REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki /
  3. Filmy

Eastwood zajmie miejsce Spielberga przy "Amerykańskim Snajperze"

Spielberg zrezygnował z reżyserowania "American Sniper" dwa tygodnie temu, ze względu na brak porozumienia w kwestii budżetu. Dziś wytwórnia Warner Brothers ogłosiła, że jego następcą zostanie Clint Eastwood, reżyser m.in. "Gran Torino", "Bez przebaczenia" czy "Za wszelką cenę". 

21.08.2013
18:00
Eastwood zajmie miejsce Spielberga przy „Amerykańskim Snajperze”
REKLAMA

"American Sniper" jest filmową adaptacją autobiografii Chrisa Kyle'a o tym samym tytule. Zmarły w 2013 roku Kyle był żołnierzem elitarnej amerykańskiej jednostki specjalnej US Navy SEALs i najskuteczniejszym snajperem w dziejach Stanów Zjednoczonych - podczas misji w Iraku zabił 255 osób (z czego 160 zostało oficjalnie potwierdzonych przez Pentagon). Jego najbardziej spektakularnym wyczynem było zastrzelenie uzbrojonego w wyrzutnię rakiet bojownika z odległości prawie dwóch kilometrów - 1920 metrów. Jak pisze autor we wstępie swojej książki, jest to "historia o byciu mężczyzną", a nie po prostu "opowieść o zabijaniu".

REKLAMA
cel snajpera
REKLAMA

Co dla ekranizacji "Amerykańskiego Snajpera" oznacza wybór Eastwooda na reżysera? Film będzie zapewne mniej efektowny i patetyczny niż gdyby realizował go Spielberg. Można też przypuszczać, że jego osią - zamiast strzelanin i wybuchów - będzie przede wszystkim jego bohater, który zostanie sportretowany jako postaci bardzo wyrazista i charakterna. Znając Clinta, spodziewam się też antywojennego wydźwięku całości. Do tego może przysłużyć się element biografii Kyle'a nie uwzględniony już w książce - jego śmierć. Kyle został zastrzelony przez byłego żołnierza, cierpiącego na stres pourazowy spowodowany udziałem w działaniach wojennych.

W oczekiwaniu na film warto zapoznać się z książką, której polski tytuł brzmi "Cel Snajpera". Zbiera ona bardzo dobre recenzje i opinie, była bestsellerem w 2012 roku. Daje nam szansę spojrzenia na to, jak wygląda front widziany oczami żołnierza - szczerze, z pewnym dystansem i poczuciem humoru. E-booki w dogodnych formatach znajdziecie na Woblinku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA