledwie 14 lat. Aktorstwem zainteresował się już w szkole średniej. W liceum był uczestnikiem szkolnego programu teatralnego, gdzie zagrał w takich spektaklach, jak m.in. "Antygona". Obecnie Sessa jest studentem Carnegie Mellon School of Drama. Co ciekawe, rola nastolatka z problemami w filmie Alexandra Payne'a "Przesilenie zimowe" jest debiutem młodego aktora.

Występ w oscarowym filmie przyniósł Dominicowi nagrodę Critics Choice Movie Award dla najlepszego młodego aktora, ale również nominację do nagrody BAFTA dla najlepszego aktora drugoplanowego. Sam zainteresowany został odkryty przez reżyserkę castingu do "Przesilenia zimowego" Susan Shopmaker, która zaoferowała studentom Deerfield Academy szansę na przesłuchanie do filmu. Wszystko przez to, iż produkcja chciała wykorzystać akademię jako miejsce zdjęć. Sessa został zaproponowany do roli Angusa przez swojego nauczyciela teatru. Jako że nigdy wcześniej nie występował przed kamerą, musiał przejść wiele przesłuchań na Zoomie, zanim dostał jedną z głównych ról. Tuż po zakończeniu zdjęć wrócił ponownie na studia.

Bardzo podobało mi się to, że po filmie mogłem na chwilę zapomnieć o tym szaleństwie i wrócić do normalnego życia i bycia studentem - mówił Sessa w wywiadzie dla magazynu GQ. Młody aktor dodawał też w tym samym wywiadzie, że nie powiedział też kolegom ze szkoły o tym, że zagrał taką dużą rolę w filmie u boku Giamattiego. Tak naprawdę nie było wiadomo, czy film odniesie sukces i ile ludzi go zobaczy w kinach. Starałem się więc nie robić sobie nadziei, wiedząc, że tak naprawdę może to po prostu być nic - opowiadał młody aktor.

Okazało się, że obraz błyskawicznie stał się hitem. Młody Sessa intensywnie rozwija swoją karierę, zdobywając rozgłos jako jeden ze wschodzących młodych talentów. Dla Sessy niesamowitym doświadczeniem było również spotkanie tak wielkiego aktora, jak Paul Giamatti. Ich pierwsze spotkanie odbyło się na Zoomie. Spojrzał na mnie i przywitał się słowami: Hej, stary. Odpowiedziałem nerwowo: Hej! Pytał mnie o moje doświadczenia z Deerfield. Szybko zaczęliśmy ze sobą gadać i w żadnym momencie rozmowy nie było niezręcznie - opowiadał.

"Chcę być częścią aktorskiego świata"

REKLAMA

Gry Sessa brał udział w "Przesileniu zimowym", przypominał sobie ogólną radę, jaką otrzymał na planie. Brzmiała ona: Nie myśl za dużo i po prostu zachowaj naturalność.

Wszyscy mówili mi: przestań grać. Nawet w moim życiu mówią: nie zostań celebrytą, pozostań tym, kim jesteś - opowiadał w wywiadzie. W przeciwieństwie do wielu rówieśników, Dominic niespecjalnie zajmuje się mediami społecznościowymi. Nie ma go na TikToku, natomiast jego Instagram dopiero się rozkręca. Sam zainteresowany podkreśla, że raczej nie interesuje go bycie influencerem. Częścią tego, w co chce się zaangażować jest praca: Robienie filmów, takich jak ten, które sprawiają, że ludzie coś czują - cytuje słowa aktora serwis "The Guradian".

Dominic oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre rzeczy się zmieniły. Dostał mnóstwo wiadomości od nauczycieli ze szkoły, którzy widzieli go na ekranie. Młody aktor uzyskał też nominację do nagrody Independent Spirit. Z kolei we wrześniu 2023 r. znalazł się na liście "10 aktorów, których warto obserwować w 2023 r." według magazynu Variety. Młody aktor pojmuje, iż rozpoczęcie kariery u takiego reżysera, jak Alexander Payne, jest niesamowitym, ale też rzadkim doświadczeniem. Na razie zrobił sobie przerwę w szkole teatralnej i nie wie, czy do niej wróci. Sessa zapowiada jedno. Chce być częścią aktorskiego świata i tworzyć filmy. Jedynym wnioskiem z tego całego doświadczenia jest to, że po prostu chcę być częścią filmowego świata, w każdy możliwy sposób. Może wybiorę aktorstwo, może pisanie, a może jeszcze coś innego? W tej chwili staram się po prostu obecny - wyjaśnia młody aktor.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA