REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Internet w czerni, a na Spotify cisza. Trwa akcja Blackout Tuesday

Dziś sieć zdominował kolor czarny — internauci, począwszy od gwiazd wielkiego formatu, a skończywszy na „zwykłych” użytkownikach mediów społecznościowych, zasypali sieć czarnymi kwadratami opatrzonymi hasztagami #BlackoutTuesday lub #TheShowMustBePaused. Część z nich wystosowała również oświadczenia w sprawie zamieszek w USA. 

02.06.2020
19:09
internet blackout tuesday akcja protest George floyd
REKLAMA
REKLAMA

Dziś Blackout Tuesday, czyli dzień, w którym artyści, celebryci i zwykli internauci wyrażają swój sprzeciw przeciwko temu, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Doszło tam do brutalnej interwencji policji, w wyniku której zmarł czarnoskóry George Floyd. Jego śmierć wywołała falę protestów, która zalewa już nie tylko Minneapolis, gdzie doszło do morderstwa Floyda, ale i inne amerykańskie miasta. Na znak protestu, w ramach #BlackoutTuesday, użytkownicy mediów społecznościowych na całym świecie wstawiają opatrzone charakterystycznym hasztagiem zdjęcia czarnych kwadratów.

Billie Eilish: „Jesteście uprzywilejowani, bo jesteście biali”

Jeden z najmocniejszych wpisów zamieściła na Instagramie Billie Eilish:

Jeżeli jeszcze raz usłyszę, że kolejna biała osoba mówi „all lives matter” („liczy się każde życie” – przyp. red.), to chyba oszaleję. Czy możecie się k***a wreszcie zamknąć? Nikt przecież nie mówi, że wasze życie się nie liczy, nikt nie twierdzi, że wszyscy macie w życiu lekko [...] To w ogóle nie jest o was, przestańcie odnosić wszystko do siebie. To nie wy jesteście w niebezpieczeństwie. Wam, w przeciwieństwie do czarnoskórych, nic nie grozi.

Wokalistka zwróciła też uwagę na perspektywę białych ludzi, którzy jej zdaniem nie zdają sobie sprawy z tego, że ich przywileje są konsekwencją koloru skóry:

Wasz kolor skóry daje wam więcej przywilejów, niż zdajecie sobie z tego sprawę. Pozwala wam  żyć bez zamartwiania się o przetrwanie tylko z powodu koloru skóry. Jeśli wszystkie życia mają znaczenie, to dlaczego ludzie są zabijani za bycie czarnym?

#BlackoutTuesday, #BlackLivesMatter: kto wziął udział w akcjach?

Kiedy wpiszemy w instagramowej wyszukiwarce #BlackoutTuesday, otrzymamy prawie 13 milionów wyników — głównie czarnych kwadratów, wstawionych na swoje profile przez osoby solidaryzujące się z doznającymi systemowej przemocy Afroamerykanami. W akcji wzięły udział gwiazdy z całego świata — m.in. wspomniana już Billie Eilish, Madonna (piosenkarka wstawiła również nagranie ze słowami I can't breathe nawiązującymi do ostatnich słów Floyda przed śmiercią), Billie Armstrong, Justin Bieber i zespół Radiohead:

Z polskich gwiazd w gronie uczestników znaleźli się m.in. Monika Brodka, Dawid Kwiatkowski, Maciej Musiał i Weronika Rosati:

Wielka żałoba z wielką ciszą na Spotify.

Równolegle do akcji #BlackLivesMatter i #BlackoutTuesday toczy się inicjatywa #TheShowMustBePaused. Zapoczątkowały ją Jamila Thomas z wytwórni Atlantic i Brianna Agyemang, związana z platformą Platoon. Całość manifestu znajdziecie TUTAJ. Do akcji włączyły się wielkie wytwórnie płytowe (m.in. Warner, Sony), studia nagraniowe i kluby. Swoje poparcie dla inicjatywy wyrazili też szefowie muzycznego serwisu streamigowego Spotify — w niektórych wybranych playlistach i podcastach dodano... ciszę. Pauza trwa 8 minut i 46 sekund, czyli dokładnie tyle, ile trwała agonia George'a Floyda przyduszonego kolanem jednego z policjantów.

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA