REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Filmy
 3. Dzieje się

Te aktorki mają na swoim koncie najwięcej Oscarów. Jedna gwiazda dostała aż 4 nagrody

96. rozdanie Oscarów odbędzie się w nocy z 10 na 11 marca czasu polskiego w Dolby Theatre w Hollywood. Jak co roku poznamy wówczas największych nagrodzonych w filmowym świecie: najlepsze aktorki, aktorów, filmy czy scenariusze. Ogrom emocji wzbudzają właśnie kategorie, gdzie fani kina mogą poznać najbardziej docenionych artystów. Na przestrzeni lat nie brakowało aktorek, które zdobyły statuetkę Złotego Rycerza więcej, niż raz. Oto one.

10.03.2024
15:30
Aktorki, które mają najwięcej Oscarów na swoim koncie
REKLAMA

Już po raz 96. poznamy najlepszych z aktorskiego podwórka. Wiele emocji zawsze wzbudzają 3. kategorie: najlepsza aktorka pierwszoplanowa, najlepszy aktor pierwszoplanowy oraz najlepszy film.

W tym roku - jeśli chodzi o najlepsze aktorki - nominowane zostały: Emma Stone, Lily Gladstone, Sandra Hüller, Annette Bening oraz Carey Mulligan. Jeśli tę kategorię wygrałaby Emma Stone, dla gwiazdy "Biednych istot" byłby to już 2. Oscar w karierze. Złotego Rycerza Emma dostała już w 2017 r. za film "La La Land".

Więcej o Oscarach czytaj w Spider's Web:

REKLAMA

Katharine Hepburn: najwięcej Oscarów w kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Aż 4 statuetki

Kto z kobiecego aktorskiego grona może pochwalić się największą liczbą nagród? To Katharine Hepburn, która zmarła 29 czerwca 2003 r. Była laureatką aż 4 statuetek oraz 12 nominacji w kategorii najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Była jedną z legend "Złotej Ery Hollywood". Z kolei American Film Institute umieścił jej nazwisko na 1. miejscu w opublikowanym przez siebie rankingu "największych aktorek wszech czasów", ale też nazwał ją pod koniec lat 90. najlepszą aktorką wśród 50 największych legend kina, których debiut miał miejsce przed rokiem 1950.

W 1933 r. gwiazda zagrała w filmie "Poranna chwała", który dał jej pierwszego Oscara. A warto podkreślić, że był to dopiero trzeci film w karierze. Kolejny Oscar przyszedł w 1968 r. za rolę w filmie "Zgadnij, kto przyjdzie na obiad". Rok później zdobyła kolejną nagrodę, Oscara za rolę Eleonory Akwitańskiej w produkcji "Lew w zimie". Statuetkę otrzymała ex aequo z Barbrą Streisand. Warto dodać, że był to jedyny przypadek w historii rozdania Oscarów, gdy dwie aktorki dostały jednego Oscara, ponieważ otrzymały tyle samo głosów od członków Akademii.

Hepburn stała się też drugą aktorką w historii, która zgarnęła Oscara dwa lata z rzędu. Później szczęśliwe okazały się dla niej lata 80. W 1891 r. pojawiła się w filmie "Nad złotym stawem" razem z przedstawicielami klanu Fondów: Henrym oraz Jane. Produkcja przyniosła jej czwartego i ostatniego Oscara. Co ciekawe, wielka gwiazda Hollywood ani razu nie odebrała nagrody osobiście. Po prostu nie przychodziła na ceremonię rozdania nagród. Na gali pojawiła się jedynie w 1974 r by wręczyć nagrodę im. Irvinga G. Thalberga, którą otrzymał jej przyjaciel Lawrence Weingarten.

Katharine Hepburn

Hepburn była jedyną aktorką, która zdobyła Oscara aż 4 razy. Z kolei 12 aktorek zdobyło Oscara dwukrotnie.

12 aktorek zdobyło dwukrotnie Oscara, a 2 gwiazdy zgarnęły 3 statuetki

O kim mowa? Na przestrzeni lat dwa razy nagrodę zdobyły:

 • Luise Rainer (1936, 1937)
 • Bette Davis (1936, 1938)
 • Olivia de Havilland (1946, 1949),
 • Vivienne Leigh (1939,1951) I
 • Elizabeth Taylor (1960, 1966)
 • Glenda Jackson (1970, 1973)
 • Jane Fonda (1971, 1978)
 • Sally Field (1979, 1984)
 • Jodie Foster (1988, 19991)
 • Hilary Swank (1999, 2004)

Ingrid Bergman w trakcie 49-letniej kariery nominowana była do Oscara aż 7 razy. 2 Oscary zdobyła za pierwszoplanowe role w filmach: "Gasnący płomień" i "Anastazja" oraz 1 statuetkę za "Morderstwo w Orient Expressie". Również 3 statuetki na swoim koncie ma Meryl Streep. Aktorka nominowana była do tej nagrody aż 21 razy, natomiast udało się jej zdobyć 3 Oscary. Pierwszą statuetkę zdobyła za film "Sprawa Kramerów", drugą za "Wybór Zofii", a trzecia i ostatnia przyszła do niej 30 lat później za "Żelazną Damę".

REKLAMA
Ingrid Bergman

Dodajmy też, że 6 kobiet dostało Oscara w dwóch kategoriach: dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej oraz drugoplanowej. Były to: Helen Hayes, Ingrid Bergman, Maggie Smith, Jessica Lange, Cate Blanchett oraz Rene Zellweger.

Pisząc o Oscarach dla najlepszej aktorki, trzeba wspomnieć o Halle Berry, która jest jedyną Afroamerykanką w historii Akademii Filmowej, która otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Było to w 2022 r. za rolę w filmie "Czekając na wyrok".

W filmie Marca Forstera zagrała żonę więźnia, na którym została wykonana egzekucja. Kobieta po śmierci męża wpada w poważne finansowe kłopoty. Jakby tego było mało, ginie jej jedyny syn, potrącony przez samochód. Dzięki zbiegowi okoliczności Hank przejeżdżający w pobliżu miejsca tragedii podwozi matkę i syna do szpitala. Losy Leticii i Hanka łączą się, ale żadne z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że łączy ich jeszcze w sposób pośredni osoba skazanego na śmierć męża kobiety.

Tymczasem 96. odsłonę ceremonii rozdania Oscarów zobaczymy z 10 na 11 marca czasu polskiego w Dolby Theatre w Hollywood. Ceremonię już po raz 4. poprowadzi komik Jimmy Kimmel. Transmisja z tego wydarzenia dostępna będzie na antenie Canal+.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA