REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024 ma rizz. Jest finałowa dwudziestka

Jury Wydawnictwa Naukowego PWN wyłoniło finałową dwudziestkę, która powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku. Jaki kandydat zdobędzie to wyjątkowe wyróżnienie w tym roku? Głosować można już teraz.

mlodziezowe slowo roku 2024 glosowanie final
REKLAMA

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku za każdym razem wzbudza sporo emocji. W poprzednich latach, od 2016 r., wyróżniono takie słowa jak: sztos, XD, dzban, alternatywka, śpiulkolot czy essa, natomiast w zeszłym roku na szczycie podium znalazło się wyrażenie "rel" pochodzące od słowa "relatable", które oznacza "czuję to samo" czy "zgadzam się z tobą". Jak prezentują się tegoroczni kandydaci na Młodzieżowe Słowo Roku? Oto finałowa dwudziestka.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa dwudziestka

Za nami pierwszy etap dziewiątego, wzbudzającego ogrom emocji plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku. Dziś wiadomo już, które zostały wyłonione przez jury spośród tysięcy innych kandydatów. "Internauci znów pokazali, jak żywa, różnorodna i zabawna jest polszczyzna młodych. Pojawiły się słowa zarówno związane z mediami i grami, jak i te, pochodzące z codziennych rozmów i żartów" - czytamy na stronie Słownika Języka Polskiego PWN.

Finałowa dwudziestka prezentuje się następująco:

  • aura - zespół cech towarzyszących danej osobie, które wpływają na jej odbiór przez otoczenie. Zwrot "mieć aurę" oznacza pozytywną ocenę. Dodatnie punkty aury gromadzi otrzymuje się za pozytywne doświadczenia, natomiast ujemne - za negatywnie postrzegane zachowania.
  • azbest - humorystyczne nawiązanie do filmów i memów o "wylewaniu azbestu". "Zalewanie azbestem" może być również aluzją do patodeweloperki, która oferuje niską jakość za duże pieniądze oraz niszczy środowisko.
  • bambik - słabeusz, żółtodziób, a także początkujący lub gorszy gracz. Określenie nawiązuje do nagrania na YouTube z gry "Fortnite", przez które internet zalała fala piosenek, przeróbek i memów.
  • brainrot - pejoratywne określenie stworzone przez użytkowników TikToka, którzy są nieustannie "podłączeni" do social mediów. "Brainrot" w tłumaczeniu z angielskiego oznacza "gnicie mózgu" i nazywa praktykę tworzenia i konsumowania takich treści, które nie mają określonego znaczenia i celu.
  • brat - w tłumaczeniu z angielskiego: "bachor". Współczesne znaczenie wywodzi się od tytułu albumu piosenkarki Charli XCX. "Brat" to osoba buntownicza, pewna siebie i niezależna, ale również niepodporządkowywanie się ustalonym konwencjom i oczekiwaniom społecznym. Symbolizuje to limonkowy kolor.
  • cringe - żenada, obciach czy wstyd. W tłumaczeniu z angielskiego "cringe" oznacza "wzdryganie się", dlatego też mówi się często o ciarkach żenady.
  • czemó - oznacza to samo, co "czemu", choć wyraża mocniejsze zdziwienie. Słowo wywodzi się z powielanej na TikToku rozmowy dwóch graczy "Fortnite'a".
  • delulu - słowo, zainspirowane angielskim "delusional", opisuje osobę ogarniętą obsesją, zakochaną w swoim idolu. Używają go często fani K-popu.
  • fe!n/fein/fin - oznacza osobę uzależnioną lub obsesyjnie czegoś pragnącą. Słowo z tytułu i refrenu kawałka Travisa Scotta z 2023 r. nawiązuje do angielskiego "fiend", czyli demona, złego ducha, a potocznie - kogoś uzależnionego lub ogarniętego obsesją.
  • fr/FR - skrótowiec zapożyczony z języka angielskiego, który tłumaczy się jako "naprawdę" czy "na serio", wyraża zgodę lub aprobatę wobec wypowiedzi przedmówcy.
  • glamur/glamour - w języku ogólnym słowo kojarzone jest z modą lub luksusowym stylem życia. Ostatnio wyraz ten, pisany także jako "glamur", odnosi się do ubrań w "panterkę", i tiktokowego trendu do dźwięku utworu "Glamour".
  • GOAT - to akronim pochodzący od wyrażenia "Gratest of All Time" ("najlepszy w historii"), używany często w slangu.
  • oi oi oi baka - zawołanie pochodzące z anime ("baka" po japońsku odznacza idiotę, głupca). Na całym świecie wykorzystywane jest jako rodzaj wyzwania, w ramach którego w miejscu publicznym należy stanąć na krześle lub stole i z odpowiednią intonacją krzyczeć: "Oi oi oi baka!", robiąc przy tym głupie miny.
  • oporowo - robić coś z dużym zaangażowaniem.
  • rizz - zespół zalet decydujących o atrakcyjności (także seksualnej) w oczach innych. To urok, czar, charyzma. "Rizz" pochodzi od angielskiego słowa "charisma" (charyzma).
  • sigma - to pewna siebie osoba odnosząca sukcesy, którą można podziwiać. Sigma jest "samotnym wilkiem" przekonanym o swej nieprzeciętności, ale się z tym nie afiszuje. Słowo można odnaleźć w połączeniach, np. "skibidi sigma" czy "sigma rizz".
  • skibidi - pozbawiony wyraźnego znaczenia pojawia się często w towarzystwie innych słów. W zależności od kontekstu sugeruje coś fajnego, dziwnego, złego lub zaskakującego. Najpopularniejsze wyrażeniem jest "skibidi toilet".
  • slay - określenie czegoś, co robi wrażenie, albo kogoś, kto wzbudza podziw, imponuje, szczególnie atrakcyjnym wyglądem czy zachowaniem.
  • womp womp - wyrażenie używane do zasygnalizowania braku zainteresowania rozmową lub chęci jej zakończenia.
  • yapping - w slangowym znaczeniu to ględzenie, paplanie. Wiąże się z angielskim czasownikiem "yap", który oznacza szczekanie, ujadanie, jazgotanie. Słowo zostało spopularyzowane w mediach społecznościowych jako żartobliwe określenie przedłużających się wypowiedzi.

W skład Jury wchodzą: prof. UJK dr hab. Anna Wileczek, (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), oraz Bartek Chaciński, zastępca redaktora naczelnego „Polityki”. Jurorów wspiera także doradczy zespół młodzieżowy z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży oraz przedstawiciele PWN. Głosowanie trwa do 30 listopada.

REKLAMA

O plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku czytaj w Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA