REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

"Reniferka" od Netfliksa kręciła Polka. Szkoda, że jej świetnego filmu nie będzie w naszym kraju

Wyłapaliście polski akcent w "Reniferku"? Nie? A przecież cztery z siedmiu odcinków nowego hitu Netfliksa wyreżyserowała Weronika Tofilska. Nasza rodaczka była też współscenarzystką brytyjsko-amerykańskiego filmu, który jakiś czas temu gościł w kinach. Z tym że nie u nas. Chociaż zebrał świetne recenzje, do teraz nie upomniał się o niego żaden rodzimy dystrybutor.

29.04.2024
15:32
reniferek netflix polka love lies bleeding
REKLAMA

"Reniferka" oglądają wszyscy. Serial o stalkingu i jego konsekwencjach podbił serca użytkowników Netfliksa na całym świecie. Nie chce przez to zejść z globalnej listy najpopularniejszych tytułów dostępnych na platformie. Zadebiutował na niej na czwartej pozycji. Teraz jednak okupuje pierwszą i nie zapowiada się, żeby miał z niej spaść. Subskrybenci platformy uwielbiają odkrywać inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię komika, którego jeden uprzejmy gest wobec bezbronnej kobiety, staje się początkiem niezdrowej obsesji.

Użytkownicy Netfliksa odkryli "Reniferka" na własną rękę, bo serial Richarda Gadda wpadł na platformę bez większych fajerwerków marketingowych. Od 11 kwietnia stał się obsesją użytkowników serwisu, za co w dużym stopniu odpowiada Weronika Tofilska. Polka wyreżyserowała większość odcinków brytyjskiego serialu. Nie jest to jednak jej pierwszy romans z głośnymi, zagranicznymi produkcjami.

REKLAMA

Reniferek - co jeszcze zrobiła polska reżyserka hitu Netfliksa?

Weronika Tofilska ukończyła Szkołę Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz National Film and Television School w Wielkiej Brytanii. Aktualnie mieszka w Londynie i tam rozwija swoją karierę. Swego czasu reżyserowała odcinki serialu "Hanna" od Amazon Prime Video, "Ferajny z Baker Street" Netfliksa czy "Mrocznych materii" HBO. Jakby tego było mało, jest też współscenarzystką filmu "Love Lies Bleeding", w którym w główną rolę wciela się Kristen Stewart.

Love Lies Bleeding - Reniferek - Netflix

"Love Lies Bleeding" opowiada o menadżerce niewielkiej siłowni. Lou zakochuje się w ambitnej kulturystce Jackie, która zamierza spełnić swoje marzenia w Las Vegas. Ich związek wywołuje jednak falę przemocy ze strony lokalnego półświatka. Prócz Kristen Stewart w filmie występuje też Katy M. O'Brian i Jena Malone. Reżyserką i współscenarzystką (do pary z Weroniką Tofilską) jest Rose Glass. To jej drugi pełny metraż. Pierwszym był świetnie przyjęty horror "Saint Maud".

"Love Lies Bleeding" również został bardzo ciepło przyjęty przez krytykę. Już po światowej premierze na tegorocznym festiwalu w Sundance posypały się pozytywne recenzje (film cieszy się aktualnie 94 proc. pozytywnych opinii na Rotten Tomatoes). Było to w styczniu, a w marcu produkcja trafiła do ograniczonej dystrybucji w amerykańskich kinach. W Wielkiej Brytanii na wielkich ekranach zadebiutuje natomiast 3 maja.

Więcej o "Reniferku" poczytasz na Spider's Web:

REKLAMA

Ten pełnokrwisty i zmysłowy thriller sukcesywnie pojawia się na kolejnych zagranicznych rynkach. Na niektórych z nich dostępny jest już nawet w dystrybucji internetowej - można wykupić do niego dostęp na platformach VOD. A jak obejrzeć go w Polsce? No właśnie, nie da się tego zrobić w legalny sposób. Co więcej, nie zapowiada się, żeby miało się to zmienić. Żaden rodzimy dystrybutor jeszcze się tytułem nie zainteresował. A przecież gwiazdorska obsada, uznana już reżyserka i swojsko brzmiące nazwisko współscenarzystki może być skutecznym haczykiem na widzów w naszym kraju. Prawda?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA