REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się
  3. Dramy

Statyści w "1670" jak chłopi w Adamczysze. Stawka za dzień zdjęć jest szokująca

Twórcy serialu "1670" pozwolili wczuć się statystom produkcji aż za bardzo, oferując im iście chłopską stawkę za 12-godzinny dzień zdjęciowy. Ile wynoszą zarobki na planie hitowej produkcji Netfliksa? Kwota jest szokująco niska.

21.05.2024
13:50
1670 zarobki statysci netflix stawka
REKLAMA

Serial "1670" zrobił na Netfliksie furorę. Nic dziwnego, że wiadomość o kontynuacji historia szlachcica, który marzy o tym, by zapisać się na kartach historii Polski jako największy Jan Paweł, zelektryzowała fanów. Główny bohater, który oficjalnie jest już właścicielem całej wsi Adamczycha, ma pod swoją pieczą zastępy chłopów - twórcy serialu potrzebowali zatem sporej ilości statystów, którzy mogliby wcielić się w mieszkańców Adamczychy. Choć chętnych nie brakowało, okazało się, że na planie panują warunku, których nie powstydziłby się wprowadzić sam Jan Paweł.

REKLAMA

Zarobki statystów na planie "1670" są szokująco niskie

"Gazeta Wyborcza" dotarła do informacji na temat stawek statystów na planie serialu "1670". Z informacji opublikowanej przez jednego z nich wynika, że otrzymują oni 120 zł za 12 godzin pracy, co oznacza, że wynagrodzenie za godzinę wynosi 10 zł. "Każda godzina pracy powyżej 12 godzin to nadgodzina w wysokości 10% dniówki za każdą rozpoczętą godzinę (po przekroczonym kwadransie od każdej)" - czytamy w dokumencie. Należy przy tym podkreślić, że dzień zdjęciowy trwa 12 godzin jedynie dla członków ekipy filmowej powyżej 16 roku życia - niepełnoletni statyści mogą pracować jedynie 6 godzin, co oznacza, że za dzień pracy zarobią 60 zł.

Za zrealizowanie castingu na statystów do serialu przy większości produkcji filmowych i serialowych w Polsce, tak jak i tutaj, odpowiada profesjonalna agencja specjalizująca się w tym zakresie, a w każdej produkcji stawki za wykonanie dzieła różnią się w zależności od charakteru i zakresu roli każdego statysty i rozliczane są według zryczałtowanych stawek ustalonych w umowie, a nie za godzinę

- komentuje przedstawiciel Akson Studio. 
Zwiastun "1670"

Stawka godzinowa wynosi obecnie 27,70 zł, natomiast od lipca 2024 r. ma ona wzrosnąć do 28,10 zł - oznacza to, że statyści zarabiają niemal 3 razy mniej niż przewiduje prawo. Przypadek "1670" nie jest odosobniony - w 2021 r. pojawiły się informacje, że statyści "Wielkiej wody" zarabiali 86 zł za 12-godzinny dzień pracy, natomiast statyści w filmie Patryka Vegi w 2023 r. mieli otrzymać 130 zł za dzień zdjęciowy (11-12 godzin pracy).

To są niskie stawki, ale tak się płaci. 80-100 zł brutto. Najczęściej statysta jest na planie nawet 12 godzin, dlatego można powiedzieć, że są to "normalne nienormalne" stawki, bo ostatecznie dostajemy jakieś 5-7 zł za godzinę pracy. Dlatego walczymy, by rząd wprowadził dla statystów minimalną stawkę godzinową

- komentował w 2021 r. Artur Grala, przewodniczący Polskiego Związku Statystów.

Serial "1670" jest dostępny na platformie Netflix.

REKLAMA

O polskich serialach w serwisie Netflix przeczytasz więcej na łamach Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA