REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Norwegian Wood

Literatura japońska w Polsce jest słabo znana. Tytułów do kupienia jest mało, w większości bibliotek również tych pozycji brakuje, lub występują w śladowych ilościach. W porównaniu z wielbicielami literatury iberoamerykańskiej, która od dłuższego czasu przeżywa szczyt popularności, osób zainteresowanych książkami z Kraju Kwitnącej Wiśni jest niewiele. Jednak sytuacja pomału może się zmienić za sprawą Haruki Murakamiego.

11.03.2010
13:01
Rozrywka Blog
REKLAMA

W te wakacje, cierpiąc na nadmiar czasu, dużo czytałam, jednak żadna książka nie wciągnęła mnie bez reszty. W minionych miesiącach często widziałam w księgarniach powieści Murakamiego, ale nie wiedziałam nic o autorze oraz odstraszała mnie cena książek. Jednak za namową znajomej i gdy nadarzyła się korzystna cenowo okazja (niech żyje Allegro!), jedną z nich zakupiłam. Z pewnością było warto, a na dodatek mój czytelniczy marazm wreszcie został przełamany.

REKLAMA

Historia ma miejsce w Japonii lat 60. Tytuł został zapożyczony od piosenki Beatlesów. Toru Watanabe jest studentem tokijskiego uniwersytetu. Pewnego dnia spotyka Naoko - dziewczynę swojego tragicznie zmarłego przyjaciela. Między dwojgiem samotnych młodych ludzi nawiązuje się specyficzna więź, która przeradza się w głębsze uczucie. Jednak dziewczyna nie potrafi po śmierci pierwszego chłopaka poprawnie funkcjonować w społeczeństwie, często popada w stany depresyjne. Rozdarta między przeszłością a teraźniejszością, nie przystosowana do życia wśród innych, dusząca w sobie traumatyczne wspomnienia, coraz bardziej się załamuje. Konieczne jest umieszczenie jej w odizolowanym ośrodku terapeutycznym, gdzie mogłaby wrócić do równowagi. Watanabe darząc dziewczynę uczuciem i czując się za nią odpowiedzialny, postanawia czekać, aż wyzdrowieje. Tymczasem w jego życiu pojawia się kolejna dziewczyna - o rok młodsza Midori, zwariowana, posiadająca bzika na punkcie seksu, swoją ekscentrycznością usiłująca odreagować skomplikowane życie i nadmiar obowiązków. Nawiązuje się między nimi nić przyjaźni, później jednak ich relacje ewoluują w stronę bardziej intymnego związku.

Na próżno w powieści Murakamiego szukać rozwlekłych opisów dotyczących japońskiego stylu życia, czy kultury. Zmieniając japońskie nazwy i likwidując kilka drobnych elementów, mielibyśmy do czynienia z opowieścią, która mogłaby dziać się w dowolnym miejscu na globie. Książka jest uniwersalna i to właśnie świadczy o jej sile i możliwości dotarcia do każdego czytelnika. Jednocześnie zachowanie bohaterów mówi dużo o dalekowschodniej mentalności. Skłonność do prowadzenia surowego trybu życia, uporządkowanie, systematyczność, skrytość, upór, ciężka praca, ale także samobójstwa młodych "bez przyczyny". Z drugiej strony jednak w otoczeniu Watanabe nie brakuje karierowiczów, gaduł czy ludzi bez skrupułów, których pełno na całym świecie.

"Norwegian Wood" jest powieścią bardzo spójną, pisaną pięknym, poetyckim językiem, posiadającą spokojną i stonowaną narrację, a jednocześnie niezwykle wciągającą. Jest melancholijna, po prostu smutna, lecz i tak warto po nią sięgnąć, (a może przede wszystkim dlatego). Nie jest przeznaczona wyłącznie dla kobiet, chociaż to głównie przedstawicielki płci pięknej i ewentualnie studenci japonistyki zaczytują się Murakamim. Ale nie jest to jakieś-tam-romansidło, więc Drodzy, Wrażliwi Panowie - was także zachęcam do lektury. Być może wyciągniecie z tej książki jakąś mądrość życiową. Dla mnie ta powieść jest przede wszystkim nie tyle o miłości, ale o stawaniu się dorosłym, a co za tym idzie - podejmowaniu odpowiedzialności, zarówno za siebie jak i za drugą osobę. Nie ma w "Norwegian Wood" łatwych rozwiązań, ani odpowiedzi na zadawane pytania. Czytelnik musi sam zmierzyć się z bagażem emocjonalnym, który zostaje po przeczytaniu książki i na własną rękę wyciągnąć wnioski z przeczytanej lektury. Tę książkę obiera się bardziej sercem, niż rozumem. Po przeczytaniu 470 stron czułam mętlik w głowie i do teraz mogę o niej myśleć i wyrażać się raczej intuicyjnie.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że wydawnictwo MUZA S.A. wyda pozostałe książki Murakamiego (do tej pory wydała 7) i być może zacznie wydawać również innych pisarzy japońskich. Byłaby to świetna okazja do zapoznania się z zupełnie innym kręgiem kulturowym, innym sposobem pisania, bo przecież tak popularna u nas literatura iberoamerykańska posiada swoje korzenie w prozie europejskiej, natomiast u dalekowschodnich twórców próżno szukać tak mocnych powiązań z Europą.

Autor: Haruki Murakami

Tytuł: Norwegian Wood

Data wydania: 1987(Świat); 2006(Polska)

Wydawnictwo: MUZA S.A.

Okładka: miękka/twarda

REKLAMA

Cena: 34,90/44,90

Liczba stron: 470

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA