REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się
  3. Dramy

Dostała bana, bo stanęła w obronie Żydów i LGBT. Algorytm Instagrama wyciął właśnie Maffashion [AKTUALIZACJA]

Instagramowy profil Julii Kuczyńskiej śledzi 1,4 mln osób. Najpopularniejszej polskiej influencerce będzie teraz trudno przebić ten wynik, bo serwis należący do Marka Zuckerberga postanowił ją ukarać. Wszystko przez krytykę homofobicznej i antysemickiej wypowiedzi innej modelki. Gdzie tu logika?

19.07.2021
13:52
maffashion ban instagram samuela gorska
REKLAMA

Samuela Górska, bo to od niej się zaczęło, stała się w ostatnich dniach słynna dzięki Konfederacji. Partia wrzuciła na swój profil na Twitterze filmik, w którym chwali się swoją zwolenniczką, która „nie chce żydostwa i LGBT” w Polsce. Nagranie wywołało burzę, a także doprowadziło do zakończenia deali z wieloma markami modowymi.

Słowa Samueli Góskiej były krytykowe przez różne mniej lub bardziej znane osoby, m.in. Karolinę Korwin Piotrowską i Mariusza Szczygła. Do grona oburzonych wypowiedzią modelki dołączyła także Maffashion. Jej relacja została po paru godzinach usunięta. Na tym się jednak kara dla Kuczyńskiej nie skończyła.

REKLAMA

Instagram usunął relację Maffashion o filmiku Samuelą Górską.

Relacja została usunięta za złamanie regulaminu dotyczącego „mowy lub symboli nienawiści”. Możliwe, że chodziło o przekazanie dalej filmiku, który został oznaczony jako szerzący szkodliwe treści. Algorytm Instagrama wychwycił go i z marszu usunął bez wychwycenia kontestu.

Nie dowierzam, nie pojmuję, nie da się nie zareagować. Napisałam to na story i napiszę tu: WSTYD! — podkreśliła Maffashion. Szafiarka od zawsze wspierała społeczność LGBT, dlatego ukaranie jej za krytykę homofobii jest co najmniej surrealistyczne.

 class="wp-image-1756432"
Screeny z www.instagram.com/maffashion_official

Dopiero od jednej z obserwatorek dowiedziała się, że dostała shadowbana. To jedno z ostrzeżeń i ograniczeń, które narzuca Facebook lub Instagram za złamanie regulaminów serwisów. Wiąże się przede wszystkim z ograniczeniem zasięgów, co dla influencerki wykorzystującej social media jako narzędzie jest poważną konsekwencją. Kolejne przewinienie będzie się wiązało z trwałym usunięciem konta na Instagramie wraz z całą zawartością.

Shadowban (cichy ban) to dla influencerki niemal koniec świata.

Niestety nie da się z tym nic zrobić. Można pisać do Instagrama, ale ponoć to nic nie daje. Co więcej, niestety, ale ban jest ponoć na zawsze. Albo na jakiś dłuższy czas. To znaczy doradzają odpocząć od IG na kilka tygodni

— napisała obserwatorka.

I faktycznie, jeśli nie obserwujemy Maffashion, nie da się odszukać jej konta w wyszukiwarce Instagrama – po wpisaniu jej ksywki lub imienia i nazwiska nic się nie wyświetla. Podobnie ma się sprawą z wyszukiwaniem jej zdjęć po hashtagach.

 class="wp-image-1756429"
Screeny z www.instagram.com/maffashion_official

Zupełnie odwrotnie jest, gdy ją już wcześniej śledziliśmy. O ile Instagram nie cofnie shadowbana, trudno jej będzie przyciągnąć nowych użytkowników. To może wpłynąć na jej współpracę z reklamodawcami.

Aktualizacja: Maffashion została zablokowana w wyniku pomyłki

Dzień po publikacji artykułu otrzymałem oświadczenie z biura prasowego Facebooka (firma Marka Zuckerberga przejęła w 2012 roku Instagram za miliard dolarów).

Profil i jego treści zostały ograniczone w wyniku pomyłki i są już przywrócone. Bardzo przepraszamy za związane z tym niedogodności. 

— poinformowało biuro prasowe Facebooka
REKLAMA

Przedstawiciel serwisu powiadomił, że relacja Maffashion została skasowana w wyniku pomyłki.  „Nasz zespół dokładnie sprawdził te materiały i uznał, że nie naruszają one naszych zasad. Chociaż nie dopuszczamy mowy nienawiści na Facebooku lub Instagramie, pozwalamy ludziom przekazywać informacje na ten temat w kontekście krytycznym. Treści zostały już przywrócone, a ograniczenia profilu - usunięte” — powiadomiło mnie biuro prasowe.

* Zdjęcie główne: www.instagram.com/maffashion_official

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA