REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Oto najbardziej wykręcone filmy w historii kina. Krytycy wychodzili z nich, trzaskając drzwiami

Musicalowa podróż na Transseksualnej Transylwanii? Cyberpunkowy koszmar z Japonii? Wykręcona opowieść o ludziach, którzy swoje sekrety powinni ze sobą do grobu? A może polska komedia inspirowana kinem sensacyjnym lat 70.? Nie róbcie tak wielkich oczu. To WTF rysujące się na twarzy, zostawcie sobie na nadchodzące seanse filmów. Przyda wam się.

04.06.2024
18:17
dziwne filmy kultowe co obejrzeć wtf fest
REKLAMA

Nazwa WTF FEST nie wzięła się znikąd. To w końcu, jak czytamy na facebookowej stronie wydarzenia, festiwal "filmów dziwnych, pokręconych i genialnych w swym celuloidowym absurdzie". Jak zapewniają organizatorzy, z niektórych ich pokazów, krytycy wychodzili, trzaskając drzwiami. W programie znajdziecie bowiem produkcje będące prawdziwym "testem dla granic wytrzymałości widzów" i festiwalowe perełki, które ogląda się z wytrzeszczem oczu. Przesada? No nie, bo przecież za wydarzenie odpowiada ekipa stojąca również za festiwalem nowego kina gatunkowego Splat!FilmFest i pokazów kina klasy B "Najlepsze z najgorszych". Wiedzą więc, co mówią.

REKLAMA

WTF Fest - jakie wykręcone filmy obejrzeć?

Uczestnicy Splat!FilmFest powinni zresztą wiedzieć, czego się spodziewać. W programie festiwalu gości przecież sekcja WTF. W jej ramach prezentowane są filmy, po których nic nigdy nie jest takie samo. Idea przyświecająca WTF Fest jest dokładnie taka sama - podważyć wszystko, co wiecie o kinie i otaczającym was świecie. Podczas nadchodzącego wydarzenia wyświetlonych zostanie 11 tytułów (w tym seans niespodzianka). Każdy z nich wart jest waszej uwagi, ale tych pięciu w szczególności nie można przegapić. I to nawet jeśli już je widzieliście, bo zobaczenie ich ponownie na wielkim ekranie z pewnością będzie niezapomnianym doświadczeniem.

Na Spider's Web przeczytasz wywiad z organizatorką Splat!FilmFest, Najlepszych z Najgorszych i WTF Fest: Dlaczego tak bardzo kochamy złe filmy? "Jesteśmy jak filmowa sekta"

Rocky Horror Picture Show

Rocky Horror Picture Show - filmy kultowe - co obejrzeć?

Nie ma drugiego tak kultowego filmu. Właściwie w słowniku pod hasłem "film kultowy" powinien się znajdować kadr z "Rocky Horror Picture Show". Produkcja co prawda okazała się porażką w regularnej dystrybucji, ale gdy zaczęto wyświetlać ją w kinach o północy, szybko stała się fenomenem. Ba, jej seanse odbywają się do dzisiaj. I wciąż nie brakuje na nie chętnych. Ludzie krzyczą, śpiewają z bohaterami, rzucają czymś w ekran, a nawet... tańczą. Czy na WTF Fest będzie podobnie? Zobaczymy. Pewne jest, że lepszego tytułu na otwarcie festiwalu organizatorzy wybrać nie mogli.

Spiskowcy rozkoszy

Przytaczanie fabuły tego filmu nie ma sensu. W "Spiskowcach rozkoszy" nic nie ma sensu. Albo wszystko ma sens, tylko tak głęboki, że trudno go dostrzec? W każdym razie to jedna z najdziwniejszych produkcji w historii kina. Odpowiada za nią Jan Svankmajer, który zaprasza widzów w niezwykłą surrealistyczną podróż ze swoimi nietuzinkowymi bohaterami. Jeden kupuje w kiosku ostrą pornografię i masturbuje się do niej w szafie. Druga moczy stopy w miednicy z ssącymi jej palce karpiami, a trzeci marzy, aby go dotykała, przez co buduje pewną maszynę. Dużo się tu dzieje, a jednak z ekranu nie pada ani jedno słowo. Mimo to (a raczej właśnie dzięki temu) tę czarną komedię, aktorsko-animowaną hybrydę ogląda się z rozdziawioną szczęką.

Uliczny chłam

Uliczny chłam - filmy kutlowe - co obejrzeć?

Na stronie WTF Fest czytamy, że to "anarchistyczne kino grindhouse'owe", obrażające "wszystko i wszystkich". Przy takiej zapowiedzi, od razu chce się "Uliczny chłam" obejrzeć. Jego akcja toczy się na Brooklynie, gdzie właściciel pewnego sklepu znajduje mocno przeterminowany alkohol (jeszcze z czasów prohibicji!). Serwuje go okolicznym bezdomnym, którzy się po nim rozpuszczają. Zagadkę tajemniczych śmierci próbuje rozwiązać lokalny detektyw. Intryga kryminalna okazuje się jednak tylko pretekstem do pokazywania widzom coraz to ohydniejszych obrazków. Chociaż film wzbudza wstręt, to jednocześnie daje do myślenia.

Tetsuo: Człowiek z żelaza

Ten film powinien zostać opatrzony ostrzeżeniami typu: "ostrożnie", "toksyczny", "po seansie nie konsultuj się z terapeutą, bo i tak ci nie pomoże". Chociaż to tani japoński mózgotrzep sprzed 35 lat, wciąż kopie, jak należy. Fabuła skupia się na biurokracie, który po samochodowym wypadku odkrywa w swoim ciele kawałki metalu. Coraz więcej i coraz większej. W ten sposób otrzymujemy prawdziwy cyberpunkowy koszmar, z jakiego nie sposób się obudzić. To film duszny, przytłaczający, poje... ekhm... strasznie pomysłowy.

Kallafiorr

Kallafiorr - filmy kultowe - co obejrzeć?ro

A Polskę w harmonogramie WTF Fest reprezentuje "Kallafiorr" - niezależny fabularny debiut Jacka Borcucha, tego od festiwalowych faworytów, pokroju "Wszystko, co kocham", "Nieulotne" czy "Słodki koniec dnia". To film pokręcony niczym warkocz w szprychach od roweru. Reżyser ewidentnie inspirował się w tym wypadku twórczością Quentina Tarantino, o czym skutecznie przekonuje autorka festiwalowego opisu produkcji. Ubawicie się po pachy.

REKLAMA

WTF Fest - gdzie i kiedy oglądać wykręcone filmy?

Pierwsza odsłona WTF Fest odbędzie się w dwóch polskich miastach. W warszawskiej Kinotece rozpocznie się już 6 i potrwa do 9 czerwca. We wrocławskich Kinie Nowe Horyzonty wydarzenie wystartuje natomiast parę dni później, 13 czerwca, a zakończy się 16 czerwca. Więcej informacji i bilety dostępne są na stronie festiwalu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA