REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD
  3. Netflix

Netflix rezygnuje z kultowej usługi. To koniec pewnej epoki

Netflix rozpoczął streamowanie w 2007 roku, aby stać się hegemonem branży i utrzymać swoją pozycję, nawet przy rozrastającej się konkurencji. Firma powstała jednak 10 lat wcześniej. Co robiła przez dekadę? Początkowo działała jako wysyłkowa wypożyczalnia DVD. Nie zrezygnowała z prowadzenia tej usługi, nawet kiedy już zaczęła wybijać rytm rynku VOD. Zmienia się to dopiero teraz.

19.04.2023
8:50
netflix dvd koniec vod
REKLAMA

Ćwierć wieku - tyle czasu Netflix prowadzi wysyłkową wypożyczalnię DVD. Pierwszą płytę - z "Sokiem z żuka" - wysłał w marcu 1998 roku. Od tamtej pory dużo się na rynku kina domowego zmieniło. Sama nazwa firmy stała się synonimem branży streamingowej i praktycznie odpowiada za wyparcie fizycznych nośników z filmami i serialami. Mimo to z prowadzenia swojej pierwotnej usługi serwis nie zrezygnował.

Chociaż wysyłkowa wypożyczalnia DVD Netfliksa wciąż ma swoich zatwardziałych fanów, jak można się spodziewać, nie jest ich zbyt wielu. Dlatego platforma zdecydowała, że już niedługo zacznie się skupiać tylko i wyłącznie na swoich usługach streamingowych. Poinformował o tym sam CEO serwisu Ted Sarandos. Stało się to akurat w dniu, w którym firma ogłosiła wyniki sprzedażowe za pierwszy kwartał 2023 roku.

REKLAMA

Netflix - serwis kończy z wysyłką DVD

"Netflix DVD - finałowy sezon" - tak wpis na swoim blogu zatytułował Ted Sarandos. CEO platformy poinformował w nim, że jeszcze w tym roku firma wypożyczy ostatnią płytę DVD w swojej historii:

Po niesamowitych 25 latach podjęliśmy trudną decyzję, aby zrezygnować z usługi wraz z końcem września. Naszym celem zawsze była jak najwyższa jakość usług dla naszych użytkowników, ale rynek DVD ciągle się kurczy, przez co stanie się to niesamowicie trudne. Wybór 2023 roku na nasz finałowy sezon, pozwoli nam utrzymać wysoki poziom usługi do samego końca, abyśmy mogli odejść niepokonani.

Netflix - DVD

W czasie 25 lat działalności z usługi skorzystało jakieś 40 mln osób. Netflix wysłał do nich łącznie ponad 5,2 mld płyt DVD. Ostatnie nada 29 września 2023 roku. Trzeba będzie je zwrócić do 27 października, a finałowy rachunek subskrybenci wysyłkowej wypożyczalni otrzymają w listopadzie.

Czytaj także:

REKLAMA

Jest to koniec pewnej epoki w historii Netfliksa, dlatego Ted Sarandos w swoim wpisie dziękuje każdemu, kto "kiedykolwiek zamówił DVD lub czekał przy skrzynce pocztowej na czerwoną kopertę z płytą".

*Zdj. główne: zrzut ekranu z wideo "Part Two: The Iconic Red Envelope" dostępnego w serwisie YouTube.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA