REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Dlaczego Polacy tak kochają Hansa Zimmera? Te kompozycje wyjaśnią to lepiej niż przydługi felieton

Hans Zimmer kontynuuje swoją przebojową koncertową trasę. Już tej wiosny legendarny kompozytor powróci ze swoim multimedialnym show do 15 krajów, m.in. do Polski. Co więcej, już dziś swoją premierę ma dwupłytowy album „Hans Zimmer: Live 2022”, na który osobiście bardzo czekałem. By dać upust ekscytacji i oddać twórcy hołd, postanowiłem wybrać pięć subiektywnie najwspanialszych utworów z jego portfolio. Było trudno, ale głos serca wykluczył wątpliwości.

03.03.2023
15:40
hans zimmer koncert 2023 live najlepsze muzyka filmowa
REKLAMA

Zeszłoroczna trasa Hansa Zimmera zachwyciła słuchaczy na całym świecie. Nic dziwnego, że po fali zachwytów i wyprzedanych wejściówkach na największe europejskie areny ikoniczny kompozytor ogłosił kontynuację cyklu występów. Mistrz powróci ze swoim multimedialnym show już tej wiosny - polscy fani usłyszą maestro już 30 maja 2023 roku w TAURON Arenie Kraków. Tymczasem już dziś swoją premierę ma najnowszy album żywej legendy - „Hans Zimmer Live”, wydany przez Sony Music.

Na dwóch płytach możemy usłyszeć twórcę muzyki filmowej grającego na kilku instrumentach w towarzystwie 40-osobowej orkiestry, chóru i zespołu popularnych artystów (m.in. wiolonczelistka Tina Gio, Lebo M., Refliwe Morale, Lisa Garrard czy Guthry Robert Govan). Znajdziemy tam 16 nowych „suit”; świeżych aranżacji opartych na największych Zimmerowych przebojach. Krążki przypominają epicką rock-operę, racząc nas unikalnymi aranżacjami nowiutkich numerów i starszych klasyków. Nie zabraknie gitar, perkusji i rozbudowanych elementów elektronicznych.

REKLAMA

Hans Zimmer: TOP 5 najlepszych kompozycji

Z tej podwójnie radosnej dla fanów Zimmera okazji postanowiłem wyłonić listę pięciu bezwzględnie ulubionych kompozycji twórcy. Wiem, że muzyk wielokrotnie oskarżany był o autoplagiat, proponując utwory złożone z elementów charakterystycznych i bardzo podobnych do wcześniejszych dokonań, jednak wiele jego dzieł to prawdziwe perły, mistrzowskie uzupełnienia mniej lub bardziej udanych filmów.

The Electro Suite

O filmie "Niesamowity Spider-Man 2" można powiedzieć wiele dobrych i złych rzeczy, ale niewątpliwie jednym z jego najmocniejszych komponentów była ścieżka dźwiękowa. To - moim skromnym zdaniem - jeden z najciekawszych (o ile nie najciekawszy!) soundtracków w historii kina superbohaterskiego. Hans Zimmer i The Magnificent Six (specjalny projekt, w którym udział wzięli muzycy tacy jak Pharrell Williams, Johnny Marr z The Smiths, Michael Einziger z Incubusa, Juncie XL, Andrew Kaczyński i Steve Mazzaro) zafundowali tu niepokojący paranoicznymi szeptami numer, który stopniowo wprowadza coraz mocniejsze elektroniczne brzmienia. Electro u Webba dostał jeden z najlepszych villainowych podkładów ever.

Day One

Jestem wielkim fanem soundtracku "Interstellara" - co więcej, jestem też w tej nielicznej grupie osób, które niespecjalnie lubią kino Christophera Nolana, ale bardzo cenią ten właśnie film. Abstrahując od scenariuszowych głupotek, najwięcej w nim serca, a najmniej mdlącego patosu i pretensjonalności. Tak czy inaczej - ciarki i dziwna nostalgia dopadają mnie już przy pierwszych brzmieniach motywu przewodniego. Zresztą, mnóstwo tam było wspaniałych kompozycji.

He's a Pirate

Dość "basicowy" wybór, ale hej, przecież soundtrack "PIratów z Karaibów" robił dla klimatu trzy czwarte roboty. Choć w moim odczuciu ta popularna seria z każdą kolejną odsłoną sporo traciła, każda z jej odsłon brzmiała wyśmienicie, a jej główny motyw to jeden z najbardziej rozpoznawalnych numerów przewodnich w historii kina.

Elysium

"Gladiatora" po ponad dwóch dekadach wciąż ogląda się znakomicie, ale to właśnie jego soundtrack jest moją ulubioną składową całości (no, może tuż obok aktorskich kreacji). Osobiście jednak od ubóstwianego "Now We Are Free" wolę trącające emocjonalne struny w moim sercu "Elysium" z wspaniałym wokalem Lisy Gerrard.

Time

REKLAMA

Nie jestem wielkim fanem "Incepcji", ale nie mogę nie doceniać tego cudeńka. To najlepsze dzieło Zimmera od wielu lat (licząc do 2010 roku), ekscytująca, melancholijno-wzniosła muzyczna przejażdżka. Wyzwala wyobraźnię, hipnotyzuje. Nie dziwią nominacje do Złotego Globu, Grammy, BAFTA czy Oscara dla soundtracku do tego właśnie filmu. Skarb.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA