REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Klejnot i Wachlarz

Czas stanąć i, bądź co bądź, odważnie stwierdzić - Feliks Kres to nie tylko Szerer! Jego ostatnie książki z klimatu "płaszcza i szpady" są równie dobre, a ponownie wydane przez Fabrykę Słów pozwolą nam na nowo cieszyć się pięknem świata, w którym prócz broni palnej i szpad, króluje magia. Mimo, iż książka wydana została pod koniec czerwca, pewnie wielu z Was nie miało okazji jej przeczytać.

11.03.2010
13:01
Rozrywka Blog
REKLAMA

Opowieści magii i miecza już Wam się znudziły, a może po prostu szukacie dobrej książki na deszczowe popołudnie? To nieważne. Czas przenieść się do alternatywnego świata przypominającego Europę XVII wieku i do prowincji Valaquet, gdzie umiejscowiona jest akcja książki Kresa.

REKLAMA

Valaquet zdaje się być pozostawiona przez Stwórcę na pastwę losu. Niegdyś bajecznie bogata, teraz zniszczona prowincja jest świadkiem strasznej wojny - los pchnął przeciwko sobie matkę, kiedyś najpotężniejszą osobę w znanym świecie, i córkę, księżną Se Portes. W to wszystko wmieszana zostaje baronowa Renata Sa Tuel i kawaler Del Wares, którzy na rozkaz tajemniczej Egaheer poszukują lodowej kolii, dającej władzę nad magią lodu.

Początkowo odnosimy wrażenie, że to kolejna prosta książka spod znaku "płaszcza i szpady", jednak już po chwili widać, iż ta, na pozór lekkostrawna, awanturniczo-przygodowa fabuła kryje w sobie coś więcej. Intrygi, zdrady, romanse i wielka polityka - to tworzy specyficzny klimat książki, która trzyma w napięciu przez większość czasu. Bohaterowie raz za razem zamieniają wytworne dwory na lochy, by potem cudem wydostać się na wolność, a kolejne intrygi i ich zamysły pojawiają się niczym grzyby po obfitym deszczu. Niestety jednak Kres nie uniknął chwilowych dłużyzn, które tak straszyły w poprzedniej jego powieści ("Piekło i szpada"). Filozoficzne monologi źle wpływają na akcję książki, jednak tym razem szczypta humoru pomaga w doczytaniu fragmentu do końca.

To, co obecnie zaoferowała nam Fabryka Słów, jest tylko kolejnym wydaniem książki, która swoją premierę miała w roku 2003. Mimo upływu lat, "Klejnot i wachlarz" dalej porywa. Kolejne strony czyta się z wypiekami na twarzy i ciężko się oderwać nawet, kiedy za oknem słoneczko mocno przygrzewa. Jest to pozycja obowiązkowa także dla oddanych fanów "magii i miecza". Szczerze polecam.

Autor: Feliks W. Kres

Wydawnictwo: Mag (listopad 2003), Fabryka Słów (czerwiec 2006)

REKLAMA

Rodzaj oprawy: Miękka

Cena: 34,99

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA