REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Najlepsze polskie seriale 2023 roku. Wybieramy top produkcji

Nasza nowa lista obejmuje najlepsze polskie seriale 2023 roku, które zadebiutowały głównie na platformach VOD - bo po co czekać z podsumowaniami do grudnia, kiedy jeszcze przed nowym rokiem można nadrobić najmocniejsze tegoroczne polskie produkcje? Oto top 10 polskich seriali 2023.

21.09.2023
12:06
najlepsze polskie seriale 2023 top polskich produkcji
REKLAMA

Czas na kolejny przegląd: tym razem wybieramy najlepsze polskie seriale 2023 roku. W ostatnich miesiącach sporo się działo, jeśli chodzi o rodzime premiery serialowe - nowe odcinkowe produkcje zadebiutowały nie tylko w polskich serwisach VOD, ale również na platformach Netflix i HBO Max. Było różnorodnie nie tylko pod względem gatunkowym, ale i tematycznym - w 2023 roku dostaliśmy długo wyczekiwane kontynuacje, zobaczyliśmy ulubionych aktorów w innych rolach, a w kilku tytułach zabłysnął świeży narybek. Na małych ekranach swoje premiery miały seriale kryminalne i dokumentalne, thrillery i serie dla młodzieży. Mimo że to jeszcze nie koniec debiutów najnowszych polskich seriali, wybieramy te, które do tej pory skradły nasze serca.

Spis treści:

REKLAMA

Najlepsze polskie seriale 2023: Nago. Głośno. Dumnie

"Nago. Głośno. Dumnie" to serial dokumentalny, który przedstawia ekipę polskich drag queens i performerek burleski, a także całą społeczność tworzoną przez grupę wyjątkowych i nietuzinkowych postaci. Miłość do sceny i chęć bycia tym, kim się chce, zderza się jednak z polskimi realiami w kontekście rasizmu, homofobii i seksizmu. Jednym z bohaterów produkcji jest Paweł, szeregowy pracownik banku w średnim wieku, który wraz ze swoim chłopakiem udaje się do Pragi, by tam towarzyszyć mu na słynnym festiwalu burleski, budząc tym samym swoje uśpione marzenia.

Serial "Nago. Głośno. Dumnie" dostępny jest w serwisach HBO Max oraz Player.

HBO Max: zwiastun serialu "Nago. Głośno. Dumnie"

#BringBackAlice

"#BringBackAlice" to serial kryminalny, który odkrył kilku debiutujących zdolnych aktorów i aktorek. Fabuła produkcji skupia się na Alicji Stec, popularnej influencerce, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Kiedy po roku poszukiwań nastolatka zostaje odnaleziona, okazuje się, że niczego nie pamięta, a przeszłość próbuje odtworzyć jedynie ze strzępków informacji i niepokojących flashbacków. Powrót influencerki wzmaga jednak konflikt w grupie jej przyjaciół, których łączy mroczny sekret, a ponadto okazuje się, że wiele osób podważa utratę pamięci Alicji. Tymczasem okazuje się, że w dniu zaginięcia popularnej nastolatki, zniknęła także Wera. Brat zaginionej dziewczyny podejrzewa, że Alicja może pomóc w odnalezieniu jego siostry. W roli głównej wystąpiła Helena Englert.

Serial "#BringBackAlice" dostępny jest w serwisach HBO Max oraz Player.

HBO Max: zwiastun serialu "#BringBackAlice"

Sexify: sezon 2.

Nowy sezon serialu "Sexify" wzbudził wśród widzów sporo emocji i finalnie został przyjęty bardzo pozytywnie. Bohaterkami produkcji są trzy dziewczyny - Natalia, Monika i Paulina. Przyjaciółki wspólnie pracują nad aplikacją Sexify, która ma pomóc w zwiększaniu seksualnych przyjemności i zaspokoić ciekawość ich rówieśników w związku z tematem seksu. Kiedy aplikacja jest już niemal gotowa, okazuje się, że dziewczyny nie do końca poradziły sobie z prowadzeniem firmy - nie dość, że są już zadłużone, to jeszcze nowa inwestorka wpadła na pomysł, by stworzyć podobną aplikację skierowaną do mężczyzn. W rolach głównych wystąpiły Aleksandra Skraba, Maria Sobocińska i Sandra Drzymalska.

Serial "Sexify" dostępny jest w serwisie Netflix.

Netflix: zwiastun 2. sezonu serialu "Sexify"

Sortownia

"Sortownia" to serial z Andrzejem Chyrą w roli głównej, który wcielił się w lekarza Jacka Wolińskiego. Mężczyzna postanawia wymierzać sprawiedliwość na własną rękę, wierząc, że zło czyni w imię dobra. Jacek, który balansuje między czyimś życiem a śmiercią, nie zawsze bezwarunkowo ratuje człowieka - w uzasadnionych przypadkach postanawia nawet odbierać życie pacjentom warszawskiego SOR-u, gdzie oczekujący, w zależności od ich stanu zdrowia, "sortowani" są kolorami. Ci z kolorem zielonym mogą jeszcze zostać w poczekalni, z żółtym będą czekać krócej, natomiast ci oznaczeni kolorem czerwonym muszą uzyskać natychmiastową pomoc. Kontrowersyjne działania Jacka dają mu poczucie odzyskania utraconego sensu życia oraz przekonanie, że dzięki temu czyni świat lepszym.

Serial "Sortownia" dostępny jest w serwisach Canal+, Player oraz Polsat Box Go.

Canal+: zwiastun serialu "Sortownia"

Warszawianka

"Warszawianka" w reżyserii Jacka Borcucha na podstawie powieści Jakuba Żulczyka to tragikomiczna historia Franka "Czułego" Czułkowskiego, czterdziestoletniego playboya, który jest równocześnie miejską legendą. Czuły to nie tylko imprezowicz, często nieodpowiedzialny, ale także niezwykły uwodziciel, marzyciel obdarzony talentem pisarskim i przyjaciel każdego. Walcząc z rzeczywistością po stracie wszystkiego, próbuje znaleźć sens we współczesnym świecie, czemu towarzyszą najciekawsze postaci w mieście. W roli głównej wystąpił Borys Szyc.

Serial "Warszawianka" dostępny jest w serwisie SkyShowtime.

SkyShowtime: zwiastun serialu "Warszawianka"

Pati

"Pati" to spin-off serialu kryminalnego "Skazana", który skupia się na jednej z najbardziej lubianych bohaterek widzów. Tytułowa Pati, którą zagrała Aleksandra Adamska, to koleżanka Alicji Mazur spod celi, skazana na 8 lat pozbawienia wolności. Serial odkrywa przed widzami kulisy, jak w ogóle doszło do tego, że Pati wylądowała za kratkami - okazuje się, że za sprawą nieodpowiedzialnej matki to właśnie na główną bohaterkę spadł obowiązek zajmowania się nie tylko młodszym rodzeństwem, lecz także uwikłaną w narkotyki i przestępczy półświatek matką. Trudna sytuacja życiowa nie przeszkodziła jednak Pati w walce o marzenia.

Serial "Pati" dostępny jest w serwisie Player.

Player: zwiastun serialu "Pati"

Belfer: sezon 3.

Po 6 latach "Belfer" wrócił z wakacji - najnowszy sezon serialu z Maciejem Stuhrem w roli głównej zadebiutował wraz z początkiem roku szkolnego, przedstawiając nową, kryminalną zagadkę, w którą wplątuje się oczywiście Paweł Zawadzki. Nauczyciel powraca w swoje rodzinne strony do Małomorza, gdzie mieszka jego ojciec i zaczyna pracę w lokalnym liceum. Kiedy podczas rejsu z podopiecznymi ze szkoły znika jeden z uczniów, Belfer postanawia pomóc w skomplikowanym śledztwie, które prowadzi jego dawna miłość, podkomisarz Ewa Krawiec. Okazuje się, że malownicze, nadmorskie miasteczko skrywa wiele mrocznych tajemnic, a przeszłość rodziny Zawadzkich może mieć związek z zaginięciem chłopaka.

Serial "Belfer" dostępny jest w serwisach Canal+ Premiery, Canal+ oraz Player.

Canal+: zwiastun 3. sezonu serialu "Belfer"

Emigracja XD

"Emigracja XD" to adaptacja książki Malcolma XD, autora humorystycznych past, które wydane zostały w formie papierowej w książce "Pastrami". Komediowy serial opowiada historię dwóch chłopaków, którzy z małego miasteczka, gdzie największą atrakcją są hucznie obchodzone Dni Agrestu, trafiają do Londynu. Serial z dystansem obrazuje zderzenie polskiej, małomiasteczkowej mentalności z zagranicznym światem, w którym Malcolm i Stomil na własne oczy mogą zobaczyć cały przekrój angielskiego społeczeństwa: od cygańskich handlarzy kamperów, do pracowników klubu go-go. W rolach głównych wystąpili Tomasz Włosok i Michał Balicki.

Serial "Emigracja XD" dostępny jest w serwisie Canal+.

Canal+: zwiastun serialu "Emigracja XD"

Najlepsze polskie seriale 2023: Infamia

"Infamia" to zdecydowanie tegoroczny hit serwisu Netflix z rapem w tle, który na platformie zadebiutował na początku września. Fabuła skupia się na nastoletniej Romce Gicie, która po wielu latach życia w Wielkiej Brytanii wraca wraz z rodziną do Polski, gdzie próbuje odnaleźć się na nowo i odkrywać swoje pasje, prowadząc w tym samym czasie życie zwyczajnej 17-latki. Kiedy Gita zakochuje się w miejscowym chłopaku, okaże się, że będzie musiała mocno balansować między rodzinną tradycją a współczesnym światem swoich rówieśników.

Serial "Infamia" dostępny jest w serwisie Netflix.

Netflix: zwiastun serialu "Infamia"
REKLAMA

O polskich i zagranicznych serialach pisaliśmy w serwisie Spider's Web także w innych artykułach:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA