REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Książki tak dobre, że na ich motywach powstały seriale. Wybieramy najlepsze polskie adaptacje

Lepszą wiadomością od tej, że ulubiona książka zostanie zekranizowana, a jej bohaterowie pojawią się na ekranie, jest tylko informacja, że zostało to zrobione dobrze. A forma serialu to już wielki krok do tego sukcesu, nawet dla największych sceptyków. Wybraliśmy najlepsze polskie produkcje, które mniej lub bardziej sprostały oczekiwaniom widzów i przekonały czytelników, że ekranizacja może być równie dobra, co historia przedrukowana na papierze.

01.05.2023
7:24
najlepsze polskie serialowe adaptacje ksiazek
REKLAMA

Adaptacje książek zwykle wzbudzają wiele kontrowersji. Dominuje głównie obawa o to, że bohaterowie i ich historie nie zostaną należycie przedstawione. Jednak w przypadku przenoszenia powieści na ekran w formie serialu, wątpliwości są nieco mniejsze - serial bowiem gwarantuje dużo więcej przestrzeni dla treści, które mają więcej swobody w rozwijaniu i bardziej szczegółowym przedstawianiu poszczególnych wątków, o które zagorzali czytelnicy tak zaciekle walczą.

Czytaj także: "Pokolenie Ikea" nie mogło być dobrym filmem, ale w Polsce nie brakuje udanych adaptacji. To najlepsze z nich

W Polsce prym wiodą głównie adaptacje powieści kryminalnych. Na tej płaszczyźnie króluje oczywiście Remigiusz Mróz, jeden z najbardziej poczytnych autorów kryminałów, który ma już na swoim koncie trzy serialowe adaptacje i kolejną w drodze - na motywach powieści "Ekspozycja" i "Przewieszenie" powstanie serial "Detektyw Forst", za którego dystrybucję odpowiedzialny będzie Netflix.

REKLAMA

Najlepsze polskie serialowe adaptacje

Współczesne polskie seriale na podstawie książek plasują się w gatunku kryminału, ale nie tylko. Wybraliśmy najciekawsze powieści, których historie zostały przeniesione na ekrany.  Są także propozycje dla fanów i fanek komedii oraz miłośników i miłośniczek produkcji z motywami gangsterskimi.

Żmijowisko (2019)

"Żmijowisko" to adaptacja książki Wojciecha Chmielarza o tym samym tytule. Zamknięta w miniserialu historia skupia się na losach małżeństwa - Arka i Kamili, którzy wraz z dziećmi przyjeżdżają do wsi Żmijowisko, gdzie odbywa się coroczne spotkanie z ich przyjaciółmi z czasów studiów. Dzień po mocno zakrapianej imprezie znika Ada, nastoletnia córka Kamili i Arka. Mimo usilnych poszukiwań, dziewczyny nie udaje się odnaleźć. Rok później ociec Ady wraca do agroturystyki, gdzie po raz ostatni była widziana jego córka, by rozwiązać jej zagadkowe zniknięcie.

Serial "Żmijowisko" obejrzysz w serwisach Canal+ i Player.

Zwiastun serialu "Żmijowisko" (2019)

Chyłka (2018-2022)

Remigiusz Mróz, autor bestsellerowych kryminałów, do tej pory doczekał się trzech serialowych adaptacji swoich powieści. Jedną z nich jest pięciosezonowy serial "Chyłka", oparty na pięciu pozycjach Mroza: "Zaginięcie", "Kasacja", "Rewizja", "Inwigilacja" oraz "Oskarżenie", który skupia się na poczynaniach prawniczki Joanny Chyłki oraz jej aplikanta Konrada Oryńskiego. Chyłka znana jest z odwagi i bezkompromisowości, co pomaga jej na sali sądowej w obronie klientów, którzy pozornie są już na przegranej pozycji.

Serial "Chyłka" obejrzysz w serwisie Player.

Zwiastun serialu "Chyłka" (2018-2022)

Emigracja XD (2023)

"Emigracja XD" to adaptacja książki Malcolma XD, autora humorystycznych past, które wydane zostały w formie papierowej w książce "Pastrami". Komediowy serial opowiada historię dwóch chłopaków, którzy z małego miasteczka, gdzie największą atrakcją są hucznie obchodzone Dni Agrestu, trafiają do Londynu. Serial z dystansem obrazuje zderzenie polskiej, małomiasteczkowej mentalności z zagranicznym światem, w którym Malcolm i Stomil na własne oczy mogą zobaczyć cały przekrój angielskiego społeczeństwa: od cygańskich handlarzy kamperów, do pracowników klubu go-go.

Serial "Emigracja" obejrzysz w serwisie Canal+.

Zwiastun serialu "Emigracja XD" (2023)

Ślepnąc od świateł (2018)

Serial "Ślepnąc od świateł", oparty na powieści Jakuba Żulczyka, opowiada historię dilera Kuby, którego poukładane życie w ciągu siedmiu dni zaczyna zamieniać się w chaos. Akcja serialu rozgrywa się w okolicach Bożego Narodzenia, a to oznacza, że do Kuby zaczną odzywać się klienci - gwiazdy, politycy i celebryci, z prośbą o wszelkiego rodzaju używki na imprezy firmowe. Młody diler, zmęczony swoim dotychczasowym życiem, postanawia uciec do Argentyny. Okazuje się jednak, że Warszawa tak łatwo nie da mu odejść, szczególnie że z więzienne mury opuścił właśnie gangster starej daty - "Dario".

Serial "Ślepnąc od świateł" obejrzysz w serwisach HBO Max i Player.

Zwiastun serialu "Ślepnąc od świateł" (2018)

Behawiorysta (2022)

"Behawiorysta" to kolejna adaptacja książki Remigiusza Mroza. Skupia się na pojedynku Gerarda Edlinga, wykładowcy i eksperta w dziedzinie kinezyki oraz Horsta Zeigera, wycofanego maniaka komputerowego i nieprzewidywalnego mordercy. Gdy Edling, rozszyfrowawszy Zeigera, próbuje powstrzymać go przed popełnieniem brutalnej zbrodni, okazuje się, że makabryczne widowisko jest transmitowane online na oczach tysięcy widzów. W tych niecodziennych warunkach tytułowy behawiorysta będzie musiał odgadnąć kolejny krok swojego przeciwnika.

Serial "Behawiorysta" obejrzysz w serwisie Player.

Zwiastun serialu "Behawiorysta" (2022)

W głębi lasu (2020)

"W głębi lasu" to polski serial, który powstał w oparciu o książkę Harlana Cobena o tym samym tytule. Lawirując między 1994 a 2019 rokiem, opowiada historię prokuratora Pawła Kopińskiego, który wciąż nie potrafi pogodzić się ze śmiercią zaginionej przed laty siostry. Gdy niespodziewanie zostaje odnalezione ciało chłopca, który wraz siostrą Pawła zniknął 25 lat temu, okazuje się, że kolejny zgon może być powiązany z zaginięciem dziewczyny i następuje przełom w sprawie. Jednocześnie zagrożone są głęboko skrywane rodzinne tajemnice Pawła, których wyjście na jaw może zrujnować to, co mężczyzna budował przez lata.

Serial "W głębi lasu" obejrzysz w serwisie Netflix.

Zwiastun serialu "W głębi lasu" (2020)

Szadź (2020-2022)

Serial "Szadź", oparty na powieści Igora Brejdyganta o tym samym tytule, skupia się na policjantce Agnieszce Polkowskiej oraz na jej zawodowym partnerze Tomaszu Mrówcu, którzy zostają zaangażowani w śledztwo w sprawie brutalnego morderstwa kobiety w lesie niedaleko Opola. Wychodzi na jaw, że kobieta padła ofiarą seryjnego mordercy, którym jest religioznawca i wykładowca na uniwersytecie - Piotr Wolnicki. Tymczasem okazuje się, że Polkowska nieprzypadkowo została uwikłana w sprawę zabójstw młodych dziewcząt. Za wszelką cenę będzie starała się zdemaskować prowadzącego podwójne życie Wolnickiego i odkryć, co tak naprawdę łączy ją z seryjnym mordercą.

Serial "Szadź" obejrzysz w serwisie Player.

Zwiastun serialu "Szadź" (2020-2022)

Król (2020)

"Król", czyli serial oparty na powieści Szczepana Twardocha o tym samym tytule, osadzony jest w Warszawie w 1937 roku. Skupia się na losach Jakuba Szapiry, żydowskiego boksera, który marzy o tym, by zastąpić Kuma i zostać królem Warszawy. Swojego następcę widzi w młodym Mojżeszu Bernsztajnie i postanawia wziąć chłopca pod swoje skrzydła. W międzyczasie zawiązuje się spisek, który może zagrozić nie tylko gangowi Kuma, ale i całej stolicy, a Szapiro będzie musiał zawalczyć o władzę na warszawskich ulicach.

Serial "Król" obejrzysz w serwisie Canal+.

Zwiastun serialu "Król" (2020)

Nielegalni (2018)

Polski thriller szpiegowski "Nielegalni" to ekranizacja dwóch powieści Vincenta V. Severskiego: "Nielegalni" oraz "Niewierni". Opowiada o polskich agentach wywiadu, którzy usiłują powstrzymać zamach terrorystyczny w Szwecji. Agent Konrad Wolski, dowiedziawszy się o planach terrorystów, zwraca się do jednego ze szpiegów zakonspirowanego w mińskim KGB, aby zdobył informacje wywiadowcze na temat zamachu. W międzyczasie toczy się również walka o przejęcie archiwalnych materiałów, które mogłyby obciążyć szefa polskiego rządu.

REKLAMA

Serial "Nielegalni" obejrzysz w serwisie Canal+.

Zwiastun serialu "Nielegalni" (2018)
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA