REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Jakie jest prawdziwe Młodzieżowe Słowo Roku 2023? Tak faktycznie pisze się w sieci

Coroczny wybór Młodzieżowego Słowa Roku stał się już tradycją. Czy interesujesz się tematem, czy jest ci on kompletnie obojętny, to i tak się tego dowiesz. Jednak od kilku lat wybrzmiewają głosy, że ranking najpopularniejszych zwrotów wśród młodych ludzi ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Faktycznie pewne wyrażenia pojawiają się w slangu, jednak nie tak często, jak przedstawiają to wyniki plebiscytu organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN. W opozycji postanowił stanąć portal NadWyraz.

26.02.2024
14:14
Prawdziwe młodzieżowe słowo roku 2023 NadWyraz
REKLAMA

Już na wstępie NadWyraz zaznacza, że wybrane w 2023 roku młodzieżowe słowo rel może wcale nie być tak często wykorzystywane w komunikacji pokoleń Z i Alfa, jak mogłoby się wydawać. Zgromadzony przez portal materiał do badań liczył w sumie 55 wyrazów i aż 2 609 458 wzmianek. Stworzono go z propozycji nadesłanych w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku, słów zaproponowanych przez czytelników serwisu Polszczyzna oraz odbiorców treści z profili Poprawnej Polszczyzny na Facebooku i Instagramie. Poza wyżej wymienionymi elementami nie zabrakło również analizy własnej portalu NadWyraz. Do przeprowadzenia badania użyto narzędzia SentiOne, które pozwoliło na zmierzenie faktycznej frekwencji konkretnych zwrotów w przestrzeni internetowej, a przede wszystkim w miejscach w sieci, gdzie faktycznie przebywają nastolatkowie.

REKLAMA

Więcej na temat Młodzieżowego Słowa Roku czytaj na łamach Spider's Web:

Jakie jest prawdziwe Młodzieżowe Słowo Roku? Nie takie, jak podał PWN

NaWyraz zdecydowało się obrać inne niż dotychczas podejście analityczne. Podzielono zatem zgromadzone słowa na dwie główne kategorie. Pierwsza skupiała się na wyrazach wschodzących, których próżno byłyby doszukiwać się w 2022 roku, a w 2023 zyskały na popularności. Druga uwzględniała słowa zarówno kompletnie nowe, jak i te wykorzystywane w przestrzeni internetowej już od kilku lat. Wzięto więc po uwagę kontekst używania konkretnych zwrotów w komunikacji nastolatków, co pozwala na jeszcze głębszą analizę. Z podanych przez portal raportów wynika, że faktycznym młodzieżowym słowem roku 2023 roku było nie rel, a pov.

Faktyczne młodzieżowe słowo roku według raportu NadWyraz
Faktyczne młodzieżowe słowo roku 2023 według raportu NadWyraz
REKLAMA

Jeżeli chodzi o młodzieżowe trendy językowe, czyli neologizmy zyskujące na popularności w 2023 roku, to na prowadzenie wysuwa się kilka propozycji powszechnie używanych głównie na TikToku. Gdyby ktokolwiek jeszcze miał wątpliwości, czy ta platforma kształtuje, lepiej lub gorzej, nastolatków, to teraz nie powinien już mieć żadnych. Chyba że ma delulu.

Trendy językowe wśród młodzieży 2023 według raportu NadWyraz
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA