REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Te gwiazdy odeszły w 2023 roku. Pożegnaliśmy aktorów, muzyków i artystów

Uroczystość Wszystkich Świętych to okres, w których wspominamy bliskich zmarłych. To czas zadumy i melancholii. W 2023 roku pożegnaliśmy wiele znanych i lubianych osób ze świata kultury, muzyki oraz filmu. Oni odeszli w 2023 roku.

01.11.2023
9:11
Oni odeszli w 2023 Fot Pixabay
REKLAMA

1 listopada jest dniem zadumy i melancholii. Odwiedzamy groby naszych bliskich, kładziemy na nich kwiaty i znicze oraz wspominamy. Ten dzień nastraja również do tego, aby wspomnieć znane osoby ze świata kultury, popkultury oraz aktorstwa.

REKLAMA

Więcej o gwiazdach przeczytasz na Spider's Web:

Te gwiazdy odeszły w 2023 roku.

W 2023 roku odeszło od nas wielu wybitnych twórców. I choć nie znaliśmy ich osobiście, była nam bliska ich twórczość. Słuchaliśmy ich muzyki, oglądaliśmy filmy czy seriale z udziałem naszych ulubieńców. Niektórzy z nich chorowali, inni przeżywali ciężkie momenty w swoim życiu. Przypomnijmy sobie gwiazdy, które w tym roku zmarły.

Lisa Marie Presley

Zmarła na początku stycznia tego roku w wyniku zatrzymania akcji serca. Na dwa dni przed śmiercią jedyna córka Elvisa Presleya pojawiła się na rozdaniu Złotych Globów. Nikt wtedy nie przypuszczał, że może pożegnać się z życiem.

Jak informowały zagraniczne media, Lisa trafiła na oddział intensywnej terapii, gdzie poddawana była reanimacji, a praca jest serca wspomagana była stymulatorem. Jak donosiły zagraniczne media, na niedługo przed śmiercią Presley skarżyła się na coraz intensywniejsze bóle brzucha. Z ciężkim sercem muszę podzielić się druzgocącą wiadomością, że moja piękna córka nas opuściła- pisała w mediach społecznościowych jej mama, Priscilla Presley. Według raportu z sekcji zwłok, gwiazda zmarła z powodu następstw niedrożności jelita cienkiego, spowodowanego operacją bariatryczną, której się poddała.

Lisa Marie była amerykańską aktorką, autorką tekstów piosenek i piosenkarką. Córka Elvisa Presleya z tego powodu czasem nazywana była „księżniczką rock and rolla”.

Annie cWersching

Annie Wersching, czyli Tess z gry "The Last Of Us", odeszła 29 stycznia tego roku. W 2020 roku u aktorki zdiagnozowany został rak. Tuż po śmierci Annie, mąż aktorki wydał oświadczenie, w którym napisał, jak trudno mu się pogodzić ze śmiercią ukochanej.

W duszy naszej rodziny jest dziś przepastna dziura. Ale zostawiła nam swego rodzaju narzędzia, by tę duszę wypełnić. Znajdowała cudy w najprostszych chwilach. Nie potrzebowała muzyki do tańca. Nauczyła nas nie czekać, aż przygoda nas znajdzie. 'Idźcie ją znaleźć. Jest wszędzie'. I znajdziemy ją. Żegnaj - pisał w oświadczeniu mąż zmarłej aktorki.

Annie Wersching zagrała w wielu filmach oraz serialach. Należała do głównej obsady takich produkcji, jak m.in. „Bosch”, „34 godziny”, „Runaways” oraz „Star trek: Picard”. Kieferd Sutherland, producent wykonawczy serialu „24 godziny” tak pisał na Twitterze: Świat stracił dziś jego „światło”. Annie Wersching była jedną z najwspanialszych aktorek, z jakimi miałem przyjemność pracować, a także moją przyjaciółką. Aktorka miała 45 lat.

Angus Cloud

W tym roku pożegnaliśmy również aktora znanego głównie z serialu, „Euforia”, Angusa Clouda, który zmarł w wieku zaledwie 25 lat. Informację o śmierci aktora podali jego bliscy, informując, że zalewie tydzień przed jego śmiercią zmarł tato Angusa. Przyczyną śmierci gwiazdora "Euforii" było przedawkowanie. Angus Cloud zmarł w wyniku przedawkowania fentanylu, kokainy i metamfetaminy. Po tym, gdy aktor zdobył szerszą rozpoznawalność w „Euforii”, udało mu się zagrać w filmach pełnometrażowych, takich jak m.in. „Młodość w North Hollywood” oraz „The Line”. Tuż przed śmiercią skończył też nagrywać swoje sceny do thrillera Universalu od reżyserów szóstej części „Krzyku”. Cloud poza filmami, występował również w teledyskach takich artystów, jak m.in. Noah Cyrus, Bekcy G czy Karol G.

Judy Farrell

W 2023 roku odeszła też amerykańska aktorka, Judy Farrell, znaną serialowym widzom z roli pielęgniarki w popularnym serialu M.A.S.H. Miała 84 lata. Śmierć Judy Farrell potwierdził w rozmowie z "The Times" syn aktorki, Michael. 84-latka zmarła w szpitalu dziewięć dni po udarze. Odeszła w otoczeniu swoich najbliższych. Farrell poza serialem "M.A.S.H" na swoim koncie miała też takie filmy, jak m.in. "Get Smart", The Partridge Family" oraz "Quincy, M.E.". Po raz ostatni na ekranie pojawiła się w dramacie "Long-Term Relationship" z 2006 roku.

Tina Turner

24 maja zmarła kolejna, wielka artystka - Tina Turner. Gwiazda zmarła w wieku 83 lat w Kusnach koło Zurychu w Szwajcarii po długiej chorobie. Ostatnie lata były dla niej ogromnie trudne, gdyż borykała się z wieloma problemami zdrowotnymi. Życie boleśnie doświadczyło ją, nie tylko ze względu na choroby. W ciągu czterech lat artystka straciła dwóch synów. Jej prywatne życie również nie było szczęśliwe ze względu na trudne małżeństwo z Ike Turnerem. Doświadczała w nim przemocy, do tego stopnia, iż usiłowała popełnić samobójstwo. Wokalistka swego czasu przedawkowała diazepam, czyli lek uspokajający z grupy leków psychotropowych. Jej bliskim udało się odratować Tinę.

Mój związek z Ike'em uczynił mnie najbardziej nieszczęśliwą osobą na świecie. Ale na początku naprawdę byłam w nim zakochana. Zrobił dla mnie tak wiele. Niestety, był całkowicie nieprzewidywalny - mówiła Tina.

W ostatnich latach cierpiała na wysokie ciśnienie krwi, przeszła udar mózgu, zmagała się z rakiem jelita grubego oraz niewydolnością nerek. W kwietniu 2017 roku poddała się operacji przeszczepienia nerki, której dawcą był jej mąż, Erwin Bach. Świat poznał Tinę Turner dzięki jej mocnemu, niesamowitemu głosowi, ogromnej ekspresji, którą wyrażała na scenie.

Należała do grupy artystów, którzy zdefiniowali główny nurt rocka lat 80. XX wieku. Turner była jedną z najbardziej dochodowych artystek pod względem sprzedanych płyt oraz zysków z koncertów na świecie. Szacuje się, że liczba sprzedanych na świecie jej płyt wynosi ponad 180 mln egzemplarzy, czyniąc ją rockową artystką z największą liczbą sprzedanych nagrań. Do jej największych hitów należą m.in. "The Best", "One Of The Living", "We Don't Need Another Hero" oraz "Typical Male".

Leonard Pietraszak

W tym roku fani polskiego kina pożegnali Leonarda Pietraszaka, który zmarł w wieku 86 lat. Na scenie teatralnej zadebiutował w 1959 roku, a pół roku później ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi. Zagrał w takich produkcjach, jak m.in. "Vabank", "Vabank II", "Kingsajz" oraz serialu" Czarne chmury". W 2000 roku odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2010 roku otrzymał złoty medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 4 lutego 2023 roku Pietraszak został pożegnany w Warszawie podczas mszy świętej w kościele Środowisk Twórczych przy Placu Teatralnym. 7 lutego został pochowany w grobie swojej mamy na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.

Janusz Weiss

Janusz Weiss to kolejna znana osoba, którą pożegnaliśmy w 2023 roku. Dziennikarz zmarł 10 marca 2023 roku w wieku 74 lat. O jego śmierci jako pierwsze podało Radio ZET, której Weiss był założycielem.

Po ciężkiej chorobie zmarł Janusz Weiss. Współzałożyciel Radia ZET, autor legendarnej audycji 'dzwonię do pani/pana w bardzo nietypowej sprawie'. Dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny miał 74 lata - informowało Radio Zet. Weiss był polskim dziennikarzem, artystą kabaretowym, prezenterem radiowym. W latach 1990-2013 związany był z Radiem Zet, a w latach 2013-2016 z Programem I Polskiego Radia.

Jane Birkin

W 2023 roku odeszła również Jane Birkin. Brytyjska aktorka, piosenkarka, ikona mody lat 60 i 70. XX wieku zmarła w wieku 76 lat. Gwiazda została znaleziona martwa w paryskim apartamencie 16 lipca 2023 roku. Już od dłuższego czasu skarżyła się na swój stan zdrowia. Jane w 2021 roku przeszła udar mózgu, a we wcześniejszych latach miała problemy z sercem.

Od końca lat 60. mieszkała we Francji, tworząc głównie w tym języku. Najbardziej znana była ze swojego hitu z 1969 roku „Je t'aime... moi non plus”, który wykonała z Serge'em Gainsbourgiem. Popularność Birkin przyniosły takie filmy z jej udziałem jak m.in. „Śmierć na Nilu”, „Zło czai się wszędzie” oraz „Powiększenie”. Birkin odznaczona została m.in. Orderem Imperium Brytyjskiego oraz francuskim Narodowym Orderem Zasługi. Osierociła dwie córki: Charlotte Gainsbourg, owoc miłości z Serge'em Gainsbourgiem oraz Lou Doillon, którą miała z reżyserem - Jacques Doillonem.

Sinéad O'Connor

W 2023 roku zmarła też inna ikona -Sinéad O'Connor. Irlandzka artystka odeszła w wieku 56. Jej największy przebój, który zna niemal każdy z nas to "„Nothing Compares 2 U”. Zachwycała fanów swoim głosem, ale nie bała się też mówić o trudnych tematach. Otwarcie mówiła o życiu z chorobami psychicznymi. Artystka wyznała publicznie, że w 2023 roku zdiagnozowana została u niej choroba afektywna dwubiegunowa. Irlandzka gwiazda cierpiała na zaburzenia osobowości typu borderline oraz depresję. Gwiazda nie mogła też pogodzić się ze śmiercią syna, który w styczniu 2022 roku popełnił samobójstwo. Po śmierci syna Shane'a gwiazda trafiła do szpitala psychiatrycznego. Do tej pory rodzina artystki nie podała oficjalnej przyczyny śmierci.

Jerry Springer

W tym roku odszedł również Jerry Springer. Amerykański polityk, dziennikarz, aktor i muzyk zmarł w wieku 79 lat. Gospodarz programu "Potyczki Jerry'ego Springera" od długiego czasu cierpiał na raka trzustki. Zmarł w swoim domu w Chicago. Springer od czasu do czasu występował gościnnie w filmach oraz serialach. Zazwyczaj grał siebie samego, choć zdarzyło mu się grać też inne role. W obrazie "Obrońca" zagrał prezydenta USA, natomiast w "Granicy sprawiedliwości" - Marty'ego Rockmana. Występował też w znanych i lubianych serialach telewizyjnych, jak m.in. "Sabrina, nastoletnia czarownica", "Świat według Bundych" oraz "Zdarzyło się jutro".

Milan Kundera

W 2023 roku odszedł również Milan Kundera, czeski i francuski pisarz. Zmarł w wieku 94 lat. Do jego najbardziej znanych dzieł należy m.in. powieść "Nieznośna lekkość bytu". To historia małżeństwa, któremu przyszło żyć w Pradze w okresie Praskiej Wiosny. Kundera debiutował antykomunistyczną satyrą "Żart", za którą władze umieściły pisarza na czarnej liście W swoim portfolio pisarz ma również takie pozycje, jak "Śmieszne miłości", "Życie jest gdzie indziej", "Walc pożegnalny" oraz "Księga śmiechu i zapomnienia". Ostatnia, napisana przez Kunderę książka to "Święto nieistotności" z 2015 roku. Książki Kundery tłumaczone były na wiele języków, m.in. na angielski, niemiecki, polski, grecki oraz hiszpański.

Miriam Aleksandrowicz

Miriam Aleksandrowicz to polska aktorka głosowa oraz reżyserka dubbingu, która zmarła w lipcu tego roku. Jej głos znany jest z takich filmów jak m.in. "Król lew" oraz Babe-Świnka z klasą". O śmierci Aleksandrowicz informował Związek Artystów Scen Polskich.

Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowo powstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy społecznej w Zarządzie Oddziału ZASP w Warszawie"

- czytamy.

Matthew Perry

REKLAMA

Z 28 na 29 października 2023 odszedł od nas Matthew Perry, który dał się poznać jako bardzo lubiany bohater serialu "Przyjaciele" - Chandler Bing. Na razie badana jest przyczyna śmierci 54-letniego aktora. Jego ciało znaleziono w wannie z hydromasażem. Perry przez lata walczył z uzależnieniami oraz depresją. Swoje problemy opisał w wydanej w 2022 roku autobiografii "Przyjaciele, kochankowie i ta wielka, straszna rzecz". Perry poza "Przyjaciółmi" zagrał w takich produkcjach, jak m.in. "Ptaki Ameryki", "Znów mam 17 lat", "Młodzi gniewni. Historia Rona Clarka". Próbował również swoich sił jako reżyser i producent. Wielu fanów nie może pogodzić się ze stratą aktora. Pod nowojorskim apartamentem "Przyjaciół" wielbiciele wciąż zostawiają kwiaty i tabliczki.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA