REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD

Kto jest "Nieobliczalną" w polskim filmie Amazon Prime Video? Wyjaśniamy zakończenie

"Nieobliczalna" to polski thriller psychologiczny od Amazon Prime Video. Twórcy adaptacji powieści Magdaleny Stachuli chętnie mylą tropy i zwodzą widzów na manowce. W jaki sposób odpowiadają na najbardziej nurtujące publiczność pytania? Wyjaśniamy zakończenie produkcji.

18.05.2024
11:55
nieobliczalna amazon prime video polski film
REKLAMA

"Nieobliczalna" co prawda trudnym filmem nie jest. Można by nawet rzec, że twórcy na wyrost komplikują całkiem prostą opowieść. Z tego właśnie względu można się w niej łatwo pogubić. Stojący za kamerą Piotr Trzaskalski chętnie bowiem mnoży wątki, a do tego nakłada na siebie dwie płaszczyzny czasowe. Produkcja zaczyna się od trupa. Nie wiadomo jednak, czy rozpłaszczoną na ulicy kobietę ktoś wypchnął z okna, czy może popełniła samobójstwo. Bohaterowie składają zeznania na policji, a my w międzyczasie oglądamy, jak doszło do zgonu denatki.

Wielotorowa fabuła rozpoczyna się od wątku Martyny, która z pozoru wiedzie wspaniałe życie. Ma bogatego męża, duży dom i małą córeczkę. To jednak tylko fasada. Kryje się pod nią przemoc fizyczna i psychiczna. Jej sprawcą jest odmawiający bohaterce podmiotowości partner. Wojciech o nic nigdy nie prosi, od razu wydaje polecenia. Jakby tego było mało, kontroluje żonę i rości sobie nieustanne prawo do jej ciała, bo ją utrzymuje i chciałby "wiedzieć, za co płaci". Czy to oznacza więc, że kobieta spróbuje wyrwać się z toksycznego małżeństwa i stanie się tytułową nieobliczalną? Nie do końca.

W dalszej części tekstu występują EKSTREMALNE SPOILERY.

REKLAMA

Nieobliczalna - o co chodzi w finale polskiego filmu Amazon Prime Video?

W miarę rozwoju akcji twórcy wprowadzają kolejnych bohaterów, aby coraz bardziej gmatwać ich wzajemne relacje. Wojciech zrzuca na Martynę obowiązek opieki nad swoim ojcem, którego przeprowadza do jej dawnego mieszkania. "Znowu będziemy sąsiadkami" - cieszy się Alicja, przyjaciółka kobiety. Sama zresztą zmaga się z wieloma problemami, w szczególności: z samotnością. Jej syn Daniel przyjeżdża do domu na wakacje i oznajmia jej, że z ich wspólnych planów założenia i prowadzenia firmy nic nie wyjdzie. Postanawia się bowiem uniezależnić.

Nieobliczalna - polski film - Amazon Prime Video - zakończenie

Za sprawą aplikacji randkowej Daniel poznaje Adelinę. Dziewczyna opiekuje się chorą psychicznie matką. Pewnego dnia natrafia na zdjęcia, na których widzi ją w towarzystwie Wojciecha. To jej ojciec. Wbrew poleceniom rodzicielki, postanawia poprosić go o pomoc. On jednak zdecydowanie odmawia. Ona chce się na nim zemścić. Okazja ku temu nadarza się, gdy odkrywa, że jej nowy chłopak ma romans z jego żoną. Jak już wspominałem w swojej recenzji, z "Nieobliczalnej" robi się trochę "Moda na sukces".

Romans Daniela i Martyny jest namiętny i gorący. Kobieta pod namową teścia postanawia jednak uciec wraz z córką od przemocowego męża. Zamierza zakończyć relację z chłopakiem, ale wtedy okazuje się, że zraniona Adelina postanowiła nagrać jedną z ich schadzek. Filmik podsyła Alicji, która z kolei - jak później wyznaje - przekazuje go Wojciechowi. Kierowany gniewem i złością mężczyzna niemal żonę zabija. W ten sposób dochodzimy do finału opowieści.

Twórcy wykładają karty na stół, kiedy dochodzi do konfrontacji Martyny i Adelina. Po krótkiej wymianie zdań bohaterki trafiają do domu dziewczyny, gdzie zastają jej matkę stojącą w oknie. Córka próbuje ją powstrzymać przed skokiem, ale jej się to nie udaje. A więc samobójstwo! Ale to jeszcze nie koniec. Ciało znajduje Wojciech, który wzywa policję. Wtedy kobiety decydują się wrobić go w morderstwo. To dla nich forma zemsty. Martyna może się dzięki temu wyplątać z toksycznego małżeństwa, a Adelina ukarać ojca za porzucenie jej i założenie nowej rodziny.

Podczas przesłuchań przez policję zarówno Martyna jak i Adelina zeznają, że Wojciech przyjechał do matki dziewczyny. Alicji nie daje to kłamstwo spokoju. Prosi przyjaciółkę o wyjaśnienia, a ta wyznaje jej całą prawdę. Matka Daniela każe wtedy zerwać kobiecie wszelkie kontakty z chłopakiem. Inaczej ją wyda. Wszystko jasne? Wiecie już, kto jest "Nieobliczalną"?

Więcej o ofercie Amazon Prime Video poczytasz na Spider's Web:

REKLAMA

Tytuł filmu okazuje się równie zwodniczy, co jego narracja. Nie ma w nim jednej nieobliczalnej. Nieobliczalnymi są wszystkie trzy bohaterki. To bowiem historia o kobietach przypartych do muru, zmuszonych do walki o siebie. A w takich starciach wszystkie chwyty są dozwolone.

"Nieobliczalną" obejrzycie na Amazon Prime Video.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA