REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Filmy

Czym jest dreszczowiec? Oto najlepsze przykłady

Jakie filmy określa się mianem dreszczowców? To proste, bo jak sama nazwa wskazuje, chodzi o produkcje, które w jakiś sposób wywołują u widza dreszczyk emocji. Wykorzystują napięcie, niepewność i tajemniczość, abyśmy podczas seansu siedzieli, jak na szpilkach.

01.11.2023
7:33
dreszczowce co obejrzeć thrillery
REKLAMA

Dobrze kombinujecie. Dreszczowiec to po prostu thriller (od angielskiego słowa thrill, oznaczającego dreszcz). Nazwa ta odnosi się do utworów (bo jest nie tylko gatunkiem filmowym, ale również literackim), których atrakcje opierają się na trzymaniu widza w niepewności. Stąd też główni bohaterowie zazwyczaj znajdują się w sytuacji (jak się wydaje) bez wyjścia i muszą bronić jakiegoś dobra - najczęściej własnego życia, ale również państwa, czy jakiejś społeczności.

REKLAMA

Fabuły dreszczowców skupiają się wokół zagadek kryminalnych: kto zabił? dlaczego zabił? po co zabił? czy zabije ponownie? Poszukiwanie odpowiedzi na te i wiele innych pytań ma budować napięcie i wywołać pożądane dreszcze. Dlatego życie głównego bohatera zazwyczaj znajduje się w niebezpieczeństwie. Twórcy zagęszczają dzięki temu atmosferę, bo to na mrocznym klimacie opiera się właśnie siła thrillerów.

Spis treści:

Dreszczowce - czyli co?

W literaturze elementy dreszczowca pojawiają się już od XIX w. (chociażby Edgar Allan Poe). W przypadku filmu za prekursora gatunku uważa się Alfreda Hitchcocka - mistrza suspensu. Do klasyki przeszły wyreżyserowane przez niego "Ptaki", "Starsza pani znika", "Zawrót głowy", czy - a jakżeby inaczej - "Psychoza".

Popularność thrillerów nie maleje. Twórcy często sięgają po ich formułę, nieraz ubarwiając ją elementami innych gatunków. Dzięki temu wyróżnia się:

 • thrillery komediowe
 • thrillery konspiracyjne
 • thrillery kryminalne
 • thrillery erotyczne
 • thrillery medyczne
 • thrillery polityczne
 • thrillery psychologiczne
 • thrillery szpiegowskie
 • thrillery fantastycznonaukowe

Dreszczowiec - co obejrzeć?

Północ - północny zachód

Północ - północny zachód - dreszczowiec - co obejrzeć?

Czy na przywołanej wyżej liście dreszczowców Alfreda Hitchcocka nie zabrakło wam jakiegoś tytułu? "Niejednego!" - moglibyście odpowiedzieć. Mistrz suspensu był jednak bardzo płodnym twórcą i nie zmieścimy tutaj wszystkich, ale do tych najważniejszych na pewno należałoby zaliczyć jeszcze "Północ -północny zachód". W tym thrillerze szpiegowskim oglądamy losy pracownika agencji reklamowej, który zostaje omyłkowo wzięty za tajnego agenta. Musi przez to walczyć o swoje życie, a scena jego ucieczki przed samolotem wielkimi zgłoskami zapisała się na kartach historii kina.

Film obejrzysz na Amazon Prime Video i Rakuten TV.

Milczenie owiec

Oscarowy poker! Tylko trzem filmom w historii udało się zdobyć pięć nagród Amerykańskiej Akademii w najważniejszych kategoriach. Tym wyczynem mogą pochwalić się "Ich noce", "Lot nad kukułczym gniazdem" i właśnie "Milczenie owiec". Można się kłócić, czy to jeszcze thriller, czy już horror (ej, czerpie ze slasherów ile tylko może). Niemniej mamy do czynienia z kinem najwyższej próby. Opowiada ono o nieopierzonej agentce FBI, która łączy siły z groźnym mordercą, aby znaleźć innego groźnego mordercę - Buffalo Billa. Hannibalem Lecterem kierują jednak ukryte motywy.

Film obejrzysz na Amazon Prime Video, Chili, Premiery Canal+ i Rakuten TV.

Nagi instynkt

Nagi instynkt - dreszczowiec - co obejrzeć?

Ach, thriller erotyczny to gatunek dzisiaj niemal wymarły. Ostatnio coś tam się w jego obrębie dzieje, ale daleko mu do świetności sprzed paru dekad, kiedy to Paul Verhoeven mógł nam pokazać, jak Sharon Stone zakłada nogę na nogę. Tak, to wystarczyło, aby wszyscy widzowie byli spoceni. Ta kultowa scena została wpisana w fabułę, w której policjant, prowadząc śledztwo w sprawie brutalnego zabójstwa, wdaje się w romans z główną podejrzaną.

Więcej o thrillerach erotycznych poczytasz na Spider's Web:

Film obejrzysz na CANAL+ Online i Amazon Prime Video.

Śpiączka

Jeśli do tej pory nie baliście się operacji, po tym filmie zaczniecie. Akcja tego thrillera medycznego rozgrywa się w placówce, w której nawet najbardziej rutynowa operacja kończy się śmiercią pacjenta. Młoda lekarka postanawia to sprawdzić i trafia na trop afery z udziałem bliskiej jej osoby. Nawet pomimo zagrożenia własnego życia nie ustępuje i dokonuje makabrycznego odkrycia.

Film obejrzysz na iTunes.

Łowca androidów

REKLAMA
Łowca androidów - dreszczowiec - co obejrzeć?

Dresczowiec w klimatach cyberpunku? Dlaczego nie! "Łowca androidow" to thriller science fiction, który przenosi nas do mrocznej przyszłości (przynajmniej w 1982 roku była to przyszłość), w której detektyw Rick Deckard tropi i eliminuje replikantów - cyborgi stworzone do wykonywania niebezpiecznych zadań. Ach, atmosfera jest gęsta jak smoła, fabuła wciągająca jak bagno, a podczas seansu cały świat rozmywa się jak łzy w deszczu.

Film obejrzycie na HBO Max i Player.

O thrillerach więcej poczytasz na Spider's Web: Najlepsze thrillery wszech czasów. TOP 10 fenomenalnych przedstawicieli gatunku

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA