REKLAMA

Kim jest Filip Pławiak? Młody aktor zagrał w "Białej odwadze" i serialu "Rojst Millenium"

Jeśli nie znaliście Filipa Pławiaka wcześniej, to w tym roku była okazja, by nadrobić to niedopatrzenie. Rok jeszcze dobrze się nie zaczął, a aktor pojawił się już w dwóch głośnych produkcjach. I choć wcześniej można było zobaczyć go w najpopularniejszych polskich serialach kryminalnych, to właśnie "Rojst" i "Biała odwaga" sprawiły, że mówi się o nim coraz więcej.

kim jest filip plawiak sylwetka
REKLAMA

Filip Pławiak to obecnie jedno z głośniejszych nazwisk w polskiej branży filmowej. Okazuje się, że aktor, który wielu widzom może być znany z roli Kordiana Oryńskiego w serialu "Chyłka" czy majora Aleksandra Grygoruka w adaptacji powieści Vincenta V. Severskiego "Nielegalni", ma na swoim koncie udane występy w wielu popularnych produkcjach. Ostatnio można było zobaczyć go w serialu "Rojst" Jana Holoubka i "Białej odwadze" Marcina Koszałki, gdzie wypadł wspaniale. Wygląda na to, że 2024 r. będzie dla niego pamiętnym momentem w karierze.

REKLAMA

Filip Pławiak: sylwetka aktora

Filip Pławiak urodził się 26 września 1989 r. w Nowym Sączu. Pierwsze kroki jako aktor stawiał w Miejskim Ośrodku Kultury w rodzinnym mieście, a swoją pasję postanowił rozwijać jako student Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej w Łodzi, którą ukończył w 2012 r., choć zdradził, że dostał się również na informatykę. Zdecydował jednak, że będzie rozwijał swoją karierę właśnie w kierunku aktorskim: "Niesamowite emocje. Zadzwoniłem do domu a rodzice pytają: Ale informatykę wybierzesz? Woleliby dla mnie pewną przyszłość, ale się potoczyło inaczej" - mówił.

W latach 2008-2010 występował w szkolnych etiudach, takich jak "Wycinanka", "Dwa wymiary" czy "Pierwsza krew", a w 2010 r. zadebiutował na ekranie w filmie "Wenecja" w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego: "Grałem młodego księdza, który w jednej ze scen przynosi Magdzie Cieleckiej herbatę. Tylko tyle. Do dzisiaj pamiętam, jakie to było dla mnie wówczas ważne" - powiedział w wywiadzie dla Elle.

Po epizodycznej, choć pamiętnej roli w obrazie Kolskiego, Pławiak zagrał w produkcjach "Pokaż kotku, co masz w środku" (2011) i "Kawaler" (2012), a w 2012 r. wcielił się w rolę posterunkowego Górala w filmie "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego. Pojawił się później w takich tytułach jak "Bilet na Księżyc" (2013), "Zbrodnia" (2014), "Prokurator" (2015) czy "Demon" (2015), a w 2015 r. zagrał główną rolę w filmie Marcina Koszałki "Czerwony pająk". Wcielił się wówczas w Karola Kremera - postać zainspirowaną Karolem Kotem, seryjnym mordercą nazywanym "Wampirem z Krakowa" i już wtedy między aktorem a reżyserem wyraźnie zaiskrzyło:

Marcin szukał chłopaka o ciemnych włosach i ciemnych oczach, a wszystko tak się potoczyło, że się nim stałem - ja, blondyn o niebieskich oczach. Super nam się współpracowało! On na pewno jest dotknięty jakimś darem, to musi być geniusz. Świetne jest to, jak potrafi zarazić swoim podejściem do pracy

- stwierdził Pławiak w wywiadzie dla Anywhere.

Rok później aktora można było oglądać w nagrodzonym Orłami obrazie Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń", a także serialu "Pakt" i filmie "Prosta historia o morderstwie", gdzie zagrał główną rolę obok Andrzeja Chryry i Kingi Preis. W 2018 r. pojawił się w trzech wyjątkowych produkcjach - serialu Netfliksa "1983", gdzie wcielił się w Cypriana, filmie "303. Bitwa o Anglię" oraz w "Nielegalnych". W adaptacji powieści Vincenta V. Severskiego zagrał majora Aleksandra Grygoruka vel Olega Zubowa "Travisa":

[Ta postać] dawała pole do popisu, byłem zachwycony tym, jak została napisana w scenariuszu. Andrzej Seweryn powiedział, że gdyby był młodszy, chciałby zagrać "Travisa". Faktycznie trafił mi się temat wdzięczny do wykreowania. Kiedy mój bohater uruchamia w sobie świadomość oficera KGB, potrafi zachowywać się naturalnie i żyć życiem kogoś takiego. Jak powiedział Vincent Severski, bycie szpiegiem nie polega na stworzeniu sobie kilku twarzy, lecz kilku świadomości

- mówił.

To jednak serial "Chyłka" sprawił, że Filip Pławiak stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych aktorów młodego pokolenia.

W tym samym roku, co "Nielegalni", na małych ekranach zadebiutował serial "Chyłka". W adaptacji powieści Remigiusza Mroza Filip Pławiak zagrał Kordiana "Zordona" Oryńskiego, aplikanta prawniczki Joanny Chyłki, w którą wcieliła się Magdalena Cielecka. I choć z produkcja pomogła mu w zdobyciu większej rozpoznawalności, aktor stwierdził, że po pięciu sezonach z jedną postacią chciał już iść dalej:

Bardzo lubiłem pracować na planie "Chyłki", ale wydaje mi się, że pięć sezonów jako jedna postać w zupełności mi wystarczy. Chcę teraz iść dalej, dostawać nowe role. Udział w tym serialu bardzo dużo mi dał, ale z drugiej strony w tym czasie nie mogłem robić nic innego, bo na planie potrzebny byłem niemal cały czas

- stwierdził w wywiadzie dla serwisu Viva.

Po 2 latach od finału hitowego serialu platformy Player, Pławiak zagościł na małych ekranach ponownie, i to nie w jednej, a dwóch produkcjach. W 3. sezonie serialu "Rojst" - "Rojst Millenium" - wcielił się w rolę młodego Kociołka, wybitnie naśladując jego starszą wersję graną przez Piotra Fronczewskiego. W 2024 r. aktor spotkał się również na planie z Marcinem Koszałką - zagrał on Jędrka Zawrata w filmie "Biała odwaga" skupiającym się na historii dwóch podhalańskich rodów, które zostają wystawione na próbę podczas niemieckiej okupacji pod koniec lat 30. XX w. O produkcji Koszałka, do której pod względem wspinaczki solidnie się przygotowywał, wypowiedział się dla serwisu PAP:

Dla mnie najważniejsze jest to, jaki jest ten film, jak działa na widza. Uważam, że jest zrobiony bardzo uczciwie i sprawiedliwie. Mam nadzieję, że będzie odbierany z otwartą głową, także przez osoby, których historycznie to dotyczy. Wiadomo, że film jest kontrowersyjny, bo poruszamy trudny temat. Jednak, moim zdaniem, po to właśnie robi się filmy - żeby o nich rozmawiać, żeby wywołały dyskusję, poszerzały horyzonty, wiedzę, uwrażliwiały na różne tematy, zjawiska. 

REKLAMA

Film "Biała odwaga" można oglądać w kinach.

O produkcjach z Filipem Pławiakiem przeczytasz więcej na łamach Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA