REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Zamiast pracować, wolałby pisać wiersze – Jaś Kapela zakłada Patronite. Jak przelejesz stówkę, pójdzie z tobą na wegańską kolację

Jaś Kapela uległ współczesnej modzie crowdfundingowej i założył konto na Patronite. Chciałby, żeby go hojnie wspierano, bo wtedy nie będzie musiał pracować i skupi się na pisaniu wierszy. Internauci nie są jednak skorzy do wpłacania datków.

01.07.2021
10:51
jaś kapela patronite twitter
REKLAMA

Nawet jeśli ktoś funkcjonuje na co dzień w prawicowej bańce, trudno, żeby nie słyszał o Jasiu Kapeli. Publicysta „Krytyki Politycznej” napisał kilka głośnych książek, jest też autorem wierszy i kontrowersyjnym aktywistą społecznym. Walcząc o to, w co wierzy, nieraz miewał problemy z prawem, jak chociażby w 2015 roku kiedy to przerobił słowa „Mazurka Dąbrowskiego” tak, aby dotyczyły sytuacji migrantów, namawiając do ich przyjęcia w Polsce.

Ostatnio o lewicowym aktywiście zrobiło się głośno pod koniec maja tego roku. Kapela wziął udział w programie Krzysztofa Stanowskiego i według powszechnej opinii nie wypadł tam, delikatnie mówiąc, najlepiej. Starcie w „Hejt Parku” wygrał bowiem gospodarz. Gość mógł się jedynie nerwowo śmiać, po to, aby na koniec za dodatkową „stówkę” pogadać jeszcze o dochodzie gwarantowanym. Rzucony niedbale banknot publicysta „Krytyki Politycznej” podniósł bez chwili autorefleksji, co sam Stanowski spuentował w swoich mediach społecznościowych słowami:

REKLAMA

Moment, w którym ku mojemu zdziwieniu wziął rzucone niedbale sto złotych był dość smutnym podsumowaniem stanu, w jakim – jak się okazało – ten człowiek się znajduje. Pytanie, czy nie było to również podsumowanie całego środowiska, w jakim się obraca.

Jaś Kapela założył konto na Patronite

Niezrażony podobnymi opiniami Kapela postanowił podjąć próbę zostania pełnoetatowym poetą. Zamiast chodzić do pracy, chciałby móc cały wolny czas spędzać na pisaniu wierszy. W tym celu założył konto w serwisie Patronite i w swoich mediach społecznościowych zachęca do hojnego wspierania:

Jeśli wejdziemy na jego profil na Patronite, w zakładce „Cele” przeczytamy, że za każdy tysiąc złotych obiecuje napisać nowy wiersz, bo ostatnio nie ma na to czasu, a ta kwota pozwoli mu „cały dzień dumać na tym jak najlepiej ująć smutki, piękno i radości życia”.

Jak się jednak okazuje, do pierwszego tysiąca daleka droga. Potencjalnych patronów obietnica kolejnych wierszy wcale nie kusi, podobnie zresztą jak zachęty Kapeli, który w zależności od wysokości wpłacanych kwot proponuje różnorakie benefity. I tak już za 30 zł miesięcznie gotowy jest upiec darczyńcy drożdżówkę, chlebek bananowy czy wegańskiego snickersa. Za stówę natomiast zaprasza na wegańską kolację:

 class="wp-image-1745863"

Kilka dni i zaledwie dwóch patronów

Konto w Patronite Kapela założył 25 czerwca i jak do tej pory aktywista ma zaledwie dwóch patronów, którzy wpłacają łącznie 35 zł miesięcznie. Mając to na uwadze nie powinna dziwić reakcja użytkowników Twittera, którzy pod przywołanym postem wyśmiewają go i wyzywają od żebraków:

Wpłacę ci stówke jak obiecasz, że przestaniesz pisać

Ten świat dąży do upadku. Ja wiem, że najwygodniej to żebrać i nic nie wrzucać do kasy, ale zastanowiłeś się co by było, jak by tak zrobiła większość ?

To może zacznij sprzedawać te wiersze. Myślałeś o tym kiedyś?

REKLAMA

Patronite stał się w ostatnich latach modnym sposobem pozyskiwania funduszy na różnorakie projekty. Dzięki hojności patronów możemy dzisiaj słuchać Radia Nowy Świat, a braciom Sekielskim udało się sfinansować dokumenty o pedofilii wśród księży. Czy jednak ludzie zechcą płacić, aby Jaś Kapela mógł pisać sobie wiersze? Albo chociaż zabrał kogoś na kolację? Nie wydaje mi się, tym bardziej, że po występie w „Hejt Parku” baza jego fanów z pewnością się zmniejszyła.

* Zdjęcie główne: screen z Hejt Park - Przejdźmy na ty 158

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA