REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Najlepsze horrory 2023 roku - ranking świetnych tytułów

To był rok mocnych filmowych wrażeń. W kinach czy na VOD co chwilę pojawiały się jakieś nowe horrory. Oczywiście, wśród nich nie zabrakło wpadek i rozczarowań pokroju "Egzorcysty: Wyznawcy". Nieco rzadziej zdarzały się jednak też tytułu, przy których nikt nawet nie pomyślał o ziewaniu czy łapaniu się za głowę.

22.12.2023
13:54
najlepsze horrory 2023 co obejrzeć
REKLAMA

Niestety, w mijającym roku do Polski nie dotarło wiele interesujących horrorów, jak chociażby argentyńskie "When Evil Lurks", które zdaje się lepszym requelem "Egzorcysty" niż "Wyznawca". Inne dało się legalnie zobaczyć jedynie na festiwalach - szczególnie Splat!FilmFest, gdzie nie zabrakło "Suitable Flesh" nawiązujące do adaptacji prozy H.P. Lovecrafta Stuarta Gordona. Wyliczankę tę można oczywiście ciągnąć.

Spis treści:

REKLAMA

Najlepsze horrory 2023 roku

W poniższym zestawieniu znalazły się tylko i wyłącznie horrorów, które trafiły do oficjalnej dystrybucji w Polsce - regularnej lub ograniczonej. Debiutowały w naszych kinach, albo na platformach VOD. Kolejność jest natomiast przypadkowa. W większości, bo jednak lepszego filmu grozy niż pierwszy wymieniony tytuł w naszym kraju w tym roku nie było.

Infinity Pool

Co prawda "Infinity Pool" można było w Polsce zobaczyć na wielkim ekranie w ramach Nowych Horyzontów, ale potem trafiło jedynie na VOD. W dodatku ze sporym opóźnieniem w stosunku do premiery światowej. Wydaje się, jakby rodzimy dystrybutor nie wiedział po prostu jak wypromować najnowsze dzieło Brandona Cronenberga (syna Davida). Nic dziwnego. To film niejednoznaczny, dziwny. Fabuła przenosi nas przecież do świata, w którym po popełnieniu przestępstwa można się wymigać od kary. Wystarczy zapłacić odpowiednią sporą sumę pieniędzy i zobaczyć egzekucję własnego klona...

Więcej o "Infinity Pool" poczytasz na Spider's Web: Która królowa krzyku jest najlepsza? Po tym horrorze korona Jenny Ortegi ląduje na głowie konkurentki

Film obejrzysz na Amazon Prime Video, Rakuten TV i Premiery CANAL+.

M3GAN

M3GAN - najlepsze horrory 2023

"M3GAN" jeszcze na długo przed swoją premierą stała się internetową sensacją. O dziwo, pomysłowa viralowa promocja nie okazała się lepsza od samego filmu, bo otrzymaliśmy "Laleczkę Chucky" ery TikToka. Produkcja mogłaby być bardziej krwawa, ale nawet w ograniczeniach PG-13 twórcy wyciskają ze swojego konceptu ile tylko się, przytłaczając widza duszną atmosferą. Dzięki temu mordercza lalka poderwie do tańca każdego fana horroru.

Ze Spider's Web dowiesz się wszystkiego o "M3GAN":

Film obejrzysz na SkyShowtime, Amazon Prime Video i Rakuten TV.

Odświeżenie kultowej serii horrorów gore Sama Raimiego wyszło… brutalnie. Lee Cronin wylewa na publiczność hektolitry sztucznej krwi i z sadystycznym uśmiechem na ustach każe nam się w niej taplać. Dorzuca do tego wiele eleganckich odniesień do oryginału (wsłuchajcie się w film uważnie, to nawet i Bruce Campbell się do was odezwie), ale próbuje z nich stworzyć coś własnego. Efekt? Powalający. Ten film atakuje widza piłą mechaniczną, a potem dobija dubeltówką. Ash lubi to!

Film obejrzysz na HBO Max, Player, Amazon Prime Video, Premiery CANAL+ i Rakuten TV.

Krzyk 6 - najlepsze horrory 2023

Zaledwie rok minął od pierwszego odświeżonego "Krzyku", a już dostaliśmy jego sequel. Ekspresowe tempo nie miało jednak przełożenia na niską jakość szóstej odsłony popularnej serii. Po raz pierwszy Ghostface ma tu okazję gonić swoje ofiary po metropolii i robi to w charakterystycznym dla siebie stylu. Wszystko się zgadza i rymuje z poprzednimi częściami, bo jest krwawo, widz odczuwa klimat paranoi i zaskakujących twistów nie brakuje. W skrócie: tak właśnie powinna wyglądać zabawa w horror.

Film obejrzysz na Netflix.

Zegar

"Zegar" wpisuje się we współczesną modę na elevated horrors, ale ma widzom do zaoferowania o wiele więcej niż tylko komentarz do ważnych, społecznych tematów. To opowieść o szczęśliwie bezdzietnej kobiecie, która pod wpływem presji postanawia wziąć udział w eksperymentalnej terapii medycznej, mającej rozbudzić jej instynkt macierzyński. Coś jednak idzie nie tak, a twórcy coraz mocniej przyduszają nas gęstą atmosferą. Dzięki przemyślanemu i spójnemu stylowi fabułę będziecie śledzić, obgryzając paznokcie z nerwów.

Film obejrzysz na Disney+.

Myśleliście, że z poetyki found footage wyciśnięto już, ile się dało? Byliście w błędzie. Musicie jednak trochę poczekać, zanim Robbie Banfitch wam to udowodni, bo pierwsza połowa "Odludzia" wygląda, jak kolejny horror, w którym roztrzęsiona kamera ma przykryć nie tylko niski budżet, ale też brak pomysłowości twórców. Potem jednak zaczyna się ostra jazda bez trzymanki i film przemienia się w wasz największy koszmar. W głowach wam się zakręci od tego szaleństwa.

Film nie jest obecnie dostępny na żadnej platformie VOD.

Renfield

Renfield - najlepsze horrory 2023

"Renfield" to horror dobry na rozluźnienie po mocniejszych tytułach z tego zestawienia. On bowiem korzysta z gatunkowych tropów, ale więcej tu komedii i szalonej akcji. Chociaż krew leje się hektolitrami, miejsca na nudę nie ma, to publiczność nie obeszła się z tym filmem delikatnie. Właściwie go zlała. To aż dziwne, że do kupienia biletu do kina nie przekonał ich Nicolas Cage w roli Draculi, a przecież szarżuje po ekranie aż miło. Pod każdym zresztą względem ten film kopie widzom tyłki.

Film dostępny na SkyShowtime, Amazon Prime Video i Rakuten TV.

Eli Roth wreszcie tego dokonał. Tak, raz zrobił w końcu dobry film, a dwa - udało mu się zrealizować film, na który czekaliśmy odkąd po raz pierwszy przy okazji dyptyku "Grindhouse" zobaczyliśmy jego fake'owy trailer. "Noc Dziękczynienia" nawiązuje swą formą do slasherów z lat 80., przez co dostajemy tu jedno krwawe morderstwo za drugim krwawym morderstwem. Reżyser się nie obija i wykazuje pomysłowością przy ich serwowaniu. Yummy!

Film nie jest obecnie dostępny na żadnej platformie VOD.

W zestawieniu nie mogło zabraknąć drugiego po "Odludziu" eksperymentalnego horroru, który w 2023 roku przez krótką chwilę gościł na ekranach naszych kin. "Skinamarink" to dziecięcy koszmar. Nie fascynuje oczywiście swoją fabułą, tylko sposobem realizacji. Mechaniczne ruchy kamery, skokowy montaż, ujęcia z perspektywy pierwszej osoby, ziarnisty obraz - wszystko to wywołuje przerażenie, trzyma widza w niepewności i daje poczucie paraliżu sennego. Nie da się po tym spać spokojnie.

Film nie jest obecnie dostępny na żadnej platformie VOD.

REKLAMA

To niesamowite. 10. część "Piły" okazała się naprawdę dobra! O wiele lepsza niż wiele poprzednich. Pojawiła się w niej bowiem jakaś świeżość, ale clue całej zabawy pozostało niezmienne: to krwawa rozrywka na najwyższym poziomie - torture porn w najlepszym wydaniu.

Film nie jest obecnie dostępny na żadnej platformie VOD.

Na Spider's Web znajdziesz też ranking najlepszych platform streamingowych do oglądania horrorów: Oto najlepsze platformy streamingowe do oglądania horrorów. Napędzą wam niezłego stracha

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA