REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Hobbit, czyli tam i z powrotem. Jak dołączyć do kompanii Thorina?

Druga część Hobbita, czyli film zatytułowany "Pustkowie Smauga" trafi do kin dopiero 27 grudnia. Kto nie chce czekać na obraz Petera Jacksona, ma okazję skorzystać z promocji na ebooka, który jeszcze przez kilka dni będzie oferowany bardzo tanio.

09.08.2013
5:30
Hobbit, czyli tam i z powrotem. Jak dołączyć do kompanii Thorina?
REKLAMA
REKLAMA

hobbit_originalJ.R.R. Tolkien wydał "Hobbita" w połowie 1937 roku. Publikacja odniosła spektakularny sukces mimo niewielkiego nakładu (zaledwie 1,5 tysiąca egz.). Autor własnoręcznie wykonał ilustrację do książki, które w kolejnych wydaniach były już kolorowe.

Niewielką książeczkę pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” Tolkien napisał właściwie dla żartu, z myślą o swoich dzieciach. Ponad siedemdziesiąt lat później skromna nowela rozrosła się do rozmiarów wielogodzinnej, filmowej trylogii, o co stara się cały sztab scenarzystów z takimi tuzami jak Guillermo del Toro i Fran Walsh na czele.

Książka lepsza?

Zawsze uważałem, że lepiej wpierw przeczytać książkę, z zasady pełniejszą i lepiej oddającą ducha historii, a dopiero potem zabierać się na adaptację filmową. Z Hobbitem jest tak samo a w filmie pełnometrażowym zagubił się choćby lekki i żartobliwy ton Tolkiena (we Władcy Pierścieni już nieobecny) i niezliczona ilość niuansów, które w obrazie kinowym po prostu nie mogły się zmieścić.

Film to świetna sprawa ale głęboki, zielony fotel otoczony bańką miękkiego światła z niewielkiej lampki wydaje mi się lepszym miejscem, aby zanurzyć się w opowieści Tolkiena. W kinie można się zniechęcić odgłosami ludzi siorbiących Coca-Colę przeżuwających popcorn i szeleszczących workami z chipsami.

REKLAMA

Oczywiście i tak pójdę do kina, to w końcu Tolkien i jego przebogaty, fascynujący świat, ale wszystkim, którzy mają podobne plany a jakimś sposobem nie natknęli się jeszcze na książkę, polecam ebooka. Najlepiej uruchomić własną wyobraźnię, też działa w 3D a kosztuje znacznie mniej.

Promocja potrwa jeszcze do 12 sierpnia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA