REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się
  3. Media

Owsiak przegrał proces ze współpracownicą TVP. Piela: "Animacja NIE miała charakteru antysemickiego"

Jerzy Owsiak poinformował w mediach społecznościowych, że przegrał proces z Barbarą Pielą, autorką animacji "Plastusie", która w swoim materiale przedstawiła go jako złodzieja. Wyrok nie jest prawomocny, a Owsiak zapowiedział, że będzie walczył, choć serce kolejny raz przechodzi lodem.

26.10.2022
16:10
Jerzy Owsiak
REKLAMA

Jerzy Owsiak poinformował na swoim Facebooku, że przegrał proces z Barbarą Pielą, współpracownicą Telewizji Polskiej i autorką animacji "Plastusie". Piela przestawiła go w niej jako złodzieja i maszynkę do robienia pieniędzy na finałach WOŚP. Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przypomniał za pośrednictwem mediów społecznościowych konflikt z Pielą. Nawiązał też do morderstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza podczas 27. finału WOŚP w 2019 roku.

REKLAMA

Jerzy Owsiak przegrał proces z Barbarą Pielą, autorką animacji "Plastusie".

Ten news to grom z jasnego nieba!Mam ogień w sercu. I coraz trudniej go podtrzymać. Moje serce powoli umiera. Kolejny kawałek odpada i już nic go nie podniesie. Nie trzeba bić, masakrować, przypalać żywym ogniem, aby zabić. Nie trzeba noża, kuli czy pętli na szyi. Są słowa, które - jak kula - rozrywają serce w drobny mak! Są stany ciągłej narracji, które potrafią ranić do żywego. TVP od kilku lat taką narrację opanowało do perfekcji. Nazywamy to szczujnią. Dzień w dzień o tej samej porze. Niestety wydaliśmy na to cichą zgodę. Niewielu z nas mówi NIE na ten potok brudów i łajdactw! Pamiętacie wymazane serduszko Orkiestry? Na nasze protesty nikt nie zareagował - telewizja i wszystkie tzw. organy od etyki. A pamiętacie cykl plastelinowych filmów po "Wiadomościach"? Każdy z nich z przesłaniem o oszustach, bandziorach, złodziejach i głupkach, jakimi są ci, którzy nie akceptują pis-owskiej rzeczywistości. Ja też byłem bohaterem takich plastelinowych filmów, a w nich pospolity oszust i złodziej w czerwonych spodniach i żółtej koszuli. Mam diabelską i haczykowatą twarz. Jestem okropny i ohydny. Upycham w kieszeni kasę z puszki finałowej. Na banknocie Gwiazda Dawida. Mistrzostwo szczucia i pogardy. To wtedy serce kołata przerażone. To wtedy potrafi kawałek z niego umrzeć. Nawet telewizja uznała, że autorka tego filmiku przesadziła. Szczujnia na chwilę się zatrzymała. Tylko na chwilę. Kilka dni po emisji tego ostatniego odcinka gramy 27. Finał. To wtedy szaleniec morduje prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza podczas finałowego Światełka do Nieba. Kolejna cząstka serca nieruchomieje. To nie szaleniec z kosmosu dokonuje tego zabójstwa. To człowiek wykrzykujący swoją nienawiść do Prezydenta. Dla mnie podobna do nienawiści kierowanej pod moim adresem w plastelinowym filmie…

napisał Owsiak na Facebooku.

Owsiak w facebookowym wpisie podkreślił, że musi przeprosić autorkę animacji.

Mówię o tym. O języku i jego nazistowskich korzeniach. O przerażających skutkach takiej narracji. Autorka filmu czuje się obrażona moją obroną na jej atak. Podaje sprawę do sądu. Wszyscy na sali sądowej oglądamy ten film ponownie. Traumatyczne przeżycie. Cała rozprawa jak z powieści Kafki. Pytania, co mogło mnie obrazić. Odpowiedzi, że Gwiazda Dawida była na banknocie taka maleńka. Dwie godziny detalicznego rozkładania tego okropnego filmu na czynniki pierwsze. Zapada wyrok. Muszę przeprosić autorkę plastelinowych opowieści. Wszystko to, co powiedziałem w swojej obronie, mogło ją obrazić. Słowa przeprosin mają paść w ogólnopolskich mediach. Będę walczył, choć kolejny raz serce przechodzi lodem i zamiera. Będę walczył, bo kiedy wydamy cichą zgodę na tę telewizyjną szczujnię, to już krok do zobojętnienia, które jak betonowy głaz długo będzie nie do ruszenia. I chociażby także po to, aby pokazać, jak ważnym jest to, co robimy razem. Póki ogień w sercu…

czytamy na Facebooku Owsiaka.

Autorka animacji przedstawiła Owsiaka i Gronkiewicz-Waltz jako złodziei.

REKLAMA

Przypomnijmy, że w minisatyrze, wyemitowanej tuż przed finałem WOŚP pokazany został Jerzy Owsiak w towarzystwie byłej prezydent Warszawy - Hanny Gronkiewicz-Waltz. Razem zbierali pieniądze dla fundacji, jednak narracja w programie TVP była taka, iż znaczna część datków była odkładana na bok i nie trafiała do WOŚP, tylko do worków przygotowywanych przez prezydent Warszawy.

Z kolei Owsiaka pokazywano jako nakręcaną figurką, która powtarzała jedynie hej, siema. Jakby tego było mało, na jednym z banknotów umieszczona została Gwiazda Dawida.

Zarówno Owsiak, jak i Gronkiewicz-Waltz pozwali Pielę. Sądy umorzyły postępowania. Teraz Owsiak musi przeprosić Barbarę Pielę, m.in. na antenie TVN oraz zapłacić jej 500 złotych. Wyrok nie jest prawomocny.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA