REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Oscary 2017: znamy polskiego kandydata

Nie "Ostatnia rodzina" i nie "Wołyń" ani nawet nie "Smoleńsk". Tegorocznym polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny zostały "Powidoki" w reżyserii Andrzeja Wajdy. 

28.09.2016
16:15
Oscary 2017: poznaliśmy polskiego kandydata. Jest niespodzianka
REKLAMA
REKLAMA

W uzasadnieniu Komisji Oscarowej, złożonej z przedstawicieli polskiego środowiska filmowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w składzie której znaleźli się: Sławomir Idziak, Agnieszka Holland, Anna Biedrzycka-Sheppard, Ola Maślik, Jacek Bromski, Jakub Duszyński, Paweł Mykietyn oraz Magdalena Sroka i Katarzyna Mazurkiewicz, przeczytać możemy:

Film "Powidoki" ma dużą szansę zyskać przychylność Amerykańskiej Akademii Filmowej, której członkom tak bliskie są ideały obywatelskiej wolności i swobody. Najnowszy film Andrzeja Wajdy jest przejmującą, uniwersalną historią niszczenia jednostki przez totalitaryzm. Reżyser przedstawił świat, w którym piękno, sztuka, niezależność twórcza są prześladowane.

"Powidoki" to nowy film w reżyserii Andrzeja Wajdy, według scenariusza Andrzeja Mularczyka. Opowiada on o Władysławie Strzemińskim, malarzu, który nie godzi się z socrealizmem i pozostaje wierny własnej drodze artystycznej. W widowisku grają między innymi Bogusław Linda, Krzysztof Pieczyński, Zofia Wichłacz, Szymon Bobrowski i Bronisława Zamachowska. Do polskich kin trafi on dopiero w styczniu 2017 roku, został już jednak zaprezentowany na Festiwalu Filmowym w Toronto.

REKLAMA

Trudno oceniać wybór Komisji Oscarowej przed obejrzeniem filmu, niemniej wydaje się, że faworytami do zostania polskim kandydatem do Oscara były "Ostatnia rodzina" i "Wołyń". Pełna treść uzasadnienia Komisji dostępna jest tutaj. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA