REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. VOD

Dziś 100. rocznica urodzin Federico Felliniego, uznanego włoskiego twórcy. Gdzie legalnie obejrzymy jego filmy?

Dziś, tj. w poniedziałek 20 stycznia przypada 100. rocznica urodzin włoskiego reżysera Federico Felliniego. Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się produkcjom reżysera, dostępnym w streamingu.

20.01.2020
19:15
Osiem i pół - kadr z filmu
REKLAMA
REKLAMA

Federico Fellini urodził się 20 stycznia 1920 roku we włoskim Rimini. Syn wędrownego sprzedawcy i gospodyni domowej po przeprowadzce do Rzymu w wieku 19 lat, zaczął interesować się filmem. Ważnym krokiem w jego karierze filmowca był rok 1945, gdy dostał możliwość pracy przy filmie „Rzym, miasto otwarte” Roberto Rosselliniego. Fellini był współautorem scenariusza obrazu i od tego czasu jeszcze mocniej złapał kinematograficznego bakcyla.

Za debiut reżyserski Włocha uznaje się film „Światła Variete” z 1950 roku.

Od tego czasu Fellini rozpoczął coraz prężniej radzić sobie w filmowym biznesie i tworzyć coraz śmielsze fabuły. Łącznie nakręcił ponad 20 pełnometrażowych filmów, z których część zapisała się złotymi zgłoskami w historii kinematografii. Wiele z nich nagrodzonych zostało prestiżowymi nagrodami, w tym Złotą Palmą Cannes czy Oscarem. W 1993 roku reżyser został natomiast pośmiertnie nagrodzony Oscarem specjalnym za wkład w historię kinematografii.

Federico Fellini – gdzie obejrzeć jego filmy?

Osiem i pół

Najsłynniejszy film włoskiego twórcy, zwycięzca Oscara dla Najlepszego Filmu Nieanlglojęzycznego 1964 roku. Opowieść o kryzysie twórczym reżysera, który próbuje skończyć swój najnowszy film, przykuła uwagę widzów nietuzinkową, autotematyczną warstwą opowieści.  Kilka lat temu powstał musical, nawiązujący do pracy nad filmem. Mowa o „Nine - Dziewięć” Roba Marshalla.

Film dostępny w serwisie TVP.VOD (bez opłat)

Słodkie życie (La Dolve Vita)

Wyrazisty portret życia i mieszkańców Rzymu. Główny bohater – dziennikarz i playboy rozkochuje w sobie kobiety, czym doprowadza do szaleństwa swoją narzeczoną. Film przygląda się, jak zmienia się zachowanie mężczyzny pod wpływem działań kobiety. Reżyser stara się nakreślić w ten sposób mentalność pokolenia.

Film dostępny w serwisie VOD.TVP.

Wałkonie

Opowieść o trudach wchodzenia w dorosłość. Piątka przyjaciół zbliża się do 30., ale wciąż niespieszno im się ustatkować. Traf jednak chce, że rodzice dziewczyny jednego z bohaterów naciskają na ślub młodej pary, w celu zapewnienia lepszego bytu swojej córce. Reżyser przygląda się, w jaki sposób małżeństwo zmienia życie lekkoducha. Jak poradzi sobie on z obowiązkami i koniecznością utrzymania rodziny?

Film dostępny w serwisie VOD.TVP

Rzym, miasto otwarte

Film Roberto Rosselliniego, którego jednym ze współscenarzystów był Federico Fellini. Film „Rzym, miasto otwarte” z 1945 roku uznaje się za dzieło przełomowe w karierze młodego filmowca, jako obraz który zaszczepił bakcyla kinematografii we włoskim twórcy.

Film dostępny w serwisie iTunes.

Miłość w mieście

Filmowa anotologia, opisująca zwyczajne życie w Rzymie. Na film składa się pięć krótkich historii, wyreżyserowanych przez uznanych włoskich twórców. Oprócz Felliniego, swoje segmenty otrzymali (m.in) Michaelangelo Antonioni, Dino Risi, czy Alberto Lattuda

REKLAMA

Film dostępny w serwisie Chilli.

Dostępne są także: „Próba Orkiestry” (TVP.VOD), „Klauni” (iTunes) oraz „Miłość” Roberto Rosselliniego (ze scenariuszem Felliniego) (iTunes).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA