1. Rozrywka
  2. Filmy

Mówią, że „John Wick 4” to najlepsza odsłona serii! Dlaczego? Fakty i ciekawostki

Lokowanie produktu: Monolith

„John Wick 4” nareszcie wchodzi na ekrany kin, a pierwsze opinie zachodnich dziennikarzy są pełne entuzjazmu. Z okazji premiery czwartej odsłony tej skupionej na czystej i efektownej akcji serii, zebraliśmy garść ciekawostek na jej temat. Co wiemy o filmie i co dokładnie piszą o nim za granicą?

15.03.2023
16:01
john wick 4 premiera film ciekawostki

Blisko cztery lata po premierze „trójki”, fani cyklu o najniebezpieczniejszym członku organizacji zabójców nareszcie otrzymają wyczekiwaną kontynuację. „John Wick 4” trafi do kin już 24 marca, a my - również niecierpliwie czekając na premierę - zebraliśmy garść faktów i ciekawostek na jego temat.

Gdy debiutująca blisko dekadę temu część pierwsza trafiała na ekrany, raczej nikt nie przepowiadał jej tak wielkiego sukcesu. Widzowie stęsknieni za audiowizualnie olśniewającym, dopieszczonym choreograficznie kinem akcji pokochali Johna. Obraz zapoczątkował nowy trend, zyskał wielu naśladowców, a przy okazji sam doczekał się kilku kontynuacji. I choć pandemia COVID-10 znacząco opóźniła premierę „czwórki”, doskonale wiemy, że widzowie tłumnie pobiegną do kin.

John Wick 4

John Wick 4: co wiemy o filmie? Fakty, ciekawostki

Akcja filmu rozpocznie się tuż po finale trzeciej części, gdy John całkowicie odciął się od organizacji zwanej The High Table. Kierownictwo konsorcjum uważa, że najniebezpieczniejszy z zabójców nie żyje; wszystko to dzięki temu, że Winston strzelił do Wicka, a ten spadł z dachu. W rzeczywistości ciężko ranny bohater trafił pod opiekuńcze skrzydła The Bowery Kinga. W oficjalnym opisie czytamy:

Ceny idą w górę, więc także stawka za głowę legendarnego zabójcy, Johna Wicka przebiła już sufit. Stając do ostatecznego pojedynku, który może dać mu upragnioną wolność i zasłużoną emeryturę, John wie, że może liczyć tylko na siebie. Dla niego, to nic nowego. To co zmieniło się tym razem, to fakt, że przeciwko sobie ma całą międzynarodową organizację najlepszych płatnych zabójców, a jej nowy szef Markiz de Gramond jest równie wyrafinowany, co bezlitosny. Zanim John stanie z nim oko w oko, będzie musiał odwiedzić kilka kontynentów mierząc się z całą plejadą twardzieli, którzy wiedzą wszystko o zabijaniu. Tuż przed wielkim finałem tej morderczej symfonii, John Wick trafi na trop swojej dalekiej rodziny, której członkowie mogą mieć decydujący wpływ na wynik całej rozgrywki.

  • Zdjęcia do Johna Wicka 4 rozpoczeły się w czerwcu 2021 roku. Wówczas dowiedzieliśmy się, że najnowsza część przeniesie sporą część akcji poza Nowy Jork - sporo materiału zrealizowano w Berlinie i Paryżu, co nieco w Japonii i Wielkim Jabłku. Filmowanie zakończono w listopadzie 2021; podjęto też decyzję, by nie kręcić części 4. i 5. jedna po drugiej. Póki co „piątka” stoi pod znakiem zapytania.
  • W filmie powrócą m.in. Ian McShane w roli Winstona, czyli właściciela hotelu Continental, który w finale „trójki” rzekomo zdradził Johna, strzelając do niego. Reżyser Chad Stahelski podkreśla, że intencje mężczyzny wciąż wymagają interpretacji - zwiastuny sugerują jednak, że Winston i Wick pozostaną w dobrej relacji. Poza tym Lance Reddick raz jeszcze wcieli się w Charona, a Lawrence Fisgburne w The Bowery Kinga. 
  • Bill Skarshard wyznał, że jego rola nie wymagała treningu - jest „czymś innym”.
  • „John Wick 4” ma jeszcze bardziej rozbudować unikalną i w sporej mierze niedopowiedzianą mitologię uniwersum
  • 2 godziny i 49 minut - tyle będzie trwał film, stając się najdłuższym rozdziałem cyklu.
  • Obraz zawiera scenę po napisach, którą warto zobaczyć.
  • Przed wejściem na plan Reeves trenował po 5 godzin dziennie, uprawiając mieszane sztuki walki - m.in. jiu-jitsu (również w wersji brazylijskiej), judo czy taktyczne strzelanie. Ćwiczył elastyczność mięśni i stabilność stawów. Wykonywał te trening siłowy z gumami oporowymi. 90 proc. Scen akcji 58-latek wykonuje osobiście. Aktor przyznał, że „czwórka” to najtrudniejszy film, jaki zrobił w swojej karierze. 

W pierwszych opiniach dziennikarze dali wyraz ekscytacji - zdaniem niektórych, czwarta część jest najlepszą z całej serii. Krytycy chwalą rozbudowę tego fascynującego, oryginalnego świata, a fabułę porównują do greckiej tragedii. Relacje między postaciami nabrały znaczenia, a opowieść jest zdecydowanie ciekawsza.

John Wick 4

Najważniejszy element cyklu - sekwencje akcji - jeszcze nigdy nie wyglądały tak dobrze. Jest absolutnie spektakularnie - podobno takich scen kino jeszcze nie widziało, a dopracowanie choreografii przebija każdy z poprzednich epizodów. Niektórzy zastanawiają się, jak to możliwe, by nakręcić tak skomplikowane walki w sposób bezpieczny dla ludzi. Emocji i adrenaliny nie brakuje. Wiele pochwał zbiera też Donnie Yen, który kradnie film. Mamy nadzieję, że podzielimy te zachwyty - już niedługo podzielimy się tutaj naszymi wrażeniami.

Lokowanie produktu: Monolith
Najnowsze
Zobacz komentarze