REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

"Jurassic World" to całkiem zgrabny film popcornowy - recenzja sPlay

Do stworzenia "Jurassic World", czwartej części serii "Jurassic Park", przymierzano się od jedenastu lat. Prace nad tym filmem toczyły się - w różnym tempie - od 2011 roku. Ich efekt od dziś możemy obejrzeć w kinach. Czy warto? Wbrew obawom - raczej tak.

12.06.2015
11:05
Jurassic World to całkiem zgrabny film popcornowy - recenzja sPlay
REKLAMA
REKLAMA

"Jurassic World" nie jest i chyba nigdy nie aspirował do miana filmu w jakikolwiek sposób przełomowego, nie ma też najmniejszych szans na to, żeby zyskał on status dzieła kultowego i stał on się tym, czym była pierwsza część "Jurassic Park" z 1993 roku. Jest to jednak widowisko na swój sposób bardzo udane, a seans potrafi sprawić sporo frajdy, o ile nie spodziewacie się czegokolwiek ponad kino czysto rozrywkowe.

Akcja "Jurassic World" rozgrywa się 22 lata po wydarzeniach, które rozegrały się w pierwszym "Parku jurajskim". Działający na wyspie Isla Nublar park rozrywki przyciąga tłumy ludzi, którzy chcą na żywo zobaczyć przywrócone do życia dinozaury.

Turyści strzeżeni są przez profesjonalną ochronę i zaawansowane systemy zabezpieczające - wszystko po to, by nie dopuścić do powtórki tragedii sprzed lat.

Choć park cieszy się kolosalnym zainteresowaniem, generuje też olbrzymie koszty i by inwestycja była opłacalna, co jakiś czas trzeba zaserwować turystom nową atrakcję. Tą ma być Indominus rex - genetyczna krzyżówka kilku gatunków, którą cechuje wysoki poziom agresji i duża inteligencja. Pewnego dnia Indominus rex wymyka się spod kontroli i zaczyna siać na wyspie chaos oraz zniszczenie.

Jurassic World 3

Indominus rex, pierwszy fikcyjny dinozaur, jaki pojawił się w serii "Jurassic Park", to całkiem niezły symbol "Jurassic World". To udoskonalona wersja tyranozaura - większy, szybszy, bardziej efektowny, słowem: lepszy. Ewidentnie taki też miał być ten film w odniesieniu do poprzednich odsłon. I to się udało.

Na ekranie cały czas się dzieje, na brak akcji nie można narzekać, a widowisko, po zgrabnie poprowadzonym wstępie, szybko przechodzi do meritum, czyli rozpierduchy z dinozaurami w roli głównej.

W "Jurassic World" nie brakuje scen zgrabnie skonstruowanych, trzymających w napięciu, atmosferę rozładowują nienachalne - i na szczęście niezbyt częste - partie humorystyczne, a wizualnie film prezentuje się bardzo dobrze. Sceneria Isla Nublar zapiera dech w piersiach, a same dinozaury wypadają pierwszorzędnie.

Jurassic World 2

Wszystko to składa się na przyzwoite dzieło, które w swojej klasie - kina rozrywkowego bez zbędnego zadęcia - zwyczajnie się sprawdza. Choć oczywiście nie pozbawione jest wad.

Fabuła jest pretekstowa, momentami naprawdę głupawa, ale niczego innego nie należało się spodziewać. Aktorstwo jest w najlepszym razie kiepskie - co zaskakujące, najgorzej wypada Chris Pratt, którego dublerem w scenach nie wymagających ruchu z powodzeniem mogłaby zastąpić nieheblowana deska. Po świetnej kreacji postaci Star-Lorda oczekiwałem po nim zdecydowanie więcej. Irytować, albo bawić, mogą też sceny z udziałem raptorów mające zaprezentować więź łączącą te zwierzęta z głównym bohaterem, które rażą sztucznością i potrafią zażenować.

REKLAMA
jurassic world 2

Bez trudu udało mi się jednak przymknąć na to oko i cieszyć niezłym widowiskiem. Nie jest to seans, który zostaje w pamięci na długo, ale jako film popcornowy daje radę, pozwalając przyjemnie się odprężyć i zrelaksować. Jeżeli właśnie tego będziecie szukać w najbliższym czasie w kinie, "Jurassic World" nie powinien was rozczarować.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA